Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zmarł Janusz Wróblewski, legenda starachowickiego strzelectwa sportowego, wieloletni prezes Klubu Sportowego „Świt”

Kazimierz Cuch
Zmarł Janusz Wróblewski, wieloletni zawodnik, trener i prezes Klubu Sportowego „Świt” Starachowice
Zmarł Janusz Wróblewski, wieloletni zawodnik, trener i prezes Klubu Sportowego „Świt” Starachowice Fot. Kazimierz Cuch
W czwartek 11 marca, w Starachowicach zmarł Janusz Wróblewski wieloletni zawodnik, trener i prezes Klubu Sportowego „Świt” Starachowice. Miał 85 lat. Pogrzeb odbędzie się we wtorek 16 marca.

Najpierw w starachowickim kościele Świętego Brata Alberta, na Orłowie, o 12.00 zostanie odprawiona msza św. pogrzebowa. Urna z prochami zmarłego zostanie pochowana na starachowickim cmentarzu parafialnym na Bugaju.

Zmarły zostawił żonę Kazimierę i troje dzieci oraz wnuki jego syn Piotr był trenerem strzelectwa sportowego w “Świcie”. Prezesem Klubu Sportowego „Świt” Starachowice Janusz Wróblewski był w latach 1989-2007. We władzach klubu na niższych stanowiskach był kilkanaście lat więcej. Także kilkanaście lat był zawodnikiem strzelectwa sportowego. Chociaż jego korzenie były w Warszawie, to dał się poznać, jako aktywny działacz sportowy i społeczny w Starachowicach.

Rozmawialiśmy z nim kilkanaście lat temu, gdy mając 71 lat, jeszcze kierował Klubem Sportowym „Świt” Starachowice. Stanowczo twierdził, że to jego strzelecka pasja i determinacja pozwoliły na utrzymanie tego klubu w okresie transformacji ustrojowej. Wtedy były zakusy, by rozległy teren strzelnicy sportowej w Starachowicach sprywatyzować (po prostu sprzedać). Uważał, że z tytułu jego wieloletniej pracy w tym klubie i dla tego klubu, należy mu się, co najmniej wdzięczność, a spotykała go krytyka.

O zmarłym

Janusz Wróblewski to wieloletni prezes Klubu Sportowego “Świt” w Starachowicach, trener koordynator strzelectwa

sportowego, wcześniej zawodnik w strzelaniu sportowym. Chociaż jego ojciec pochodził z Warszawy, on całe życie spędził w Starachowicach. Urodził się w Wąchocku. W Starachowicach najpierw ukończył Szkołę Podstawową nr 1 (wtedy przy elektrowni), a potem Technikum Budowy Samochodów też w naszym mieście. Pracował w pionie kontroli wojskowej Zakładów Zbrojeniowych Huty Stalowa Wola, skarżyskiego “Mesko” i FSC Starachowice.

Był zawodnikiem sportu strzeleckiego z rodzinnymi tradycjami, bo ojciec uprawiał strzelectwo w przedwojennym “Strzelcu”, miał własna wiatrówkę. Janusz Wróblewski w 1953 roku po raz pierwszy wystartował w zawodach międzyszkolnych w Kielcach, organizowanych przez Zrzeszenie Sportowe “Zryw”. Zajął pierwsze miejsce indywidualnie i drużynowo, razem ze swoim klubem. Prawdziwa kariera, przygoda ze strzelectwem Janusza Wróblewskiego zaczęła się 1954, po Mistrzostwach Polski. Rozpoczął systematyczne szkolenie strzeleckie w Towarzystwie Przyjaciół Żołnierza, przemianowanym potem na Ligę Przyjaciół Żołnierza i dzisiejszą LOK. Był wielokrotnym mistrzem LOK w karabinku sportowym i wojskowym. Jego największy sukces sportowy to zdobycie złotego medalu w strzelaniu do ruchomej tarczy dzika na Mistrzostwach Polski w Łodzi, dawno temu, bo już nie pamiętał roku, w którym to było. Największy sukces zawodowy to powołanie i utrzymanie klubu “Świt” w trudnym okresie transformacji ustrojowej.

od 12 lat
Wideo

Wspaniałe show Harlem Globetrotters w Tauron Arenie Kraków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie