Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zmarł legendarny partyzant ziemi świętokrzyskiej - Lucjan Krogulec pseudonim „Lutek”

Tomasz Trepka
Podporucznik Lucjan Krogulec pseudonim Lutek - żołnierz Jana Piwnika Ponurego
Podporucznik Lucjan Krogulec pseudonim Lutek - żołnierz Jana Piwnika Ponurego Zbiory Marka Jedynaka
Nad ranem 23 stycznia zmarł żołnierz Jana Piwnika „Ponurego” – podporucznik Lucjan Krogulec.

Lucjan Krogulec urodził się 12 lutego 1922 roku w Węglowie niedaleko Wąchocka. „Już jako siedemnastoletni chłopiec brał udział w wojnie obronnej 1939 roku na terenie Starachowic” – pisał o „Lutku” doktor Marek Jedynak z Delegatury Instytutu Pamięci Narodowej w Kielcach. Po klęsce wrześniowej klęsce, młody Lucjan Krogulec, zaangażował się w działalność konspiracyjną wstępując do Związku Walki Zbrojnej.

Na partyzanckiej ścieżce

„Od stycznia 1943 roku walczy z niemieckim okupantem w oddziale partyzanckim Polskie Wojsko Leśne, a od marca w oddziale podporucznika Euzebiusza Domoradzkiego „Grota”. W czerwcu 1943 roku oddział ten podporządkował się „Ponuremu” i został włączony do I Zgrupowania porucznika cichociemnego Eugeniusza Kaszyńskiego „Nurta" – opisywał partyzancką drogę podporucznika Lucjana Krogulca doktor Marek Jedynak.

W 1943 roku został awansowany przez „Ponurego”. Przeszedł cały szlak bojowy I batalionem 2 pułku piechoty Legionów Armii Krajowej pod dowództwem Eugeniusza Kaszyńskiego „Nurta”. Wziął udział w szeregu akcji partyzanckich, między innymi: w wysadzeniu kolejki wąskotorowej niedaleko Bodzentyna oraz Ćmielowa, w walkach z żandarmerią niemiecką w okolicach Świętej Katarzyny, z obławą niemiecką na Wykusie w październiku 1943 roku, a także w walkach pod Bliżynem, Radoszycami, Lipnem oraz Chotowem w 1944 roku.

Przeciw komunistom

Po przejściu frontu, zajęciu Kielecczyzny przez Armię Czerwoną zaangażował się w działalność antykomunistyczną. Był członkiem organizacji „Niepodległość” („NIE”), brał udział w uwolnieniu żołnierzy z aresztu w Mircu oraz w likwidacji funkcjonariuszy NKWD w Wąchocku. W lipcu 1945 roku zagrożony aresztowaniem przeniósł się w rejon Piły. Ujawnił się w październiku 1945 roku. Był dwukrotnie aresztowany przez komunistów w 1946 oraz 1947 roku.

Przez kilkadziesiąt lat pracował w spółdzielni mleczarskiej w Siedlcach, gdzie osiadł na stałe. W dalszym ciągu był jednak inwigilowany i przesłuchiwany przez aparat bezpieczeństwa. Nie obawiał się niemieckich represji, nie wystraszył również komunistów. Od 1957 roku zaangażował się w działalność kombatancką w Środowisku Świętokrzyskich Zgrupowań Partyzanckich Armii Krajowej „Ponury –Nurt”. Był bohaterem dwóch filmów dokumentalnych oraz autorem wspomnień partyzanckich – „O każdy kamień i drzewo w lesie”. W 2001 roku otrzymał stopień podporucznika Wojska Polskiego.

Lucjan Krogulec pseudonim „Lutek” zmarł w Siedlcach, 23 stycznia 2019 roku. Pogrzeb odbędzie się w sobotę 26 stycznia o godzinie 11 w kościele pod wezwaniem świętego Stanisława w Siedlcach.

POLECAMY RÓWNIEŻ:




Nie wiesz z kim pójdziesz na studniówkę? Skorzystaj z naszego generatora studniówkowego!


Ile kosztuje wychowanie dziecka w Polsce? Jest droższe niż myślisz!



Co nas wkurza w zimie na polskich drogach?



Praca marzeń. 10 najlepszych ofert pracy skierowanych do Polaków




One urodzą w 2019. Indzie nowe baby boom



Co wiesz o prowadzeniu auta zimą? Quiz


ZOBACZ TAKŻE: FOTORADARY. Będzie ich dwa razy więcej

Źródło:vivi24

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie