Zjazd Andreovian w Jędrzejowie

  Zjazd Andreovian w Jędrzejowie

  Bartłomiej BITNER bitner@echodnia.eu

  Echo Dnia Świętokrzyskie

  Echo Dnia Świętokrzyskie

  Nie mogło także zabraknąć przystanku w Wygodzie. Tam uczestnicy zjazdu mogli zobaczyć między innymi zwierzaki w minizoo, które jest częścią tamtejszego

  Nie mogło także zabraknąć przystanku w Wygodzie. Tam uczestnicy zjazdu mogli zobaczyć między innymi zwierzaki w minizoo, które jest częścią tamtejszego kompleksu rekreacyjno-wypoczynkowego. ©Mariusz Seńków

  To było wyjątkowe wydarzenie w skali całego jędrzejowskiego powiatu. 19 lipca odbył się zjazd Andreovian, przyjechało na niego wiele osób, które w Jędrzejowie albo się urodzili, albo chodzili do szkoły, a teraz mieszkają gdzie indziej.
  Nie mogło także zabraknąć przystanku w Wygodzie. Tam uczestnicy zjazdu mogli zobaczyć między innymi zwierzaki w minizoo, które jest częścią tamtejszego

  Nie mogło także zabraknąć przystanku w Wygodzie. Tam uczestnicy zjazdu mogli zobaczyć między innymi zwierzaki w minizoo, które jest częścią tamtejszego kompleksu rekreacyjno-wypoczynkowego. ©Mariusz Seńków

  Muzeum imienia Przypkowskich spotkało się z dużym zainteresowaniem uczestników zjazdu. Niektórzy byli w nim po raz pierwszy, niektórzy po bardzo wielu latach. Mariusz Seńków

  Muzeum imienia Przypkowskich spotkało się z dużym zainteresowaniem uczestników zjazdu. Niektórzy byli w nim po raz pierwszy, niektórzy po bardzo wielu latach.
  (fot. Mariusz Seńków)

  Aż z Australii przyleciał jeden z uczestników zjazdu Andreovian, który po raz pierwszy w historii odbył się w Jędrzejowie. 19 lipca w sumie zjechało się na niego ponad 90 osób.

  Imprezę zorganizował Krzysztof Maziarz.
  Przygotowania do niej zaczęły się wczesną wiosną i nic dziwnego, skoro trzeba było poinformować o tym mających związki z Jędrzejowem ludzi z bardzo dalekich zakątków. Do Jędrzejowa ściągnęło wielu byłych mieszkańców tego miasta.

  SPRAWDŹ najświeższe wiadomości z powiatu JĘDRZEJOWSKIEGO

  - Założenie było proste. Chcieliśmy skupić w jednym miejscu w jednym czasie możliwie jak największą liczbę osób, które albo się w Jędrzejowie urodziły, albo chodziły do szkoły, albo też po prostu mieszkały w nim przez jakąś część swojego życia, a teraz żyją gdzie indziej, aby razem powspominały to miasto i jak się zmieniło na przestrzeni tych wielu lat, kiedy w nim nie byli - mówi Krzysztof Maziarz. Dodaje, że jego zdaniem się to udało. - Widziałem, że uczestnicy zjazdu byli zadowoleni. Pojawiło się naprawdę wiele osób, najstarsza miała 88 lat, zaś najmłodszą była 11-letnia dziewczynka, która przyjechała z mamą z Włoch. Zresztą osób zza granicy przyjechała całkiem niemała liczba. Najdłuższą drogę przebył Andrzej Sędek, bo przyleciał na spotkanie aż z Australii - zdradza organizator zjazdu Andreovian.

  Podczas spotkania wszystkim uczestnikom zjazdu humory dopisywały. Od lewej: wybitny specjalista radiolokacji profesor Edward Sędek, oficer marynarki i koordynator budowy tankowców Leszek Szymkiewicz, doktor nauk medycznych Halina Bartocha-Stachurska, doktor prawa Uniwersytetu Oksfordzkiego Rafał Zakrzewski (z tyłu), Dorota Szymkiewicz, specjalista z zakresu elektroniki Andrzej Sędek (z tyłu) z Australii oraz Izabela Caban (siedzi). Mariusz Seńków

  Podczas spotkania wszystkim uczestnikom zjazdu humory dopisywały. Od lewej: wybitny specjalista radiolokacji profesor Edward Sędek, oficer marynarki i koordynator budowy tankowców Leszek Szymkiewicz, doktor nauk medycznych Halina Bartocha-Stachurska, doktor prawa Uniwersytetu Oksfordzkiego Rafał Zakrzewski (z tyłu), Dorota Szymkiewicz, specjalista z zakresu elektroniki Andrzej Sędek (z tyłu) z Australii oraz Izabela Caban (siedzi).
  (fot. Mariusz Seńków)

  W imprezie wzięli udział ci, którzy na co dzień są znani i widywani w Jędrzejowie, a także ci, którzy w nim od dawna nie byli i mało kto wie, że mają styczność z tym miastem. Takim przykładem był plastyk oraz grafik Jarosław Koziara. Na co dzień mieszka w Lublinie, a w Jędrzejowie się urodził. Jest autorem choćby loga znanego zespołu rockowego Elektryczne Gitary, czyli elektrycznego kota.

  - Przyjechał na zjazd także Rafał Zakrzewski z Anglii. To też nietuzinkowa postać, bo jest doktorem prawa Uniwersytetu Oksfordzkiego i uznanym ekspertem w zakresie angielskiego prawa dotyczącego kontraktów handlowych. Z Jędrzejowem łączy go fakt, że w tutejszym kościele Świętej Trójcy brał chrzest. Ponadto przyjechali znany pisarz Andrzej Kalinin, dziennikarz Wojciech Brzezinski, oficer marynarki i koordynator budowy tankowców Leszek Szymkiewicz, były wiceminister spraw zagranicznych, dyplomata i długoletni Ambasador Polski we Włoszech Józef Wiejacz czy profesor Politechniki Świętokrzyskiej Włodzimierz Makietą, który w dniu imprezy obchodził urodziny - wymienia Krzysztof Maziarz.

  "Andreovianie", bo tak spokojnie można nazwać uczestników specjalnego zjazdu, nie tylko odwiedzili po wielu latach - zdarzały się nawet przypadki, że po ponad 20 - Jędrzejów, ale i okolice. Najpierw w mieście odwiedzili Centrum Kultury, Muzeum imienia Przypkowskich i Klasztor Cystersów, potem odbyła się wycieczka kolejką wąskotorową "Ciuchcia Express Ponidzie" po malowniczych okolicach naszego oraz pińczowskiego powiatu.

  - Bardzo udana impreza. Opinie zaproszonych osób były po zjeździe bardzo pozytywne i przeważały nawet zdania, by kiedyś go powtórzyć. Na razie ciężko powiedzieć, czy tak się stanie, ale myślę, że byłoby warto. Bo dla wielu uczestników zjazd był czymś w rodzaju pielgrzymki sentymentalnej. Spotkali się ze sobą ludzie, których łączy pochodzenie i spędzone dzieciństwo w tym samym miejscu. Poza tym tą imprezą chcieliśmy podkreślić, że ci, którzy są związani z Jędrzejowem, a w nim nie mieszkają, bo tak potoczyło się ich życie, nie muszą się czuć w naszym mieście obcy. Wręcz przeciwnie, niech wiedzą, że zawsze będą jędrzejowianami - podkreśla burmistrz Jędrzejowa Marcin Piszczek.

  Czytaj treści premium w Echu Dnia Plus Świętokrzyskim

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (8)

  Dodaj komentarz
  Wszystkie komentarze (8) forum.echodnia.eu

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Wideo

  Galerie zdjęć

  Polecamy

  Miss i Mister Studniówki 2019| Głosowanie zakończone

  Miss i Mister Studniówki 2019| Głosowanie zakończone