Zjazd Andreovian w Jędrzejowie

  Zjazd Andreovian w Jędrzejowie

  Bartłomiej BITNER bitner@echodnia.eu

  Echo Dnia Świętokrzyskie

  Echo Dnia Świętokrzyskie

  Nie mogło także zabraknąć przystanku w Wygodzie. Tam uczestnicy zjazdu mogli zobaczyć między innymi zwierzaki w minizoo, które jest częścią tamtejszego

  Nie mogło także zabraknąć przystanku w Wygodzie. Tam uczestnicy zjazdu mogli zobaczyć między innymi zwierzaki w minizoo, które jest częścią tamtejszego kompleksu rekreacyjno-wypoczynkowego. ©Mariusz Seńków

  To było wyjątkowe wydarzenie w skali całego jędrzejowskiego powiatu. 19 lipca odbył się zjazd Andreovian, przyjechało na niego wiele osób, które w Jędrzejowie albo się urodzili, albo chodzili do szkoły, a teraz mieszkają gdzie indziej.
  Nie mogło także zabraknąć przystanku w Wygodzie. Tam uczestnicy zjazdu mogli zobaczyć między innymi zwierzaki w minizoo, które jest częścią tamtejszego

  Nie mogło także zabraknąć przystanku w Wygodzie. Tam uczestnicy zjazdu mogli zobaczyć między innymi zwierzaki w minizoo, które jest częścią tamtejszego kompleksu rekreacyjno-wypoczynkowego. ©Mariusz Seńków

  Muzeum imienia Przypkowskich spotkało się z dużym zainteresowaniem uczestników zjazdu. Niektórzy byli w nim po raz pierwszy, niektórzy po bardzo wielu latach. Mariusz Seńków

  Muzeum imienia Przypkowskich spotkało się z dużym zainteresowaniem uczestników zjazdu. Niektórzy byli w nim po raz pierwszy, niektórzy po bardzo wielu latach.
  (fot. Mariusz Seńków)

  Aż z Australii przyleciał jeden z uczestników zjazdu Andreovian, który po raz pierwszy w historii odbył się w Jędrzejowie. 19 lipca w sumie zjechało się na niego ponad 90 osób.

  Imprezę zorganizował Krzysztof Maziarz.
  Przygotowania do niej zaczęły się wczesną wiosną i nic dziwnego, skoro trzeba było poinformować o tym mających związki z Jędrzejowem ludzi z bardzo dalekich zakątków. Do Jędrzejowa ściągnęło wielu byłych mieszkańców tego miasta.

  SPRAWDŹ najświeższe wiadomości z powiatu JĘDRZEJOWSKIEGO

  - Założenie było proste. Chcieliśmy skupić w jednym miejscu w jednym czasie możliwie jak największą liczbę osób, które albo się w Jędrzejowie urodziły, albo chodziły do szkoły, albo też po prostu mieszkały w nim przez jakąś część swojego życia, a teraz żyją gdzie indziej, aby razem powspominały to miasto i jak się zmieniło na przestrzeni tych wielu lat, kiedy w nim nie byli - mówi Krzysztof Maziarz. Dodaje, że jego zdaniem się to udało. - Widziałem, że uczestnicy zjazdu byli zadowoleni. Pojawiło się naprawdę wiele osób, najstarsza miała 88 lat, zaś najmłodszą była 11-letnia dziewczynka, która przyjechała z mamą z Włoch. Zresztą osób zza granicy przyjechała całkiem niemała liczba. Najdłuższą drogę przebył Andrzej Sędek, bo przyleciał na spotkanie aż z Australii - zdradza organizator zjazdu Andreovian.

  Podczas spotkania wszystkim uczestnikom zjazdu humory dopisywały. Od lewej: wybitny specjalista radiolokacji profesor Edward Sędek, oficer marynarki i koordynator budowy tankowców Leszek Szymkiewicz, doktor nauk medycznych Halina Bartocha-Stachurska, doktor prawa Uniwersytetu Oksfordzkiego Rafał Zakrzewski (z tyłu), Dorota Szymkiewicz, specjalista z zakresu elektroniki Andrzej Sędek (z tyłu) z Australii oraz Izabela Caban (siedzi). Mariusz Seńków

  Podczas spotkania wszystkim uczestnikom zjazdu humory dopisywały. Od lewej: wybitny specjalista radiolokacji profesor Edward Sędek, oficer marynarki i koordynator budowy tankowców Leszek Szymkiewicz, doktor nauk medycznych Halina Bartocha-Stachurska, doktor prawa Uniwersytetu Oksfordzkiego Rafał Zakrzewski (z tyłu), Dorota Szymkiewicz, specjalista z zakresu elektroniki Andrzej Sędek (z tyłu) z Australii oraz Izabela Caban (siedzi).
  (fot. Mariusz Seńków)

  W imprezie wzięli udział ci, którzy na co dzień są znani i widywani w Jędrzejowie, a także ci, którzy w nim od dawna nie byli i mało kto wie, że mają styczność z tym miastem. Takim przykładem był plastyk oraz grafik Jarosław Koziara. Na co dzień mieszka w Lublinie, a w Jędrzejowie się urodził. Jest autorem choćby loga znanego zespołu rockowego Elektryczne Gitary, czyli elektrycznego kota.

  - Przyjechał na zjazd także Rafał Zakrzewski z Anglii. To też nietuzinkowa postać, bo jest doktorem prawa Uniwersytetu Oksfordzkiego i uznanym ekspertem w zakresie angielskiego prawa dotyczącego kontraktów handlowych. Z Jędrzejowem łączy go fakt, że w tutejszym kościele Świętej Trójcy brał chrzest. Ponadto przyjechali znany pisarz Andrzej Kalinin, dziennikarz Wojciech Brzezinski, oficer marynarki i koordynator budowy tankowców Leszek Szymkiewicz, były wiceminister spraw zagranicznych, dyplomata i długoletni Ambasador Polski we Włoszech Józef Wiejacz czy profesor Politechniki Świętokrzyskiej Włodzimierz Makietą, który w dniu imprezy obchodził urodziny - wymienia Krzysztof Maziarz.

  "Andreovianie", bo tak spokojnie można nazwać uczestników specjalnego zjazdu, nie tylko odwiedzili po wielu latach - zdarzały się nawet przypadki, że po ponad 20 - Jędrzejów, ale i okolice. Najpierw w mieście odwiedzili Centrum Kultury, Muzeum imienia Przypkowskich i Klasztor Cystersów, potem odbyła się wycieczka kolejką wąskotorową "Ciuchcia Express Ponidzie" po malowniczych okolicach naszego oraz pińczowskiego powiatu.

  - Bardzo udana impreza. Opinie zaproszonych osób były po zjeździe bardzo pozytywne i przeważały nawet zdania, by kiedyś go powtórzyć. Na razie ciężko powiedzieć, czy tak się stanie, ale myślę, że byłoby warto. Bo dla wielu uczestników zjazd był czymś w rodzaju pielgrzymki sentymentalnej. Spotkali się ze sobą ludzie, których łączy pochodzenie i spędzone dzieciństwo w tym samym miejscu. Poza tym tą imprezą chcieliśmy podkreślić, że ci, którzy są związani z Jędrzejowem, a w nim nie mieszkają, bo tak potoczyło się ich życie, nie muszą się czuć w naszym mieście obcy. Wręcz przeciwnie, niech wiedzą, że zawsze będą jędrzejowianami - podkreśla burmistrz Jędrzejowa Marcin Piszczek.

  Czytaj treści premium w Echu Dnia Plus Świętokrzyskim

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (8)

  Dodaj komentarz
  Wszystkie komentarze (8) forum.echodnia.eu

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Wideo

  Galerie zdjęć

  Polecamy

  Rolnik Roku 2018 | Finał [zdjęcia, wideo]

  Rolnik Roku 2018 | Finał [zdjęcia, wideo]

  Symphonica 2 Rock of Poland w Kielcach. Będzie ostre granie!

  Symphonica 2 Rock of Poland w Kielcach. Będzie ostre granie!

  Gospodynie i Gospodarze Wiejscy. Finał [zdjęcia, wideo]

  Gospodynie i Gospodarze Wiejscy. Finał [zdjęcia, wideo]