Zmarł trener Sławomir Nowak. Doprowadził kielczankę Kamilę Chudzik do brązu mistrzostw świata w siedmioboju

Dorota Kułaga
W wieku 80 lat zmarł zasłużony trener lekkiej atletyki Sławomir Nowak. Był trenerem między innymi kielczanki Kamili Chudzik i Wilsona Kipketera. Fot. Dziennik Bałtycki

Jak informuje Polski Związek Lekkiej Atletyki urodzony w 1941 roku w Kutnie Sławomir Nowak jako zawodnik specjalizował się w skoku o tyczce oraz dziesięcioboju. W 1969 roku został w Krakowie mistrzem Polski w skoku o tyczce, zdobył też, w 1966 roku, brązowy medal w dziesięcioboju.

W latach 80. pracował z Małgorzatą Guzowską, czołową wieloboistką tamtych czasów. Pracował także z inną siedmioboistką Marią Kamrowską, która została jego trzecią żoną. W latach 90. pracował w Danii. Doprowadził do wielkich sukcesów Wilsona Kipketera. Kenijczyk w barwach Danii poprawiał pod jego opieką rekord świata w biegu na 800 metrów oraz sięgał na tym dystansie po medale największych światowych imprez. W 2009 roku doprowadził do brązowego medalu mistrzostw świata siedmioboistkę Kamilę Chudzik.

Przypomnijmy, że Kamila Chudzik jest wychowanką Budowlanych Kielce, później reprezentowała Kielecki Klub Lekkoatletyczny, w okresie studiów startowała w barwach AZS AWFiS Gdańsk. W kieleckim klubie prowadzili ją Adam Jóźwik i Wojciech Podsiadło, później jej szkoleniowcem był Sławomir Nowak. Na 11. Lekkoatletycznych Mistrzostwach Świata w Osace zajęła 21 miejsce, na igrzyskach olimpijskich w Pekinie była 15. Na mistrzostwach świata w Berlinie odniosła największy sukces - zdobyła "brąz" w siedmioboju.