Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Źle sypiasz? Zobacz, jak to zmienić

Marta Włodarczyk
Człowiek przeciętnie przesypia 1/3 swojego życia, w przeliczeniu na dobę - średnio osiem godzin. Optymalna długość snu jest jednak dla każdego indywidualna.
Człowiek przeciętnie przesypia 1/3 swojego życia, w przeliczeniu na dobę - średnio osiem godzin. Optymalna długość snu jest jednak dla każdego indywidualna. fot. sxc.hu
Co trzeci Polak skarży się na kłopoty ze snem lub bezsenność. Wielu z nas po przebudzeniu nadal odczuwa zmęczenie. Zmieniając niektóre nasze przyzwyczajenia, możemy znacznie poprawić jakość snu, a rano obudzić się wypoczętym i pełnym energii.

Człowiek przeciętnie przesypia 1/3 swojego życia, w przeliczeniu na dobę - średnio osiem godzin. Optymalna długość snu jest jednak dla każdego indywidualna. Wpływa na to wiele czynników, na przykład wiek, stan zdrowia, aktywność fizyczna, nabyte przyzwyczajenia. Naukowcy uważają za szkodliwy zarówno zbyt krótki, jak i długi sen. Problemy zaburzenia snu dotyczą coraz większej grupy ludzi. Aby im zaradzić, specjaliści opracowali zasady higieny snu. Zanim udamy się do lekarza lub sięgniemy po leki nasenne, warto zastosować się choć do niektórych z nich.

Po pierwsze należy zadbać o odpowiednie warunki do spania: przewietrzyć i wyciszyć pokój, zmienić materac na wygodniejszy. Nie należy przegrzewać ani wychładzać sypialni - optymalna temperatura to około 20 stopni Celsjusza. Rytm snu regulowany jest między innymi przez poziom natężenia światła, dlatego dobrze jest zasłonić okna. Nasze łóżko powinno kojarzyć się nam wyłącznie ze snem. Nie powinniśmy w nim czytać, oglądać telewizji, czy pracować. Jeżeli nie jesteśmy w stanie zasnąć, należy wstać i położyć się dopiero wtedy, kiedy nadejdzie znużenie. Konieczne jest również ustalenie stałych pór zasypiania i wstawania. Przed snem niewskazany jest natomiast zbyt intensywny wysiłek fizyczny, spożywanie zbyt obfitych posiłków oraz środków pobudzających organizm (kawa, herbata, alkohol).

- Sen to nie tylko odpoczynek fizyczny, ale też odpoczynek dla mózgu i układu nerwowego. Nasze procesy poznawcze, umysłowe, a więc uwaga, pamięć i myślenie również potrzebują odpoczynku. Sen powoduje że jesteśmy wypoczęci i dzięki temu szybciej zapamiętujemy, efektywniej się uczymy i skuteczniej rozwiązujemy problemy - zarówno te praktyczne, kłopoty dnia codziennego, jak i teoretyczne oraz naukowe - przypomina doktor Katarzyna Krzystanek, psycholog, wykładowca Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach.

Sen to również czas regeneracji organizmu. Właśnie wtedy zachodzi odnowa komórek, wydzielanie niektórych hormonów (wzrostu), zahamowanie produkcji innych (stresu), w korze mózgowej porządkowanie i utrwalanie informacji. Jeśli więc problemy ze snem, mimo wprowadzenia odpowiedniej higieny snu, nie mijają, należy zgłosić się do specjalisty.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie