Zmarła Józefa Życińska z Wołowa. "Kobieta z Żelaza" odeszła...

  Zmarła Józefa Życińska z Wołowa. "Kobieta z Żelaza" odeszła w wieku 88 lat

  Mateusz Bolechowski, Tomasz Trepka

  Echo Dnia Świętokrzyskie

  Aktualizacja:

  Echo Dnia Świętokrzyskie

  W wieku 88 lat zmarła major Józefa Życińska, dama Krzyża Komandorskiego Orderu Odrodzenia Polski. Była żoną Aleksandra Życińskiego pseudonim „Wilczur” – żołnierza Armii Krajowej oraz Brygady Świętokrzyskiej Narodowych Sił Zbrojnych, który został zamordowany przez komunistów.
  Zmarła Józefa Życińska z Wołowa. "Kobieta z Żelaza" odeszła w wieku 88 lat

  ©autor

  Pochodziła ze wsi Wołów w gminie Bliżyn. Urodziła się w 1930 roku. W czasie wojny pomagała radzieckim więźniom niemieckiego obozu w Bliżynie, była też łączniczką Armii Krajowej.

  Została zaprzysiężona przez majora Jana Piwnika "Ponurego", przyjęła pseudonim "Zośka". W oddziale poznała przyszłego męża, Aleksandra Życińskiego ps. "Wilczur". W 1944 roku została ranna, po wojnie uciekając przed aresztowaniem przez Urząd Bezpieczeństwa wstąpiła do oddziału WiN dowodzonego przez "Wilczura". W 1948 roku wzięła z nim ślub. Po wyjściu z kilku obław w tej z 7 maja 1948 roku partyzanci dostali się do niewoli. Aleksander Życiński i trzech podkomendnych zostało skazanych na śmierć, wyroki wykonano.

  Józefa Życińska dostała wyrok siedmiu lat więzienia. W więzieniu urodziła córkę Aleksandrę. Ze względu na stan zdrowia zwolniono ją w 1950 roku, ale codziennie musiała się meldować na posterunku milicji. Przez 13 lat nie mogła znaleźć pracy ze względu na przeszłość. Powtórnie wyszła za mąż, przez kilkadziesiąt lat szukała grobu pierwszego męża. Dopiero dzięki prowadzonym w 2015 roku pracom poszukiwawczym i ekshumacyjnym udało się ustalić miejsce pochówku Aleksandra Życińskiego pseudonim „Wilczur”. Józefa Życińska musiała czekać blisko 70 lat na pogrzeb swojego męża, który odbył się w Bliżynie we wrześniu 2016 roku. W lutym 2017 roku została odznaczona Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski. Wcześniej otrzymała stopień majora Wojska Polskiego.

  Podczas uroczystego pogrzebu w Bliżynie Józefa Życińska stwierdziła - spełniłam przyrzeczenie, że go odnajdę i godnie pochowam. Bóg mnie wysłuchał. Po 1989 roku dwukrotnie była radną gminy Bliżyn, w samorządzie pracowały lub wciąż pracują jej córki i wnuczka. Wnuk Aleksander jest badaczem życia wilków w górach świętokrzyskich.

  Józefa Życińska zmarła 4 czerwca 2018 roku.


  POLECAMY RÓWNIEŻ:  Chętnie oglądasz teleturnieje? Sprawdź się! [QUIZ]
  Jak zmieniły się gwiazdy na przestrzeni lat? [ZDJĘCIA]


  Dzień Matki 2018 - prezenty na Dzień Matki? TOP 10
  Drogie paliwo w Polsce? Zobacz ile za paliwo zapłacisz na świecie!

  Czy umiesz ochronić się przed kleszczem?
  Sprawdź się, czy dobrze znasz polskie seriale! (QUIZ)


  ZOBACZ TAKŻE: Wypadek na ulicy Świętokrzyskiej w Kielcach

  Czytaj treści premium w Echu Dnia Plus Świętokrzyskim

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (8)

  Dodaj komentarz
  Wszystkie komentarze (8) forum.echodnia.eu

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Polecamy

  Rolnik Roku 2018 | Finał [zdjęcia, wideo]

  Rolnik Roku 2018 | Finał [zdjęcia, wideo]

  Święta 2018

  Święta 2018

  Wideo

  Galerie zdjęć