Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Złota Pinezka od firmy Google dla Zamku Krzyżtopór w Ujeździe [ZDJĘCIA]

Opracowanie Michał Kolera
Od lewej: Natalia Szydło, przewodnik, Wioletta Kargulewicz z działu promocji, Paulina Paluch, główny księgowy, Wiesław Kowalczyk, przewodniczący Rady Gminy, Elżbieta Charymska, szef Zamku Krzyżtopór, Marek Staniek, wójt Iwanisk.
Od lewej: Natalia Szydło, przewodnik, Wioletta Kargulewicz z działu promocji, Paulina Paluch, główny księgowy, Wiesław Kowalczyk, przewodniczący Rady Gminy, Elżbieta Charymska, szef Zamku Krzyżtopór, Marek Staniek, wójt Iwanisk.
Firma Google, operator największej na świecie wyszukiwarki internetowej przyznaje Złote Pinezki - wyróżnienie dla najbardziej docenionych przez użytkowników Map Google atrakcji turystycznych w każdym z województw. W województwie świętokrzyskim nagrodę otrzymał Zamek Krzyżtopór w Ujeździe.

Mapy Google zostały uruchomione w lutym 2005 roku i od tego czasu pomagają użytkownikom znajdować informacje o interesujących ich miejscach, firmach czy instytucjach z całego świata. Dziś z usługi korzysta już ponad miliard użytkowników z różnych zakątków globu. Z biegiem lat do Map Google dodano ponad 200 milionów miejsc, z kolei użytkownicy każdego dnia publikują w usłudze ponad 20 milionów wpisów: wskazówek, opinii, zdjęć i informacji.  To właśnie dzięki opiniom użytkowników Map, Google wyłonił jedno najlepiej oceniane miejsce w każdym z 16 województw w Polsce, które otrzyma statuetkę Złotej Pinezki. W województwie świętokrzyskim będzie to Instytucja Kultury Zamek Krzyżtopór w Ujeździe. Właśnie ją najlepiej ocenili użytkownicy Map i otrzymuje ono statuetkę z okazji 15. rocznicy uruchomienia Map Google. 

Statuetka Złotej Pinezki dla Zamku Krzyżtopór.
Statuetka Złotej Pinezki dla Zamku Krzyżtopór. archiwum google

- Z okazji 15. rocznicy uruchomienia Map Google postanowiliśmy przyznać statuetki - Złote Pinezki. To szczególne wyróżnienie, bo chociaż przyznane przez nas, to tak naprawdę nagroda w imieniu samych podróżników i użytkowników Map. To właśnie dzięki ich ocenie i zaangażowaniu mogliśmy wyłonić jedną atrakcję turystyczną w każdym z województw - miejsce szczególne i warte odwiedzenia. A takim - w województwie świętokrzyskim - okazał się Zamek Krzyżtopór w Ujeździe. Gratulujemy całemu zespołowi, który zarządza i opiekuje się tym wyjątkowym obiektem. Mamy nadzieję, że każdy, kto zdecyduje się na podróż przez ziemię świętokrzyską, zarezerwuje sobie czas, by zwiedzić niesamowite ruiny - za dnia lub w nocy. Zachęcamy też do odkrywania okolic, tych bliższych i dalszych, tych znanych i tych mniej oczywistych - a także do wspierania swoich ulubionych miejsc poprzez dzielenie się opiniami, wskazówkami lub zdjęciami na Mapach. Na pewno ludzie je prowadzący, obojętnie, czy są to atrakcje turystyczne, restauracje czy lokalne firmy to docenią - powiedziała Elżbieta Różalska z Google Polska. 

Instytucja Kultury Zamek Krzyżtopór w Ujeździe obecnie ma już prawie 8 tysięcy opinii na Mapach Google, a średnia ocen wynosi 4,7. 

- Jako samorząd gminy Iwaniska dokładamy wszelkich starań aby turyści odwiedzający nasz obiekt czuli się bezpiecznie a zwiedzanie było przyjemne i ciekawe – powiedział wójt gminy Iwaniska Marek Staniek. - Przyznanie Złotej Pinezki to nagroda szczególna ponieważ przyznana na podstawie opinii turystów którzy korzystają z Map Google, cieszy nas fakt, że jest ich już ponad 8 tysięcy. Takie wyróżnienie to również dla nas motywacja do tego aby ciągle uatrakcyjniać ofertę turystyczną. W tym roku na zamku działa już mobilna aplikacja udostępniona bezpłatnie dla zwiedzających, przenosi ona turystów w czasy świetności zamku. Z oferty nocnego zwiedzania oraz oferty edukacyjnej korzystają turyści indywidualni oraz grupy zorganizowane. Gratuluję wszystkim pracownikom zamku - bo to wy pracujecie na wizerunek obiektu. Przyznana nagroda oznacza że dobrze wykonujecie swoja pracę a zwiedzającym podoba się oferta instytucji. Dziękuję wszystkim turystom którzy przyczynili się do otrzymania przez nas tak zacnego wyróżnienia – dodał wójt.

- To wielka radość dla naszej Instytucji i docenienie naszej pracy. Dziękujemy wszystkim użytkownikom Map Google, którzy zechcieli ocenić nasz obiekt. To Państwa głosy zdecydowały o przyznaniu Złotej Pinezki. Zapraszamy do odwiedzenia naszego urokliwego zakątka województwa jakim jest gmina Iwaniska i Zamek Krzyżtopór. Zachęcamy do dzielenia się relacjami i spostrzeżeniami z pobytu u nas. A tych turystów którzy z różnych przyczyn nie zwiedzili jeszcze naszego zamku zapraszamy do zapoznania się z ofertą, którą prezentujemy na stronie www.krzyztopor.org.pl. Czekamy na Państwa - mówi. - powiedziała Elżbieta Charymska Dyrektor Instytucji Kultury Zamek Krzyżtopór w Ujeździe.

W imieniu Rady Gminy pracownikom pogratulował Przewodniczący Rady Gminy Iwaniska Pan Wiesław Kowalczyk ,,Jestem szczęśliwy , że nasz obiekt został oceniony najlepiej w województwie świętokrzyskim przez użytkowników Map Google, gratuluję pracownikom zaangażowania w wykonywaną pracę.

Wyjątkowi przewodnicy

Do wspólnego poznawania turystycznych perełek Polski, Google zaprosił 8 twórców znanych ze swojej ciekawości świata i zamiłowania do podróży. Są to: Krzysztof Adamek (@krzysztof_adamek), Victor Borsuk (@victorborsuk), GDZIE BĄDŹ (@gdziebadz), Globstory (@globstory), Szpilki w Plecaku (@szpilkiwplecaku), Travelicious (@traveliciouspl), Travelover (@travelover.pl) i Wędrowne Motyle (@wedrownemotyle). Każdy twórca przedstawia na swoim profilu dwa miejsca wyróżnione Złotą Pinezką, zachęcając do odkrywania Polski, a także do wspierania ulubionych miejsc poprzez pozostawianie opinii na Mapach. Zamek Krzyżtopór w Ujeździe przedstawią swoim obserwującym Kaja i Mateusz
z Globstory.

W  Zamku Krzyżtopór bywałam często jako dziecko. Byłam zdumiona, że pół godziny drogi od mojego rodzinnego Ostrowca Świętokrzyskiego jest pałac, taki z prawdziwego zdarzenia. 365 okien, 51 pokoi, 12 wielkich sal, 4 baszty - cały kalendarz zaklęty w projekcie, który przed powstaniem wersalu - był najokazalszym pałacem w całej Europie. Bardzo się cieszę, że dziś mam przyjemność ogłosić przyznanie Złotej Pinezki właśnie temu miejscu - skomentowała Kaja Kraska, współautorka kanału Globstory.

Kto jeszcze w Polsce otrzymał Złote Pinezki?

Do tej pory przyznano 8 Złotych Pinezek. W województwie pomorskim otrzymał ją Zamek w Malborku, w województwie zachodniopomorskim Wały Chrobrego, w województwie warmińsko-mazurskim Mosty w Stańczykach, w województwie podlaskim Pałac Branickich
w Białymstoku, w województwie kujawsko-pomorskim Żywe Muzeum Piernika,
w województwie dolnośląskim ZOO Wrocław Afrykarium, w województwie lubuskim Międzyrzecki Rejon Umocniony - Muzeum Fortyfikacji i Nietoperzy w Pniewie, a w województwie lubelskim Muzeum Zamoyskich w Kozłówce.

Odkrywanie Polski

Analiza trendów w wyszukiwarce Google wskazuje, że Polacy nie stracili zainteresowania podróżami. Zmieniły się jednak ich preferencję oraz styl podróżowania. Miejsca i atrakcje
w kraju cieszą się zdecydowanie większym zainteresowaniem (wzrost udziału polskich destynacji z 60% wyszukiwań podróżniczych w maju i czerwcu 2019 r. do 84% w maju
i czerwcu 2020 r.). Kategoria związana z atrakcjami turystycznymi zaczęła rosnąć od drugiej połowy kwietnia (od maja do końca czerwca wzrost wyszukiwań w kategorii atrakcji zauważalny był już na poziomie 12%). Ponadto zauważalny jest wzrost zainteresowania miejscami blisko natury, zielonymi miejscami poza miastami, takimi jak parki narodowe (wzrost o 62% rok do roku) oraz spadek wyszukiwań popularnych i często zatłoczonych miejsc takich jak kurorty wakacyjne czy parki rozrywki. 

W województwie świętokrzyskim wśród najczęściej wyszukiwanych atrakcji turystycznych
w czerwcu 2020 znaleźć można takie miejsca jak: Jaskinia Raj, Zamek Królewski w Chęcinach, Dąb Bartek, Zamek Krzyżtopór w Ujeździe, Rezerwat przyrody Kadzielnia, Łysa Góra, Muzeum Wsi Kieleckiej Park Etnograficzny czy Rezerwat przyrody Góry Pieprzowe.

JAK PODRÓŻOWAĆ ZA POMOCĄ MAP I ASYSTENTA GOOGLE?

Podróżowanie z małą pomocą Map i Asystenta Google:

Aplikacja Map Google na Androida i iOS szybko dostarczy użytkownikom to, czego potrzebują dzięki pięciu łatwo dostępnym kartom: Odkrywaj, Dojazd, Zapisane, Opublikuj i Najnowsze.

Odkrywaj: karta prezentuje informacje i opinie o około 200 milionach miejsc na całym świecie, w tym o lokalnych restauracjach, pobliskich atrakcjach lub zabytkach. Częścią odkrywania nowych miejsc jest próbowanie lokalnej kuchni i regionalnych specjałów. Dobre jedzenie to jedno z najważniejszych wspomnień z podróży. Mapy Google pomagają w łatwy sposób wyszukać miejsca warte odwiedzenia w okolicy: przejrzeć recenzje, aby dowiedzieć się, gdzie można zjeść najlepsze smażone lub wędzone ryby nad Bałtykiem. 

Dojazd: niezależnie od tego, czy podróż odbywa się samochodem, czy komunikacją miejską, czy na rowerze, z kartą Dojazd można zawsze mieć pewność wyboru najlepszej trasy. Wystarczy ustawić codzienne dojazdy, aby otrzymywać aktualne informacje o ruchu drogowym i czasie podróży oraz propozycje alternatywnych tras. A w wakacje warto pomyśleć o rowerowych wyprawach. Ludzie na całym świecie decydują się właśnie na taką formę przemieszczania si. Od lutego liczba zapytań o trasy rowerowe w Mapach Google wzrosła o 69% (a w Polsce aż o 280%), osiągając rekordowy poziom w ubiegłym miesiącu. Niezależnie od tego, czy ludzie wyruszają w drogę, aby przyspieszyć bicie serca, czy bezpiecznie dojeżdżają do pracy podczas COVID-19, Mapy Google ułatwiają rowerzystom wyszukanie najlepszej trasy.

Zapisane: użytkownicy zapisali już ponad 6,5 miliarda miejsc na Mapach Google. Teraz mogą znaleźć je wszystkie i zorganizować w jednym miejscu. Przeglądanie zapisanych miejsc, tworzenie nowych planów podróży i dzielenie się rekomendacjami z innymi użytkownikami Map staje się teraz jeszcze prostsze.

Opublikuj: każdego roku setki milionów użytkowników pomaga aktualizować Mapy Google. Dzięki nowej karcie Opublikuj będzie można jeszcze łatwiej dzielić się swoją wiedzą i dodawać szczegółowe informacje na temat dróg i adresów, brakujących miejsc, a także recenzje biznesowe i zdjęcia, wspierając tym samym lokalne firmy.

Najnowsze: nowa karta jest dla użytkowników Map źródłem wiedzy o trendach oraz miejscach, których nie mogą przegapić zdaniem Lokalnych przewodników. Od teraz oprócz odkrywania, zapisywania i udostępniania rekomendacji w sieci, użytkownicy mogą też bezpośrednio porozmawiać z firmami, aby uzyskać odpowiedzi na nurtujące ich pytania.

O pomoc podczas podróży można też poprosić Asystenta Google. Wystarczy powiedzieć na przykład “OK Google, pokaż atrakcje turystyczne w Gdańsku” lub zapytać o atrakcje w okolicy wybranego miasta. Asystent pomoże również w znalezieniu restauracji czy noclegów
w okolicy - wystarczy powiedzieć “OK Google, pokaż restauracje w pobliżu”.

ŚWIATOWY GIGANT

Larry Page i Sergey Brin założyli Google we wrześniu 1998 r. Dzisiaj Google zatrudnia ponad 50 tys. osób na całym świecie, oferując szeroką gamę popularnych produktów oraz platform takich jak: wyszukiwarka, Mapy, rozwiązania reklamowe, Gmail, Android, Chrome i YouTube. Polskie biuro Google rozpoczęło działalność w 2005 r. w Warszawie. W październiku 2015 r. powstał holding Alphabet, a Google stał się jego częścią. Więcej na temat misji Alphabet można znaleźć pod adresem http://abc.xyz.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Nie tylko o niedźwiedziach, które mieszkały w minizoo w Lesznie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie