Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

"Zmień się na zdrowie" - odcinek 42. Cukrzyk może być szczupły. Przeczytaj porady specjalistów

Luiza BURAS-SOKÓŁ
O bezpieczne odchudzanie Magdy Pyszczyńskiej w programie dba doktor Katarzyna Krekora-Wollny.
O bezpieczne odchudzanie Magdy Pyszczyńskiej w programie dba doktor Katarzyna Krekora-Wollny. fot. Łukasz Zarzycki
Na co dzień Magdalena Pyszczyńska korzysta z pompy insulinowej. Bardziej niż inni uczestnicy programu "Zmień się na zdrowie" musi uważać na to, co i ile je. Nie jest to jednak przeszkodą w normalnym funkcjonowaniu, a także w odchudzaniu.

- W przypadku diabetyków właściwa dieta i odchudzanie są jak najbardziej wskazane, ale nie można robić tego na własną rękę. Wszystko powinno odbywać się pod opieką specjalisty - przestrzega pomysłodawczyni akcji "Zmień się na zdrowie", lekarz chorób wewnętrznych i specjalista leczenia otyłości Katarzyna Krekora-Wollny.

Złożone, nie proste

Dietetyk Beata Bartosz według podstawowego zapotrzebowania kalorycznego zaproponowała uczestniczce odpowiednią dietę.

Chorzy na cukrzycę nie muszą wykonywać dodatkowych badań chcąc podjąć walkę ze zbędnymi kilogramami. - Jednak specjalista, który układa nową dietę, czy to lekarz, czy dietetyk musi być poinformowany o chorobie i jej przebiegu - mówi doktor Krekora-Wollny.

Z kolei dietetyk Beata Bartosz, która w programie zadbała o właściwy jadłospis Magdy Pyszczyńskiej dodaje, że w przypadku każdej odchudzającej się osoby, a cukrzyków zwłaszcza, kluczowe jest indywidualne podejście. - Trzeba bardzo dokładnie wyliczyć zapotrzebowanie energetyczne diabetyka i określić ilość zamienników węglowodanowych. Dopuszczalnej normy węglowodanów nie wolno przekraczać - mówi dietetyk.

Tłumaczy, że w diecie odchudzającego się cukrzyka, tak jak u innych diabetyków powinny się znaleźć głównie cukry złożone i produkty o niskim indeksie glikemicznym - duża ilość warzyw, brązowy ryż, mąka z grubego przemiału. - Dieta powinna być bogata w błonnik, obniża on bowiem indeks glikemiczny. Podobnie działa białko, ale zbyt duża jego ilość obciąża nerki, dlatego trzeba uważać, by z nim nie przesadzić - ostrzega Beata Bartosz. Dieta białkowa nie jest wskazana dla cukrzyków. Powinni oni także wyeliminować z jadłospisu cukry proste, a więc słodycze i słodkie owoce. - W tej kwestii trzeba się bardzo pilnować. Czasem kilka winogron może "położyć" dietę - zauważa dietetyk.

Lekarz dodaje, że odchudzający się diabetyk nie powinien natomiast rezygnować z pieczywa. - Jednak jego ilość powinna być ściśle określona - zauważa doktor Katarzyna Krekora-Wollny i dodaje, że, choć przyjęło się sądzić, iż cukrzykowi odchudzać się trudno, może być zupełnie inaczej. - Osoby cierpiące na cukrzycę od początku przyswajają wiele przydatnych informacji na temat żywienia. W procesie odchudzania mogą je skutecznie wykorzystywać.

Cukrzyk w maratonie

O ile stosowanie diety cukrzycowej nie jest trudne, o tyle ćwiczenia dla diabetyka bywają kłopotliwe. - Duży wysiłek może spowodować niedocukrzenie. Dlatego zanim diabetyk rozpocznie regularne treningi powinien się w nie stopniowo wdrażać i obserwować, jak reaguje organizm - wyjaśnia doktor Katarzyna Krekora-Wollny i dodaje, że pracując we Włoszech spotykała cukrzyków startujących w maratonach. - Cukrzyca nie wyklucza uprawiania sportu - mówi lekarka.

Trzeba chcieć

Ekspert radzi

Wszyscy uczestnicy akcji "Zmień się na zdrowie" od dietetyka Beaty Bartosz otrzymali zalecenie, by jeść pięć posiłków w ciągu dnia. Jednak chorującej na cukrzycę Magdalenie Pyszczyńskiej specjalistka poradziła, by jeść częściej, ale mniejsze porcje, z co najmniej dwugodzinną przerwą na trawienie. Ważne jest regularne dostarczanie organizmowi węglowodanów. - Warto znaleźć sobie jakąś przegryzkę, która poratuje w przypadku nagłego spadku cukru lub zjeść ją przed ćwiczeniami, by zabezpieczyć się przed niedocukrzeniem - tłumaczy Beata Bartosz.

Diabetyczka Magdalena Pyszczyńska przyznaje, że początkowo nie było jej łatwo, ale szybko wypracowała sobie właściwe zachowania. - Pani doktor i pani dietetyk doradziły mi, by przed ćwiczeniami zjeść banana lub ryż na mleku. To pozwala na równomierne dostarczanie cukru w czasie treningu. Zanim zaczęłam tak robić po każdym wysiłku spadał mi cukier i musiałam ratować się colą - opowiada uczestniczka.

Dodaje, że ze względu na cukrzycowe problemy jeszcze przed udziałem w akcji szybko rezygnowała z prób odchudzania. - Po fitnessie musiałam zjeść batonika, tym samym wysiłek szedł na marne, bo uzupełniałam spalone kalorie. Dlatego się poddawałam - mówi Magda Pyszczyńska. Teraz jest inaczej. - Rady ekspertów dużo mi dały. Wiem, że mając cukrzycę można schudnąć, choć trzeba w to włożyć sporo pracy - tłumaczy.

Od początku akcji uczestniczka schudła 7 kilogramów, straciła 5 centymetrów w talii i 1 centymetr w biodrach, ale zapowiada, że na tym nie zamierza poprzestać.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie