Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zmarł Marian Lesiak, szydłowianin, najstarszy członek Związku Strzeleckiego w Polsce

Maciej Barwinek
Maciej Barwinek
Piotr Walczak
1 listopada w wieku 83 lat zmarł Marian Lesiak, nestor ruchu strzeleckiego, najstarszy członek Związku Strzeleckiego w Polsce. Pochodził z Szydłowa, dla którego zrobił dużo dobrego, ale wiele zawdzięczają mu również powiat staszowski oraz całe województwo świętokrzyskie.

Marian Lesiak z Szydłowa, kim był?

Starszy inspektor Związku Strzeleckiego Marian Lesiak to osoba niezwykle zasłużona dla gminy Szydłów i całego województwa świętokrzyskiego. Urodził się w Szydłowie w 1938 roku. Tutaj przeżył II wojnę światową. Dorastał i pracował w Kielcach, cały czas żywo interesując się historią i kolekcjonerstwem. Przez wiele lat był właścicielem największej kolekcji odmian orła wojskowego w Polsce. Zajmował się także wykonawstwem ciekawych instalacji metaloplastycznych nawiązujących do historii Polski.

Po przejściu na emeryturę powrócił do rodzinnego Szydłowa. W 1996 roku współzakładał Związek Strzelecki w Kielcach i w tym samym roku oddział tego związku założył w Szydłowie, choć nieformalną grupę strzelców utworzył tutaj już nieco wcześniej. W marcu 1998 roku zarejestrowano w sądzie Szydłowskie Towarzystwo Strzeleckie, któremu prezesował przez cały okres działalności. Na przestrzeni lat członkami Szydłowskiego Towarzystwa Strzeleckiego było około 800 osób, głównie dzieci i młodzież z gminy Szydłów ale także z innych miejscowości – Staszowa, Buska-Zdroju, Tucząp, Rakowa czy Gnojna. Brali oni udział w marszach upamiętniających wydarzenia historyczne między innymi szlakiem Pierwszej Kompanii Kadrowej imienia Józefa Piłsudskiego czy Powstania Styczniowego. Strzelcy brali udział także w uroczystościach patriotycznych takich, jak Święto 3 Maja, rocznice odzyskania przez Polskę niepodległości czy Święto Wojska Polskiego, podczas których pełnili warty honorowe przy pomnikach i grobach poległych żołnierzy. Marian Lesiak organizował również obozy strzeleckie, głównie na Wybrzeżu. Dla wielu dzieci pochodzących z ubogich rodzin wiejskich była to jedyna możliwość wakacyjnego wypoczynku w ciągu roku. Sześciu wychowanków Mariana Lesiaka związało swoje życie zawodowe z mundurem - czterech zostało żołnierzami zawodowymi, a dwóch – policjantami. Szydłowskie Towarzystwo Strzeleckie jako jedno z nielicznych organizacji w Polsce dysponowało własną strzelnicą z bronią palną krótką i długą na której można było trenować strzelectwo. Odbywało się tam wiele imprez i turniejów strzeleckich dla dzieci, młodzieży i dorosłych.

W 2000 roku Marian Lesiak zainicjował i kierował pracami porządkowymi w ruinach szpitala i kościoła pod wezwaniem świętego Ducha w Szydłowie skupiając wokół akcji swoich strzelców oraz dorosłych mieszkańców gminy. Opiekował się miejscami pamięci narodowej, pielęgnował pamięć o ludziach, którzy stracili życie w czasie powstań narodowych i wojen. Został odznaczony między innymi Srebrnym Krzyżem Zasługi, Srebrnym Medalem Opiekuna Miejsc Pamięci Narodowej, Złotym Medalem za Zasługi dla Strzelca, Złotym Krzyżem Strzeleckim, Brązową Odznaką Honorową Polskiego Związku Strzelectwa Sportowego.
Zawsze podkreślał przywiązanie do rodzinnego Szydłowa. W czerwcu 2021 roku część swojej prywatnej kolekcji pamiątek i militariów przekazał do miejscowego muzeum. Był chodzącą skarbnicą wiedzy o dawnych mieszkańcach miasteczka i jego okolic. W połowie października uległ poważnemu wypadkowi i od tamtej pory przebywał w szpitalu.

od 7 lat
Wideo

Pismak przeciwko oszustom, uwaga na Instagram

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie