Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Złote Gryfy rozdane w Jędrzejowie. Poznaj laureatów

Przemysław CHECHELSKI
Złotego Gryfa dla Lokalnej Grypy Działania odebrali członkowie zarządu stowarzyszenia. Pierwsza z lewej Bogusława Wypych, prezes. Od prawej Piotr Wawer i Waldemar Woźniak – członkowie zarządu. Druga z lewej Ewa Kubas Samociuk, przewodnicząca Rady Powiatu Jędrzejowskiego.
Złotego Gryfa dla Lokalnej Grypy Działania odebrali członkowie zarządu stowarzyszenia. Pierwsza z lewej Bogusława Wypych, prezes. Od prawej Piotr Wawer i Waldemar Woźniak – członkowie zarządu. Druga z lewej Ewa Kubas Samociuk, przewodnicząca Rady Powiatu Jędrzejowskiego. Przemysław Chechelski
W tym roku za zasługi dla powiatu jędrzejowskiego wręczono rekordową liczbę dziewięciu statuetek Złotego Gryfa. Uroczysta gala tradycyjnie, po raz dziewiąty, odbyła się w Centrum Kultury i miała wspaniałą oprawę. Przedstawiamy laureatów.

ANDRZEJ LATO

Złoty Gryf w dziedzinie Działalność Samorządowa i Administracja Publiczna.
Dyrektor Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Kielcach - od 2000 roku. Jego kariera zawodowa jest bardzo bogata. Pracował jako nauczyciel, był kierownikiem Powiatowej Poradni Pracy Kulturalno-Oświatowej w Jędrzejowie, instruktorem, a następnie sekretarzem w Powiatowym Komitecie Zjednoczonego Stronnictwa Ludowego. Do końca czerwca 1975 roku - do reorganizacji administracji państwowej, jako radny pełnił funkcję wiceprzewodniczącego Powiatowej Rady Narodowej w Jędrzejowie i sekretarza Powiatowego Związku Kółek Rolniczych znacznie przyczyniając się między innymi do rozwoju rolnictwa, przeprowadzania melioracji, budowy i remontów dróg, szkół i strażnic Ochotniczych Straży Pożarnych.

Po likwidacji powiatów wraz z rodziną zamieszkał w Kielcach. W 1994 roku podjął pracę w Wojewódzkim Urzędzie Pracy jako kierownik Wojewódzkiego Ośrodka do spraw Zatrudnienia i Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, następnie został zastępcą dyrektora do spraw ekonomicznych, wicedyrektorem do spraw organizacji, a od 16 sierpnia 2000 roku jest dyrektorem Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Kielcach. Marszałek województwa świętokrzyskiego powołał go w skład Wojewódzkiej Rady Ekonomii Społecznej i Rady Konsultacyjnej do spraw Rozwoju Województwa Świętokrzyskiego.
Mimo, iż od 1976 roku mieszka i pracuje w Kielcach, nie zerwał kontaktów z ziemią jędrzejowską. Bierze udział innymi udział w wielu uroczystościach państwowych i lokalnych organizowanych przez władze samorządowe powiatu i gmin, Polskie Stronnictwo Ludowe czy Ochotnicze Straże Pożarne. Miał swój udział w utworzeniu Warsztatów Terapii Zajęciowej przy Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym w Jędrzejowie i Domu Pomocy Społecznej w Mnichowie. Udzielał pomocy w zorganizowaniu Szkolnego Ośrodka Kariery w Gimnazjum w Boleścicach i Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych numer 2 imienia Stefana Roweckiego "Grota" w Jędrzejowie, Gminnych Centrów Informacji w Sędziszowie, Nagłowicach i Wodzisławiu oraz strzelnicy Ligi Obrony Kraju przy Szkole Podstawowej numer 4 w Jędrzejowie. Przyczynił się do likwidacji barier architektonicznych między innymi w szpitalu i przychodni zdrowia w Jędrzejowie, przy kościele Świętej Trójcy oraz w Sędziszowie (zejście z osiedla Skarpy do Ośrodka Zdrowia). Z jego inicjatywy, władze Sędziszowa od 2007 roku corocznie organizują Festiwal Ludowy imienia Stefana Ostrowskiego z Gniewięcina i Jana Jawora z Piołunki - tak kapituła uzasadniła przyznanie dla niego Złotego Gryfa.

LOKALNA GRUPA DZIAŁANIA ZIEMIA JĘDRZEJOWSKA "GRYF"

Złoty Gryf w dziedzinie "Działalność pożytku publicznego i integracja społeczności lokalnej".

Lokalna Grupa Działania "GRYF" powstała 21 listopada 2007 roku w celu stymulowania lokalnych inicjatyw na rzecz rozwoju obszarów wiejskich, włączania partnerów społecznych oraz gospodarczych do planowania i wdrażania lokalnych projektów. Poprzez swoje działania wpływa na lepsze wykorzystanie potencjału rozwojowego terenów wiejskich, sprzyja poprawie ich konkurencyjności jako miejsca zamieszkania i prowadzenia działalności gospodarczej, a także przyczynia się do aktywizacji oraz współpracy mieszkańców wsi.

W trakcie swojej działalności wsparła wiele cennych dla regionu inicjatyw. Wsparcie to odbywa się przede wszystkim w drodze finansowania i współfinansowania projektów o kluczowym znaczeniu, ale także dzięki doradztwu prowadzonemu przez stowarzyszenie. Wachlarz działań podejmowanych przez władze Lokalną Grupę Działania Ziemia Jędrzejowska "GRYF" jest bardzo szeroki. Dotyczą one między innymi projektów mających na celu odnowę wsi i rozwój wsi, tworzenie mikroprzedsiębiorstw, różnicowanie w kierunku działalności nierolniczej oraz wspieranie tak zwanych "Małych Projektów". W ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich 200-2013 Oś IV Leader stowarzyszenie pozyskało na rozwój powiatu jędrzejowskiego kwotę ponad 13 milionów 350 tysięcy złotych. W ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki - pozyskało kwotę ponad 1 milion 780 tysięcy złotych.

Działalność stowarzyszenia ma duży wpływ na budowę pozytywnej marki powiatu jędrzejowskiego. Jego osiągnięcia służą idei integracji lokalnego społeczeństwa - tak kapituła uzasadniła przyznanie Złotego Gryfa dla Lokalnej Grupy Działania.

EUGENIUSZ BROŻEK

Złoty Gryf w dziedzinie "Edukacja i kultura, pielęgnowanie tradycji kulturowych i historycznych".

Eugeniusz Brożek pochodzi ze wsi Przełaj w gminie Sędziszów. Maluje od ponad 30 lat. Jest uznanym i cenionym artystą malarzem prymitywistą. Prace Eugeniusza Brożka pokazują tradycyjną polską wieś, nie stronią też od tematyki religijnej. W jego obrazach jest nastrój, bajkowość, a zarazem połączenie elementów treściowych z rozbudowaną warstwą dekoracyjną. Obecnie ponad 150 obrazów znajduje się między innymi w Muzeum Narodowym w Kielcach, Muzeach Etnograficznych w Krakowie, Warszawie, Toruniu, Poznaniu, Radomiu, a także muzeach zagranicznych: Niemiec, Francji, Holandii, Wielkiej Brytanii, Izraela, Australii, Stanów Zjednoczonych i Kanady. Wiele jego prac jest w posiadaniu prywatnych kolekcjonerów. Obrazy Eugeniusza Brożka wystawiane były na wielu wystawach zarówno w kraju jak i poza granicami. Od siedmiu lat Eugeniusz Brożek reprezentuje Polskę na Światowym Festiwalu Sztuki Naiwnej Verneuil - sur- Avre we Francji.

Od wielu lat Eugeniusz Brożek bardzo chętnie przekazuje swoje prace na różne aukcje charytatywne. Za swoją pracę Eugeniusz Brożek otrzymał wiele nagród i wyróżnień. W 2006 roku na przykład otrzymał od Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego "Medal za zasługi dla kultury ludowej" imienia Oskara Kolberga i srebrny medal Zasłużony Kulturze - Gloria Artis - tak kapituła uzasadniła przyznanie Złotego Gryfa.

ANDRZEJ MAREK BANASIK

Złoty Gryf w dziedzinie "Działalność Samorządowa i Administracja Publiczna".
Adwokat pracujący od 1975 roku w Jędrzejowie. W latach 1982-1994 sprawował funkcję wicedziekana i członka Okręgowej Rady Adwokackiej w Kielcach. Społecznik. W latach PRL współorganizował pomoc dla Polaków na Wileńszczyznie, dostarczając literaturę polską i podręczniki szkolne dla tamtejszej młodzieży. Po 1980 roku włączył się czynnie do życia publicznego. Służył wiedzą i doświadczeniem przy Organizacji Niezależnych Związków Zawodowych "Solidarność". W latach stanu wojennego był obrońcą w procesach politycznych. Po 1989 roku był współorganizatorem autentycznego życia publicznego w Jędrzejowie. Od 1990 roku kierował Jędrzejowskim Komitetem Obywatelskim angażując szerokie kręgi społeczne przede wszystkim dla idei samorządowej. W roku 1990 został burmistrzem Jędrzejowa. Sprawując tę funkcję tworzył podwaliny nowego systemu opartego na samorządach lokalnych. W latach 1998-2002 swoje doświadczenia samorządowe wykorzystał w pracach Komisji Samorządu Terytorialnego przy Sejmiku Wojewódzkim, w której pełnił funkcję przewodniczącego. Za działalność na rzecz "Solidarności" został mianowany członkiem honorowym związku. W roku 2006 uhonorowany został medalem "Za zasługi dla Jędrzejowa" - tak kapituła uzasadniła przyznanie dla niego Złotego Gryfa.

ARTUR MICHALSKI

Złoty Gryf w kategorii "Lokalny Rozwój Gospodarczy".
Założona przez niego w roku 1997 firma dzięki nowoczesnej linii produkcyjnej oraz sprawnemu zarządzaniu przebojem wdarła się na rynki oferując bogaty asortyment najwyższej jakości towarów. Dynamiczny rozwój firmy wiązał się z oferowaniem naszemu regionowi stale zwiększającej się liczby miejsc pracy. Rezultatem podjętych działań inwestycyjnych jest obecna mocna, ustabilizowana pozycja firmy na rynku europejskim oraz szeroki asortyment oferowanych produktów. W 2009 roku otwarta została firma Quickpack Czechy.

Firma 7NT powstała z przekształcenia P.T.H. "Artur", działającej od 1988 roku. Początkowo główną działalnością firmy był transport międzynarodowy oraz eksport i import towarów (odzieży, zboża, granitu). W ciągu kilku lat działalności firma rozwijała się niezwykle dynamicznie. W kolejnych latach powstał serwis samochodów ciężarowych, świadcząc usługi napraw samochodowych. Ważną częścią grupy 7NT jest firma 7NT Hitach, która specjalizuje się w tworzeniu projektów do najtrudniejszych wieżowców, jakie są tworzone przez znanych architektów. Firma wykonała projekty dla takich obiektów jak: Złote Tarasy - Warszawa, OIE - Hong Kong, Cheapside - London, Rabobank - Utrecht i New Babylon - Den Haag.

Artur Michalski jest sponsorem bardzo wielu imprez kulturalnych, wspiera rozwój kultury fizycznej w naszym regionie - tak kapituła uzasadniła przyznanie dla niego Złotego Gryfa.

JÓZEF STRASZAK

Złoty Gryf w kategorii "Edukacja i kultura, pielęgnowanie tradycji kulturowych i historycznych".

Dyrektor obecnego Centrum Kultury, a wcześniej Domu Kultury w Jędrzejowie od 1973 roku, właśnie mija 40 lat jego pracy na tym stanowisku.

Jest pomysłodawcą i organizatorem wielu cyklicznych imprez artystycznych, promujących twórczość plastyczną, teatralną, ludową regionu jędrzejowskiego. Poza tym - licznych imprez kameralnych i masowych cieszących się uznaniem wśród mieszkańców miasta i powiatu - wybory Miss Nastolatek Ziemi Jędrzejowskiej, pokazy mody, koncerty muzyczne, warsztaty plastyczne, przeglądy teatralne, prezentacja programów artystycznych o tematyce bożonarodzeniowej.

Opiekun zespołów folklorystycznych. Dzięki jego staraniom z pieniędzy Domu Kultury i pozyskanych od sponsorów zakupiono kompletne stroje ludowe dla czterech kapel: Jerzego Całki z Zielonek, Mirosława Piaseckiego, Zenona Śliwińskiego i Czesława Wojsława z Jędrzejowa. Zespoły są nagradzane na wielu konkursach folklorystycznych.
Józef Straszak jest kierownikiem artystycznym zespołów tanecznych "Parada", działających przy jędrzejowskim Domu Kultury od ponad 30 lat. Zespoły te, skupiające młodzież z całego powiatu, są wizytówka Domu Kultury i ziemi jędrzejowskiej. Są laureatami konkursów i festiwali tanecznych w całej Polsce.

Za pracę na rzecz lokalnej społeczności odznaczony wieloma medalami, odznakami i dyplomami, między innymi odznaką Zasłużony Działacz Kultury, dwukrotnie Złotym Krzyżem Zasługi, brązowym Medalem "Gloria Artis" Zasłużony Kulturze - tak kapituła uzasadniła przyznanie dla niego Złotego Gryfa.

DOMINIK GALERA

Złoty Gryf w dziedzinie "Lokalny rozwój gospodarczy".

Mistrz cukiernik urodzony w Radlinie koło Kielc w 1932 roku. W latach 1949 - 1955 pracował w słynnej cukierni "U Zychowicza" w Kielcach. Zdobył tam wszelkie uprawnienia w zawodzie i w 1956 roku otworzył własną cukiernię w Jędrzejowie. Od 1983 roku firmę prowadzi wraz z żoną Małgorzatą, posiadającą wszystkie uprawnienia cukiernicze. Obecnie mają w Jędrzejowie sześć punktów sprzedaży własnych wyrobów cieszących się dużym zainteresowaniem klientów. Był i jest działaczem społecznym miasta Jędrzejowa szczególnie w Cechu Rzemiosł Różnych oraz Stronnictwie Demokratycznym. Za pracę społeczną i zawodową otrzymał wiele odznaczeń między innymi Honorową Odznakę Rzemiosła, Odznakę za zasługi dla Kielecczyzny, Zasłużony działacz Stronnictwa Demokratycznego, Srebrny Krzyż Zasługi, Medal Jana Kilińskiego oraz Jędrzejowianin Roku 2007 - tak kapituła uzasadniła przyznanie dla niego Złotego Gryfa.

ZESPÓŁ ŚPIEWACZY NOWOWSIANKI

Złoty Gryf w dziedzinie "Edukacja i kultura, pielęgnowanie tradycji kulturowych i historycznych".

Zespół z Nowej Wsi w gminie Słupia Jędrzejowska działa od 17 lat. Na początku swojej działalności uczestniczył w gminnych imprezach kulturalno - rozrywkowych. W 1999 roku wziął udział w I Dożynkach Powiatowych w Oksie i w I Świętokrzyskich Dożynkach Wojewódzkich w Opatowie. Udział w tych imprezach zmobilizował do podjęcia kolejnych działań na rzecz powiatu i od tego czasu rokrocznie bierze udział w święcie plonów zarówno na szczeblu gminnym, powiatowym jak i wojewódzkim.

Zespół Śpiewaczy Nowowsianki bierze udział w różnego rodzaju przeglądach folklorystycznych na szczeblu powiatowym, wojewódzkim, ogólnokrajowym i międzynarodowym, jak chociażby Międzynarodowe Spotkania z folklorem w Busku Zdroju. Reprezentuje nie tylko gminę Słupia i powiat jędrzejowski, ale także województwo świętokrzyskie poza jego granicami.

Członkinie zespołu Nowowsianki należą również do Ochotniczej Straży Pożarnej w Nowej Wsi. Działalność zespołu Nowowsianki opiera się nie tylko na muzyce, ale także organizacji zabaw tanecznych, z których dochód przeznaczony jest na realizację celów zespołu oraz organizację innych spotkań dla mieszkańców wsi. Organizuje też wiele wycieczek krajoznawczych, między innymi do Sandomierza, do Warszawy, a dla najmłodszych do Bałtowa.

Zespół bierze udział w konkursach kulinarnych. Tylko w tym roku panie zdobyły dwukrotnie pierwszą nagrodę - za najładniejsze stoisko podczas VII Festiwalu Ludowego imienia Stefana Ostrowskiego i Jana Jawora w Sędziszowie oraz na IV Międzygminnym Turnieju Kół Gospodyń Wiejskich "Dary Lata" w Żarnowcu (województwo śląskie).
Zespół bierze również udział w licznych zbiórkach charytatywnych na rzecz osób potrzebujących i chorych między innymi Joanny i Dominika - tak kapituła uzasadniła przyznanie dla zespołu Złotego Gryfa.

PARAFIA RZYMSKOKATOLICKA POD WEZWANIEM "ŚWIĘTEJ TRÓJCY" W JĘDRZEJOWIE

Złoty Gryf w dziedzinie "Ochrona środowiska, rozwój turystyczny, wykorzystanie walorów Powiatu".

Kościół Świętej Trójcy w Jędrzejowie pochodzący z XV wieku jest zabytkiem wpisanym do rejestru zabytków. W kościele odbywają się msze oraz inne uroczystości kościelne. Corocznie organizowane są spotkania z wiernymi w formie: Pikniku Rodzinnego, Festiwalu Scholek parafii Dekanatu Jędrzejowskiego, Dni Kultury Chrześcijańskiej. Od wielu lat w parafii działa i organizuje koncerty muzyczne własny zespół "Bardzo nam Miłosz". Rokrocznie mają miejsca spotkania z tysiącami pielgrzymów udających się do Jasnej Góry. Ponadto kościół, jako obiekt zabytkowy, ze względu na swoje wysokie walory artystyczne udostępniany jest turystom. Mając na względzie rozwój ruchu turystycznego oraz także dobro wiernych parafia od wielu lat już przeprowadza prace konserwatorskie, restauratorskie i rewaloryzacyjne zabytkowego kościoła. Dotyczy to nie tylko prac na wewnątrz kościoła, ale również prac zewnętrznych i jego otoczenia stwarzając odpowiednie warunki i możliwości dla wszystkich odwiedzających - tak kapituła uzasadniła przyznanie dla parafii Złotego Gryfa.

Na remonty w Parafii Świętej Trójcy od 2007 roku wydano ponad dwa miliony złotych, w tym zdecydowana większość to pieniądze pozyskane z różnych źródeł.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Co dalej z limitami płatności gotówką?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie