Zmarł Edmund Fabiański, zasłużony leśnik z Suchedniowa. W sobotę odbył się pogrzeb

Mateusz Bolechowski
Mateusz Bolechowski
Udostępnij:
W sobotę 22 stycznia w Suchedniowie odbyły się uroczystości pogrzebowe świętej pamięci Edmunda Fabiańskiego, zasłużony leśnik zmarł w wieku 97 lat.

W środę 19 stycznia w wieku 97 lat zmarł Edmund Fabiański, zasłużony leśnik. Uroczystości pogrzebowe odbyły się w sobotę 22 stycznia w kościele parafialnym w jego rodzinnym Suchedniowie. Uczestniczyli w nich liczni leśnicy z terenu Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Radomiu.

- My leśnicy, zapamiętamy Mundka jako wspaniałą osobę z którą zawsze mieliśmy bardzo dobre relacje służbowe i osobiste. Wynikało to w dużej mierze z jego cech osobowych: spokoju, dobroci, otwartości, poszanowania drugiej strony, rozwagi, roztropności a w końcu można stwierdzić, że było to wynikiem największego przykazania Bożego - miłości bliźniego. Było to możliwe, bo nasze i jego myśli, patrzyły w tym samym kierunku. Ręka wyciągnięta do niego o pomoc nigdy nie została odrzucona. Za to Cię ceniliśmy i szanowaliśmy. Odpoczywaj w spokoju. Cześć twojej pamięci – mówił podczas uroczystości pogrzebowych Piotr Kacprzak, zastępca dyrektora RDLP w Radomiu.

Edmund Fabiański urodził się 14 listopada 1925 roku w Baranowie (dziś to część Suchedniowa). W okresie okupacji - do 1941 roku uczęszczał na tajne komplety. W 1947 roku ukończył szkołę średnią w Kielcach, a następnie wyjechał na Ziemie Zachodnie, rozpoczynając tam pracę w leśnictwie. Pracował w Nadleśnictwach Wschowa i Lemierzyce, zaczynając od najniższych stanowisk. Ukończył studia leśnicze na Uniwersytecie Poznańskim i Wyższej Szkole Rolniczej w Poznaniu. Po studiach podjął pracę w Sulęcinie, w 1959 roku mianowany na stanowisko nadleśniczego Nadleśnictwa Rzepin. W 1961 przeniesiony do Okręgowego Zarządu Lasów Państwowych w Radomiu, gdzie doszedł do stanowiska zastępcy dyrektora do spraw użytkowania lasu. W 1975 roku powołany na stanowisko Nadleśniczego Nadleśnictwa Kozienice. Od 1983 roku zastępca dyrektora do spraw ekonomicznych w odtworzonym Okręgowym Zarządzie Lasów Państwowych w Radomiu. Na stanowisku tym pracował do 15 stycznia 1991 roku, kiedy przeszedł na emeryturę.

Suchedniowski leśnik był działaczem Ligi Ochrony Przyrody i Polskiego Towarzystwa Leśnego. Otrzymał wiele odznaczeń, w tym Złoty Krzyż Zasługi, Złotą Odznakę "Za Zasługi dla Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej", Złotą Odznakę Związku Zawodowego Pracowników Leśnictwa i Przemysłu Drzewnego, Złotą Odznakę Polskiego Towarzystwa Leśnego.

Prywatnie pasjonował się poezją, pisał wiersze.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Jurij Belous o definicji ludobójstwa

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Echo Dnia Świętokrzyskie
Dodaj ogłoszenie