Zmarł Jerzy Szmaidel. Miał wizję Kielc ogromnych

  Zmarł Jerzy Szmaidel. Miał wizję Kielc ogromnych

  KRA

  Echo Dnia Świętokrzyskie

  Echo Dnia Świętokrzyskie

  Zmarł Jerzy Szmaidel, przewodniczący Prezydium Miejskiej Rady Narodowej w Kielcach w latach 1960-1973, mający prezydencką władzę. Przeżył 93 lata, całe swe zawodowe życie poświęcając rodzinnemu miastu.

  Za jego czasów powstał pierwszy plan przestrzennego zagospodarowania, który służy Kielcom do dziś.

  Już wtedy rozpoczęto budowę oczyszczalni ścieków w Sitkówce, ujęć wody w Zagnańsku, odwiertów studni w Marzyszu. Wybudowano gazownię przy ulicy Loefflera, powstały kotłownie na Szydłówku, Czarnowie, osiedlach Kieleckiej Spółdzielni Mieszkaniowej. Stworzono układ komunikacyjny wyburzając domy pod pasma drogowe ulicy Warszawskiej, Jagiellońskiej, Ogrodowej i powstała ulica Manifestu Lipcowego, by był dojazd do lotniska w Masłowie.
  Zbudowano dworzec kolejowy i zaprojektowano dworzec autobusowy w kształcie spodka. Przygotowano tereny pod budowę dzielnicy Północ. Wszystkie kieleckie podstawówki, z wyjątkiem tych numer 33 i 17 pochodzą z tego czasu.

  Założono pierwsze światła na skrzyżowaniu ulic Buczka( teraz Paderewskiego) i Sienkiewicza. Postawiono bloki przy ulicy Wiśniowej, w których przydzielano mieszkania kadrze naukowej Politechniki Świętokrzyskiej.

  Przeniesiono Liceum Ogólnokształcące - wtedy imienia Hanki Sawickiej do baraków, a jego budynek oddano Wyższej Szkole Pedagogicznej obiecując, że ogólniak będzie miał nowiutką siedzibę i słowa dotrzymano.

  W 1971 roku, podczas obchodów IX wieków Kielc, oddano do użytku Amfiteatr Kadzielnia. Powstała kawiarnia Relaks.

  Przygotowano się do budowy „Nowego teatru”, czyli dzisiejszego Kieleckiego Centrum Kultury. – Nie wyszło nam utworzenie „doliny krzemowej”, czyli instytutu komputeryzacji, który miał powstać przy pawilonach Politechniki, ale wiele innych inwestycji się udało – mówił prezydent Jerzy Szmaidel w wywiadzie dla "Echa Dnia".

  Czytaj treści premium w Echu Dnia Plus Świętokrzyskim

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (5)

  Dodaj komentarz
  Wszystkie komentarze (5) forum.echodnia.eu

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Wideo

  Galerie zdjęć

  Polecamy

  Świeć się z Energą

  Świeć się z Energą

  Święta 2018

  Święta 2018

  Pół roku za pół ceny! Świąteczna promocja prenumeraty cyfrowej Echa Dnia

  Pół roku za pół ceny! Świąteczna promocja prenumeraty cyfrowej Echa Dnia