Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zmarł słynny pisarz Jerzy Pilch. Ostatnio mieszkał w Kielcach

Stanisław Wróbel
W piątek po południu w swoim domu w Kielcach zmarł słynny pisarz Jerzy Pilch. Miał zaledwie 68 lat. Był laureatem Nagrody Literackiej Nike. Do Kielc przeprowadził się z Warszawy w 2019 roku i przy każdej okazji podkreślał ,że żyje mu się w mieście bardzo dobrze. Niestety przegrał z chorobą.

Pisarz od lat zmagał się z chorobą Parkinsona, a od kilku dni miał problemy z ciśnieniem. O jego śmierci poinformowała żona, Kinga z która mieszkał w Kielcach. Pisarz zmagał się z chorobą, w ostatnim czasie poruszał się na wózku więc zdecydował się przeprowadzić z Warszawy gdzie miał trudno dostępne mieszkanie do Kielc gdzie mógł wygodnie żyć. W wielu wywiadach bardzo sobie chwalił Kilce gdzie zaczął mieć już swoje ulubione miejsca. Niestety w poznawaniu zakamarków miasta przeszkodziła epidemia koronawirus, która na dwa miesiące zamknęła ludzi w mieszkaniach.

Z Jerzym Pilchem o życiu, chorobie, twórczości i pracy dla... Andrzeja Mleczki rozmawiała Magda Mołek z "Dzień Dobry TVN". - Tak daleko bym nie szedł, żeby mówić, że Parkinson jest błogosławieństwem - podkreślał pisarz. Zobaczcie to nagranie Jerzy Pilch o swojej chorobie: - Wybrałem tę stronę, która opowiada

Jerzy Pilch prywatnie
Jerzy Pilch urodził się w 1952 roku w Wiśle. Był pisarzem, publicystą, dramaturgiem i scenarzystą filmowym.

Ukończył filologię polską na Uniwersytecie Jagiellońskim, w latach 1975–1985 był adiunktem w Instytucie Filologii Polskiej na Uniwersytecie Jagiellońskim, rozpoczął też studia doktoranckie na tej uczelni. W 1975 roku zadebiutował jako krytyk literacki, a od 1978 był redaktorem czasopisma „Student”. W latach 80. zaangażował się w tworzenie niezależnego czasopisma kulturalno-literackiego „NaGłos”. Związał się też z „Tygodnikiem Powszechnym” i do 1999 był członkiem jego zespołu redakcyjnego. Publikował felietony kolejno na łamach „Hustlera”, „Polityki” (od marca 1999 do czerwca 2006), „Dziennika” (od czerwca 2006 do sierpnia 2009) i „Przekroju” (od stycznia 2010 do listopada 2011). Od lipca 2012 ponownie był felietonistą „Tygodnika Powszechnego”.

Był kibicem klubu piłkarskiego Cracovia, należał do Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego. W 2012 ujawnił publicznie, że cierpi na chorobę Parkinsona. Życie z tym nieuleczalnym schorzeniem i związana z tym świadomość powolnej degeneracji własnego ciała i umysłu należały do głównych tematów, jakie Pilch poruszał w latach 2012–2013 w swoim Drugim dzienniku, publikowanym na bieżąco w „Tygodniku Powszechnym”, a następnie wydanym w formie książkowej przez Wydawnictwo Literackie. W związku z utrudnieniami w poruszaniu się na wózku inwalidzkim, pisarz zdecydował przenieść się z Warszawy do Kielc gdzie w grudniu 2019 roku zamieszkał wraz z żoną.

Jerzy Pilch twórczość
W 1989 otrzymał Nagrodę Fundacji imienia Kościelskich za tom Wyznania twórcy pokątnej literatury erotycznej. W maju 1998 za książkę Tysiąc spokojnych miast otrzymał wyróżnienie Krakowska Książka Miesiąca. W 2001 otrzymał Nagrodę Literacką „Nike” za powieść Pod Mocnym Aniołem. Pisarz był także pomysłodawcą Ogólnonarodowego Konkursu na Opowiadanie, który ogłosił na łamach „Polityki” pod koniec 2003. Konkurs nosił nazwę Pisz do Pilcha, a jego owocem jest antologia Pisz do Pilcha. Opowiadań współczesnych trzydzieści i trzy wydane w 2005 roku. W 2004 otrzymał Nagrodę imienia Leopolda Jana Szersznika za całokształt twórczości i promocję Śląska Cieszyńskiego.

W 1994 jego powieść Spis cudzołożnic. Proza podróżna została przeniesiona na duży ekran. Reżyserem, autorem scenariusza oraz odtwórcą głównej roli w filmie Spis cudzołożnic wyprodukowanym w 1994 roku jest Jerzy Stuhr. Pilch był współtwórcą dialogów do adaptacji, pojawił się również na ekranie w epizodycznej roli mężczyzny, którego główny bohater spotyka w barze. Jest również autorem scenariuszy do dwóch filmów z cyklu Święta polskie: Żółtego szalika (2000) oraz Miłości w przejściu podziemnym (2006).
Jego sztuki były adaptowane dla potrzeb Teatru Telewziji (Monolog z lisiej jamy 1998 i Narty Ojca Świętego 2006). Ponadto na podstawie powieści Pilcha Inne rozkosze powstał również spektakl telewizyjny pod tym samym tytułem (1998).

od 7 lat
Wideo

Pismak przeciwko oszustom, uwaga na Instagram

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie