MKTG SR - pasek na kartach artykułów

"Zmień się na zdrowie": Akcja dobiega końca. Zobacz, jak zmieniła się kondycja uczestników

Luiza Buras-Sokół
Radosław Winiarski z Olgą Chaińską.
Radosław Winiarski z Olgą Chaińską. Łukasz Zarzycki
Uczestnicy programu "Zmień się na zdrowie" zakończyli swoją przygodę w klubie fitness. Deklarują, że będą ją kontynuować na własną rękę.
Karolina Rak
Karolina Rak

Karolina Rak

Zaczynali jako osoby zupełnie nie prowadzące aktywności fizycznej. Niektórzy latem jeździli na rowerze, inni uprawiali nordic walking, ale wszystko to okazjonalnie i bez pożądanych efektów w postaci zrzuconych kilogramów. Wystarczyły trzy miesiące w Centrum Odchudzania Expert Fitness, by kondycja uczestników piątej edycji akcji "Zmień się na zdrowie" poszybowała w górę.

Tradycyjnie już odchudzających się w akcji "Echa Dnia" śmiałków pod swoje skrzydła wzięła trenerka Olga Chaińska, właścicielka klubu przy ulicy Szczecińskiej 1 w Kielcach. Dla swoich nowych podopiecznych ułożyła indywidualne plany treningowe, które większość wypełniała sumiennie, gubiąc przy tym kilogramy. Efektem ćwiczeń są także poprawione parametry - wydolność, gibkość czy siła.

Czas ćwiczyć na powietrzu

Małgorzata Stawiak-Ososińska
Małgorzata Stawiak-Ososińska

Małgorzata Stawiak-Ososińska

Specyficzny wysiłek dla serca

Osoby ze schorzeniami kardiologicznymi wcale nie muszą rezygnować z wysiłku fizycznego. Wręcz przeciwnie - w niektórych przypadkach jest on wskazany. Jak powinny ćwiczyć?
Należy unikać wysiłków izometrycznych, czyli ćwiczeń wymagających pozostawania mięśni w długim napięciu, ćwiczeń związanych ze zbyt dużym obciążeniem klatki piersiowej i ramion, wymagających skłonów, kiedy krew spływa na dół. Na urządzeniach siłowych należy rezygnować ze zbyt dużych obciążeń.
Zalecany jest wysiłek na urządzeniach cardio, na przykład na bieżni. Regularne ćwiczenia poprawiają wydolność krzyżowo-oddechową.
Serie ćwiczeń trzeba wykonywać w dość szybkim tempie, co pozwoli stymulować układ krążeniowo-oddechowy.
Najprostszym sprzętem, z którym powinny zaprzyjaźnić się osoby ze schorzeniami kardiologicznymi jest skakanka. Wskazana dla nich także jest jazda na rowerze, zwłaszcza w plenerze, ale również stacjonarnym, nordic walking, dłuższe, co najmniej 30-minutowe regularne spacery.

Małgorzata Stawiak-Ososińska przygodę w klubie Expert Fitness zaczynała z najniższą wydolnością - na poziomie 1 w pięciostopniowej skali. Oznaczało to, że organizm sympatycznej uczestniczki programu nie był przyzwyczajony do wysiłku, podczas ćwiczeń nie pobierał wystarczającej ilości tlenu, a tym samym szybko się męczył. Teraz, po stu dniach regularnych treningów uległo to zmianie.

Początkowy pobór tlenu w czasie wysiłku wynosił 13 mililitrów na kilogram masy ciała, obecnie już 23 mililitry. Oczywiście wzrosła też sama wydolność i dziś wynosi 2. Podobnie siła obu rąk, a także gibkość. Ta ostatnia znacznie, bo aż o 9 centymetrów - z 33 do 42.

Pani Małgorzata wspomina, że pierwsze klubowe treningi nie były łatwe. - Jednak z każdym kolejnym zauważałam ogólną poprawę. Dziś ćwiczę naprawdę sprawnie, nie potrzebuję przerw na zaczerpnięcie oddechu - mówi uczestniczka i dodaje, że piękna, letnia pogoda to okazja do wyjęcia z szafy kijków do nordic walking.

Podobne, choć minimalnie gorsze wyniki osiągnął Andrzej Ososiński. Jako jedyny w styczniu mógł się pochwalić drugim poziomem wydolności i tu się nic nie zmieniło, pozytywnie zwiększył się jedynie pobór tlenu w trakcie wysiłku. Pan Andrzej jest za to bardziej rozciągnięty. Gibkość z 33 centymetrów wzrosła do 40 centymetrów.

Pan Andrzej również korzysta z wakacyjnej aury, wraz z synem ćwiczy na siłowni pod chmurką, których w Kielcach można znaleźć kilka przy skwerach i terenach zielonych, sporo jeździ na rowerze.

Forma zwyżkuje

Andrzej Ososiński
Andrzej Ososiński

Andrzej Ososiński

Najmłodsza pozostała w programie uczestniczka, Karolina Rak znacznie poprawiła swoją kondycję. Pierwszy pomiar w Centrum Odchudzania Olgi Chaińskiej ujawnił, że z formą pani Karoliny, mimo młodego wieku, jazdy na rowerze i sporadycznych wizyt w klubie fitness nie jest najlepiej. Wytrzymałość plasowała się na poziomie 1 (z poborem tlenu 15 mililitrów na kilogram masy ciała), gibkość wynosiła 29 centymetrów, siła obu rąk - około pół bara.

W chwili obecnej pani Karolina wypracowała wydolność równą 2 (pobór tlenu: 24 mililitry na kilogram masy ciała), gibkość wynosi 36 centymetrów, a siła obu rąk osiągnęła niemal maksymalną wartość jednego bara. Ponadto uczestniczka wolniej się męczy, ma więcej energii i wytrzymałości.

W trakcie treningów pod okiem Olgi Chaińskiej wydolność poprawił również Radosław Winiarski - z 1 na 2. Bardzo mały pobór tlenu - 18 mililitrów na kilogram masy ciała świadczący o niskiej wytrzymałości organizmu, wzrósł do 24 mililitrów. Gibkość zamiast początkowych 30 centymetrów wynosi obecnie 37 centymetrów. Pan Radek jako jedyny spośród uczestników piątej edycji akcji "Zmień się na zdrowie" mógł się pochwalić maksymalną siłą obu rąk, która nie uległa zmianie.

Będzie dobrze!

Swoich podopiecznych chwali Olga Chaińska i przyznaje, że starali się być częstymi gośćmi w klubie przy ulicy Szczecińskiej 1. - Na szczególne brawa zasługują zwłaszcza państwo Ososińscy, którzy nie opuścili chyba żadnego treningu, a przy tym ćwiczyli sumiennie, bez oszukiwania. To widać w osiągniętych przez nich wynikach - zauważa instruktorka i trenerka.

Dodaje, że trzyma kciuki za wszystkich uczestników piątej edycji naszego programu. - Przyzwyczaili organizmy do ćwiczeń, zobaczyli jakie to przyjemne i efektywne. Teraz wystarczy to pozytywne "uzależnienie" wykorzystać do dalszego zmieniania się na zdrowie" - mówi Olga Chaińska.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie