Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zmiany w kodeksie wyborczym. Na lepsze?

Jarosław SKRZYDŁO
fot. Łukasz Zarzycki
Nowy kodeks wyborczy wprowadził kolosalne zmiany, które odczujemy już podczas jesiennych wyborów parlamentarnych. Na lepsze? Oceńcie sami.

Ujednolicone godziny głosowania bez względu na rodzaj wyborów. Okręgi jednomandatowe do Senatu i samorządów. Wybory odbywające się przez dwa dni - to tylko niektóre ze zmian w prawie wyborczym. Po nowemu zagłosujemy już jesienią.

Parlament uchwalił nowy kodeks wyborczy. To można powiedzieć wspólny wór, do którego wrzucono - po wprowadzeniu wielu zmian - poszczególne wyborcze ordynacje. Zmiany są i to spore.

PARYTETY

Jedną z najbardziej dyskutowanych kwestii przed wprowadzeniem kodeksu były tak zwane parytety. Według nowego prawa, na listach wyborczych nie będzie być mogło mniej niż 35 procent kobiet i 35 procent mężczyzn.

GŁOSOWANIE

Głosowanie, bez względu na rodzaj wyborów, odbywać się już będzie w takich samych godzinach, czyli 7-21. Dotąd bywało różnie. W wyborach do parlamentu głosowaliśmy od 6 do 20, a na przykład w samorządowych od 8 do 22. To już historia.

Kolejną nowością i to ważną choćby ze względu na możliwość zwiększenia wyborczej frekwencji, jaką daje kodeks, jest możliwość głosowania przez dwa dni. O tym, czy głosowanie będzie jedno-, czy dwudniowe, decydować będzie osoba zarządzająca wybory, czyli prezydent (wybory parlamentarne), premier (wybory samorządowe), marszałek sejmu (wybory prezydenckie). Dotąd w historii polskiej demokracji głosowanie dwudniowe było sporadyczne. Przeprowadzono je na przykład w 2003 roku w czasie referendum w sprawie przystąpienia Polski do Unii Europejskiej.

Wprowadzono też ułatwienia dla osób przebywających za granicą. Będą one mogły zagłosować korespondencyjnie. Do 15 dnia przed wyborami wyborca będzie mógł zgłosić chęć udziału w głosowaniu konsulowi. Następnie otrzyma tak zwany pakiet wyborczy, czyli kartę do głosowania, kopertę zwrotną oraz oświadczenie o tajnym i osobistym oddaniu głosu. Kopertę trzeba będzie wysłać do konsula, który przekaże ją komisji wyborczej.

OKRĘGI JEDNOMANDATOWE

Wprowadzono je w wyborach do Senatu i w wyborach samorządowych. Dotąd z każdego okręgu mogliśmy wybrać od dwóch do czterech senatorów (w Świętokrzyskiem - 3). Głosować można było na tylu kandydatów, ile mandatów było do obsadzenie w okręgu. W regionie świętokrzyskim mogliśmy zatem zaznaczyć aż trzy nazwiska. Teraz kraj został podzielony na 100 okręgów i z każdego z nich będziemy wybierać tylko jednego senatora (świętokrzyskie podzielono na trzy okręgi). Wygra ta osoba, która w okręgu po prostu zdobędzie najwyższą liczbę głosów. Wyborca będzie też mógł oddać tylko jeden głos.

Zmiana jest też w wyborach samorządowych. Wprowadzono tam okręgi jednomandatowe w wyborach do rad gmin. W praktyce oznacza to, że okręgi będą niewielkie, niekiedy zawężone praktycznie do jednego osiedla. Nie zmieni się głosowanie w miastach na prawach powiatu. W Świętokrzyskiem są to tylko Kielce.

KAMPANIA

W czasie najbliższych kampanii partie i kandydaci nie będą nas już epatować z radia i telewizji. Komitety wyborcze nie będą mogły zamieszczać tam płatnych spotów wyborczych, pozostanie im jedynie prasa oraz Internet.

Nowy kodeks wyborczy wchodzi w życie 1 sierpnia. A to oznacza, że jego przepisy będą stosowane w czasie najbliższych wyborów parlamentarnych, które mają odbyć się jesienią.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie