Wybierz miasto:
  Zmiany w świętokrzyskiej służbie zdrowia. Na zabiegi bez...

  Zmiany w świętokrzyskiej służbie zdrowia. Na zabiegi bez kolejek

  Zdjęcie autora materiału

  Paula Goszczyńska

  Echo Dnia Świętokrzyskie

  Aktualizacja:

  Echo Dnia Świętokrzyskie

  Zmiany w świętokrzyskiej służbie zdrowia. Na zabiegi bez kolejek

  ©pixabay.com

  Od początku 2018 roku świętokrzyski oddział Narodowego Funduszu Zdrowia otrzymał dodatkowo 102 miliony złotych. Dzięki tym środkom zmniejszono lub zupełnie zlikwidowano kolejki na jedne z najbardziej wyczekiwanych zabiegów w regionie świętokrzyskim.
  Zmiany w świętokrzyskiej służbie zdrowia. Na zabiegi bez kolejek

  ©pixabay.com

  Pierwszą korzyścią dla pacjentów jest zlikwidowanie kolejek na zabieg usunięcia zaćmy. - W województwie świętokrzyskim już nie czeka się tak, jak w latach poprzednich. Z naszych analiz wynika, że niektóre placówki mają nawet problem z pozyskaniem pacjentów. Dlatego, jeśli są osoby, które czekają na zabieg usunięcia zaćmy proszone są o kontakt z naszym oddziałem w Kielcach. Udzielimy informacji, gdzie można skorzystać z operacji - mówi Małgorzata Kiebzak, dyrektor świętokrzyskiego oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia. Na ten cel przeznaczono w bieżącym roku dodatkowo ponad 1,5 miliona złotych.

  Która przychodnia bez kolejek?
  Kolejna pozytywna zmiana dotyczy ambulatoryjnej opieki specjalistycznej. Oddział świętokrzyski sfinansował 100 procent nadwykonań za 9 miesięcy tego roku. Przekazano na to prawie 5 milionów złotych. Kolejne 5 milionów przeznaczono na sfinansowanie pacjentów pierwszorazowych (czyli takich, którzy trafiają do danej poradni po raz pierwszy) i kolejne ewentualne nadwykonania.

  Na prośbę ministra zdrowia wyłoniono również pięć placówek w regionie, z którymi uzgodniono, że celem będzie likwidacja kolejek w ambulatoryjnej opiece specjalistycznej. W Kielcach będą to Wojskowa Przychodnia Specjalistyczna, Powiatowe Centrum Usług Medycznych oraz Artimed. Poza tym Obwód Lecznictwa Kolejowego w Skarżysku-Kamiennej, Przychodnia Krasnal w Ostrowcu Świętokrzyskim oraz Medstar w Starachowicach. - To placówki, które mają z nami podpisane największe umowy w zakresie specjalistyki - podkreśla Małgorzata Kiebzak.

  Nawet do jednego miesiąca zostały skrócone kolejki na endoprotezę stawu biodrowego. - Takie terminy widzimy na przykład w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Kielcach czy w Szpitalu w Skarżysku-Kamiennej. W innych placówkach może to być kilka miesięcy, ale warto zaznaczyć, że są to zabiegi planowane, gdzie proces choroby trwa lata, więc często nie wymaga natychmiastowej operacji - dodaje dyrektor świętokrzyskiego oddziału Funduszu. W bieżącym roku na ten cel przekazano dodatkowe 5 milionów złotych, kolejne 5 milionów jest zabezpieczone na pokrycie ewentualnych nadwykonań.

  Świętokrzyskie pierwsze w Polsce
  Do niedawna na tomograf komputerowy oraz rezonans magnetyczny czekało się nawet do roku czasu. Obecnie kolejki uległy tak znacznemu skróceniu, że województwo świętokrzyskie zajmuje pod tym względem pierwsze miejsce w Polsce. - Są placówki, gdzie na tomograf w ogóle się nie czeka, a na rezonans tylko kilka tygodni. Przykładem może być Świętokrzyskie Centrum Onkologii w Kielcach - informuje Małgorzata Kiebzak.

  Zmiany zaszły także w zakresie rehabilitacji, gdzie po konkursie liczba miejsc wykonywania świadczeń zwiększyła się o 61. - Otrzymaliśmy kwotę 7 milionów złotych na zwiększenie dostępności dla osób ze znacznym stopniem niepełnosprawności - zaznacza nasza rozmówczyni.


  POLECAMY RÓWNIEŻ:  Przygotowanie grzybów - krok po kroku - do spożycia, suszenia, mrożenia, marynowania
  Praca marzeń, czyli TOP 10 wyjątkowych stanowisk pracy

  TOP 10 polskich przysmaków w zagranicznym wydaniu


  Oglądasz KUCHENNE REWOLUCJE? Oto QUIZ dla ciebie

  Muszka owocówka. 10 sposobów jak się jej pozbyć z kuchni

  Najdziwniejsze pytania w "Milionerach" [QUIZ]
  ZOBACZ TAKŻE: FLESZ. OD PAŹDZIERNIKA BEZ DOWODU REJESTRACYJNEGO I OC

  (Źródło:vivi24)

  Czytaj treści premium w Echu Dnia Plus Świętokrzyskim

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (4)

  Dodaj komentarz
  Wszystkie komentarze (4) forum.echodnia.eu

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Styl życia

  Polecamy

  Świeć się z Energą

  Świeć się z Energą

  Święta 2018

  Święta 2018

  Pół roku za pół ceny! Świąteczna promocja prenumeraty cyfrowej Echa Dnia

  Pół roku za pół ceny! Świąteczna promocja prenumeraty cyfrowej Echa Dnia

  ŻYCZENIA NA BOŻE NARDZOENIE - SPRAWDŹ

  ŻYCZENIA NA BOŻE NARDZOENIE - SPRAWDŹ

  Jedzenie i zabawa

  Na językach