Wybierz miasto:
  Zmiany w świętokrzyskiej służbie zdrowia. Na zabiegi bez...

  Zmiany w świętokrzyskiej służbie zdrowia. Na zabiegi bez kolejek

  Zdjęcie autora materiału

  Paula Goszczyńska

  Echo Dnia Świętokrzyskie

  Aktualizacja:

  Echo Dnia Świętokrzyskie

  Zmiany w świętokrzyskiej służbie zdrowia. Na zabiegi bez kolejek

  ©pixabay.com

  Od początku 2018 roku świętokrzyski oddział Narodowego Funduszu Zdrowia otrzymał dodatkowo 102 miliony złotych. Dzięki tym środkom zmniejszono lub zupełnie zlikwidowano kolejki na jedne z najbardziej wyczekiwanych zabiegów w regionie świętokrzyskim.
  Zmiany w świętokrzyskiej służbie zdrowia. Na zabiegi bez kolejek

  ©pixabay.com

  Pierwszą korzyścią dla pacjentów jest zlikwidowanie kolejek na zabieg usunięcia zaćmy. - W województwie świętokrzyskim już nie czeka się tak, jak w latach poprzednich. Z naszych analiz wynika, że niektóre placówki mają nawet problem z pozyskaniem pacjentów. Dlatego, jeśli są osoby, które czekają na zabieg usunięcia zaćmy proszone są o kontakt z naszym oddziałem w Kielcach. Udzielimy informacji, gdzie można skorzystać z operacji - mówi Małgorzata Kiebzak, dyrektor świętokrzyskiego oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia. Na ten cel przeznaczono w bieżącym roku dodatkowo ponad 1,5 miliona złotych.

  Która przychodnia bez kolejek?
  Kolejna pozytywna zmiana dotyczy ambulatoryjnej opieki specjalistycznej. Oddział świętokrzyski sfinansował 100 procent nadwykonań za 9 miesięcy tego roku. Przekazano na to prawie 5 milionów złotych. Kolejne 5 milionów przeznaczono na sfinansowanie pacjentów pierwszorazowych (czyli takich, którzy trafiają do danej poradni po raz pierwszy) i kolejne ewentualne nadwykonania.

  Na prośbę ministra zdrowia wyłoniono również pięć placówek w regionie, z którymi uzgodniono, że celem będzie likwidacja kolejek w ambulatoryjnej opiece specjalistycznej. W Kielcach będą to Wojskowa Przychodnia Specjalistyczna, Powiatowe Centrum Usług Medycznych oraz Artimed. Poza tym Obwód Lecznictwa Kolejowego w Skarżysku-Kamiennej, Przychodnia Krasnal w Ostrowcu Świętokrzyskim oraz Medstar w Starachowicach. - To placówki, które mają z nami podpisane największe umowy w zakresie specjalistyki - podkreśla Małgorzata Kiebzak.

  Nawet do jednego miesiąca zostały skrócone kolejki na endoprotezę stawu biodrowego. - Takie terminy widzimy na przykład w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Kielcach czy w Szpitalu w Skarżysku-Kamiennej. W innych placówkach może to być kilka miesięcy, ale warto zaznaczyć, że są to zabiegi planowane, gdzie proces choroby trwa lata, więc często nie wymaga natychmiastowej operacji - dodaje dyrektor świętokrzyskiego oddziału Funduszu. W bieżącym roku na ten cel przekazano dodatkowe 5 milionów złotych, kolejne 5 milionów jest zabezpieczone na pokrycie ewentualnych nadwykonań.

  Świętokrzyskie pierwsze w Polsce
  Do niedawna na tomograf komputerowy oraz rezonans magnetyczny czekało się nawet do roku czasu. Obecnie kolejki uległy tak znacznemu skróceniu, że województwo świętokrzyskie zajmuje pod tym względem pierwsze miejsce w Polsce. - Są placówki, gdzie na tomograf w ogóle się nie czeka, a na rezonans tylko kilka tygodni. Przykładem może być Świętokrzyskie Centrum Onkologii w Kielcach - informuje Małgorzata Kiebzak.

  Zmiany zaszły także w zakresie rehabilitacji, gdzie po konkursie liczba miejsc wykonywania świadczeń zwiększyła się o 61. - Otrzymaliśmy kwotę 7 milionów złotych na zwiększenie dostępności dla osób ze znacznym stopniem niepełnosprawności - zaznacza nasza rozmówczyni.


  POLECAMY RÓWNIEŻ:  Przygotowanie grzybów - krok po kroku - do spożycia, suszenia, mrożenia, marynowania
  Praca marzeń, czyli TOP 10 wyjątkowych stanowisk pracy

  TOP 10 polskich przysmaków w zagranicznym wydaniu


  Oglądasz KUCHENNE REWOLUCJE? Oto QUIZ dla ciebie

  Muszka owocówka. 10 sposobów jak się jej pozbyć z kuchni

  Najdziwniejsze pytania w "Milionerach" [QUIZ]
  ZOBACZ TAKŻE: FLESZ. OD PAŹDZIERNIKA BEZ DOWODU REJESTRACYJNEGO I OC

  (Źródło:vivi24)

  Czytaj treści premium w Echu Dnia Plus Świętokrzyskim

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (4)

  Dodaj komentarz
  Wszystkie komentarze (4) forum.echodnia.eu

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Styl życia

  Polecamy

  Miss Studniówki 2019| Zobacz kandydatki!

  Miss Studniówki 2019| Zobacz kandydatki!

  Mister Studniówki 2019| Zobacz kandydatów!

  Mister Studniówki 2019| Zobacz kandydatów!

  Miss i Mister Studniówki 2019. Zgłoś się

  Miss i Mister Studniówki 2019. Zgłoś się

  Jedzenie i zabawa

  Na językach