Znakomity start naszych zawodników na mistrzostwach świata w wędkarstwie rzutowym. Jacek Kuza pokazał klasę [ZDJĘCIA]

Dorota Kułaga
W Budapeszcie odbyły się 46. Mistrzostwa Świata w Wędkarstwie Rzutowym (Castingu). Reprezentacja Polski wystąpiła w licznym, 12-osobowym składzie, z czego pięcioro zawodników było z Okręgu Kielce PZW. Byli to: Jacek Kuza, Maciej Kuza, Magdalena Kuza (koło PZW w Busku-Zdroju) oraz Jan Kita i Donata Żelazowska (koło PZW w Brodach).

Jacek Kuza oraz Maciej Kuza rywalizowali we wszystkich dziewięciu konkurencjach oraz w drużynie, Magdalena Kuza we wszystkich siedmiu oraz w drużynie, a Jan Kita i Donata Żelazowska tylko w 2-boju multiplikatorowym.

Zawodnicy z naszego regionu odnieśli wielki sukces zdobywając 10 medali (4 złote, 4 srebrne i 2 brązowe). Największym wyczynem, popisał się Jacek Kuza, który po raz pierwszy w karierze i jako pierwszy Polak w historii zdobył komplet złotych medali we wszystkich trzech wielobojach rozgrywanych na mistrzostwach świata (5-bój, 7-bój i 9-bój)! O poziomie rywalizacji i wadze tego osiągnięcia świadczy również to, że w 5-boju nasz zawodnik zajął miejsce ex æquo z Czechem Robertem Mikiem (po 520,830 pkt), a jego przewaga w pozostałych wielobojach wyniosła niecały punkt w 7-boju i 2 pkt w 9-boju, przy wyniku 1052,430 pkt.

Świetny występ Jacka Kuzy „pociągnął” też polską drużynę, w której składzie znalazł się też drugi nasz reprezentant, 25-letni Maciej Kuza oraz Marek Noga z Katowic i Patryk Sapigórski z Warszawy. Nasi zawodnicy zdobyli bowiem srebrne medale za Czechami, a przed Niemcami.

Czwarty złoty medal dla Polski zdobył Jan Kita w rzucie na odległość ciężarkiem 18 gram oburącz, czyli odległości multiplikatorowej, wicemistrz świata w tej konkurencji z 2011 roku! Pokonał on Hiszpanów Vicente Ferran Vallesa i Jordiego Casalsa o ponad 2 metry (109,58 w finale!).

Najbardziej utytułowana zawodniczka w historii polskiego wędkarstwa, nie tylko rzutowego, tj. Magdalena Kuza (do 2021 r. - 51 zdobytych medali mistrzostw świata kobiet!), nie zawiodła i tym razem.
Zdobyła ona aż 5 medali (3 srebrne i 2 brązowe).

Srebrny w klasyfikacji drużynowej wspólnie z Kamilą Stankiewicz z Białegostoku za Czeszkami, a przed Słowaczkami, srebrne w skishu multiplikatorowym i w odległości multiplikatorowej, oraz brązowe w odległości muchowej i spinningowej.
Wielki sukces w mistrzostwach świata odniosła też wspomniana Kamila Stankiewicz, która jako druga Polka w historii (po Magdalenie Kuzie, w 2017 roku) została mistrzynią świata kobiet w 5-boju, w dodatku mając dopiero 18 lat.
Ostatnia reprezentantka naszego regionu Donata Żelazowska nie zdobyła medalu, ale zakwalifikowała się do finałów w obu konkurencjach multiplikatorowych i w obu zajęła, trochę pechowo, czwarte miejsca.
Reprezentacja PZW zdobyła łącznie na mistrzostwach świata w Budapeszcie 17 medali (6 złotych, 6 srebrnych i 5 brązowych) zajmując świetne drugie miejsce za Czechami w łącznej klasyfikacji medalowej mistrzostw.
Trenerem reprezentacji PZW był Stanisław Królak z Legnicy, a kierownikiem Wiceprezes ZG PZW ds. Sportu Zbigniew Mośko z Katowic.