Zmarł druh Stefan Derlatka, nestor starachowickich harcerzy

  Zmarł druh Stefan Derlatka, nestor starachowickich harcerzy

  M.K.

  Echo Dnia Świętokrzyskie

  Aktualizacja:

  Echo Dnia Świętokrzyskie

  Zmarł druh Stefan Derlatka, nestor starachowickich harcerzy
  W poniedziałek, 18 września, zmarł nestor starachowickich harcerzy druh Stefan Derlatka. Miał 90 lat. Jego urodziny, które obchodził 3 stycznia, świętowali wraz z nim harcerze i przyjaciele.
  Zmarł druh Stefan Derlatka, nestor starachowickich harcerzy
  ZOBACZ TAKŻE:
  Kardynał Stanisław Dziwisz o zmarłym biskupie seniorze Kazimierzu Ryczanie
  O śmierci druha Derlatki informuje na stronie internetowej Komenda Hufca ZHP w Starachowicach.


  - Uczył nas miłości do orderów i zaszczytów. Nasi harcerze mieli zaszczyt pełnić z nim często służbę na wielu uroczystościach patriotycznych. Był z nami zawsze, mimo swego wieku zawsze miał dla nasz czas, żeby porozmawiać, doradzić, opowiedzieć lub chociaż się uśmiechnąć - napisała Małgorzata Ślaska, komendantka starachowickiego Hufca ZHP.
  Komenda Hufca ZHP ogłosiła 30 dniową żałobę na terenie Hufca. Wydano polecenia zakrycia kirem sztandarów harcerskich oraz nałożenia czarnych opasek na krzyże harcerskie.

  Uroczystości pogrzebowe odbędą się 23 września w sobotę w kościele Wszystkich Świętych w Starachowicach, a następnie na cmentarzu parafialnym w Wąchocku. Początek uroczystości o godzinie 11.

  Stefan Derlatka, syn Andrzeja i Jadwigi urodził się 3 stycznia 1927 roku w Starym Dworze, w gminie Wąchock. Absolwent Gimnazjum Koedukacyjnego w Starachowicach, które ukończył w 1947 roku. W latach 1943 - 1944 żołnierz 3 pułku piechoty Armii Krajowej, pseudonim "Daniel".

  Był pracownikiem Wydziału Wojskowego Powiatowej Rady Narodowej w Starachowicach w latach 1948 - 1958. Karierę w harcerstwie zaczynał w 12 drużynie im. księdza Stanisława Skorupki. W latach 1949 - 1950 był drużynowym 20 Drużyny Harcerskiej w Michałowie, następnie był drużynowym 7 turystycznej drużyny harcerskiej im. Józefa Poniatowskiego, 4 Drużyny Harcerzy im. Stanisława Staszica, 9 Drużyny Harcerzy im. Andrzeja Małkowskiego, 24 Drużyny Harcerzy im. Mikołaja Kopernika i drużynowym 2 Drużyny Harcerzy im. Mariana Langiewicza. Był także czynnym działaczem PTTK. Za swoje zasługi został odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski i Złotym Krzyżem za zasługi dla ZHP.

  Czytaj treści premium w Echu Dnia Plus Świętokrzyskim

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (4)

  Dodaj komentarz
  Wszystkie komentarze (4) forum.echodnia.eu

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Wideo

  Galerie zdjęć

  Polecamy

  Rolnik Roku 2018 | Finał [zdjęcia, wideo]

  Rolnik Roku 2018 | Finał [zdjęcia, wideo]

  Święta 2018

  Święta 2018