Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zmarł Stanisław Witkowski, wybitny muzyk ludowy związany z powiatami opatowskim i kieleckim. Zobaczcie jak grał

Stanisław Wróbel
Stanisław Wróbel
Kapela braci Witkowskich na pierwszym Kieleckim Taborze Domu Tańca, Sędek 2013 z panem Zygmuntem w składzie
Kapela braci Witkowskich na pierwszym Kieleckim Taborze Domu Tańca, Sędek 2013 z panem Zygmuntem w składzie Piotr Baczewski / Muzyka Zakorzeniona
W niedzielę 7 sierpnia zmarł Stanisław Witkowski, wybitny muzyk ludowy z powiatu opatowskiego. Miał 89 lat. Wraz z czterema braćmi współtworzył kapelę braci Witkowskich, jedną z najsłynniejszych kapel okolic Łagowa i Opatowa. Zobaczcie na filmie jak grał pan Zygmunt.

Kapela braci Witkowskich była od początku wielką inspiracją muzyczną dla twórców i uczestników czterech kieleckich taborów Domu Tańca, organizowanych w latach 2013—2016 w Sędku pod Łagowem.

Stanisław Witkowski, niemal do ostatnich lat życia, grał głównie na klarnecie, a także na saksofonie altowym i trąbce. Był najstarszym z pięciu braci Witkowskich.

Urodził się 2 lipca 1933 roku we wsi Orłowiny koło Łagowa, obecnie powiat kielecki. Później zamieszkał w Kaliszanach w powiecie opatowskim.

Pogrzeb Stanisława Witkowskiego odbędzie się w środę, 10 sierpnia, o godzinie 13, w parafii Gierczyce, w gminie Wojciechowice.

Zobaczcie jak grał pan Stanisław

Kielecki Tabor Domu Tańca tak pisze o Kapeli braci Witkowskich:

"Najsłynniejsza kapela z okolic Sędka. Od lat 50. XX wieku tworzyło ją pięciu braci: Stanisław (klarnet, saksofon), Jan (saksofon tenorowy), Zygmunt (akordeon), Stefan (perkusja), Kazimierz (trąbka). Rodzina Witkowskich pochodziła ze wsi Orłowiny, 2 kilometry od Sędka, przesiedlonej po wojnie w okolice Opatowa (majątek Kaliszany). Założycielem kapeli był najstarszy z braci, Stanisław. To on zmobilizował braci do gry, był także ich nauczycielem. On sam uczył się zaś u opatowskiego kapelmistrza Józefa Grudnia, u którego wziął jednak tylko kilka lekcji. Grę kontynuował w orkiestrze wojskowej, a po powrocie z wojska założył rodzinną kapelę.

Talent muzyczny bracia przejęli od ojca, Józefa, wiejskiego skrzypka grającego dawniej w typowej niegdyś dla regionu kapeli (skrzypce prym, skrzypce sekund, bębenek).

Kapela była niezwykle ceniona w okolicach Orłowin i Sędka, a następnie – Kaliszan, nowego domu braci Witkowskich.
Repertuar kapeli opierał się na tradycyjnych melodiach z regionu kieleckiego – tak zwanych „chłopach”, a także polkach, oberkach, jak również brawurowo granych tangach, walczykach i miejskich przebojach tamtych czasów. Bracia Witkowscy grali między innymi w Paryżu, Wrocławiu, Kazimierzu, Rzeszowie, Kielcach, Opatowie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie