Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów
4 z 7
Przeglądaj galerię za pomocą strzałek na klawiaturze
Poprzednie
Następne
Przesuń zdjęcie palcem
Agnieszka Krzesimowska, z domu Augustyńska, jest rodowitą...
fot. archiwum

Znamy już nazwiska osób nominowanych do tytułu Sandomierzanina Roku 2018. Zwycięzcę poznamy na początku marca

AGNIESZKA KRZESIMOWSKA

Agnieszka Krzesimowska, z domu Augustyńska, jest rodowitą sandomierzanką i wychowanką Collegium Gostomianum ( matura 1974r.). W trakcie nauki w szkole średniej była członkiem zespołu pieśni i tańca działającego przy Hucie Szkła Okiennego. Studiowała filologię polską na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie działając w teatrze studenckim, pisząc i drukując w studenckich periodykach utwory poetyckie. W trakcie studiów w 1978r zdobyła uprawnienia przewodnika turystycznego PTTK, w okresie wakacji zajmowała się oprowadzaniem wycieczek po Sandomierzu i okolicach.
Po studiach wróciła na stałe do rodzinnego miasta. Pracę zawodową rozpoczęła jako instruktor ds. imprez kulturalnych w Sandomierskim Ośrodku Kultury. Od 1980 r. związała się z oświatą. Pracowała jako nauczyciel języka polskiego i wychowawca w Zespole Szkół Budownictwa (obecnie ZSTiO). W 1990 r. powierzono jej stanowisko wicedyrektora ds. pedagogicznych ZSB, pełniła je przez 15 lat. Podczas pracy zawodowej ukończyła studia podyplomowe z religioznawstwa oraz z zarządzania oświatą. Agnieszka Krzesimowska ma trzy pasje: literaturę, wiedzę historyczną oraz samorządność. Wszystkie jej pasję łączy wspólny mianownik- miłość do Sandomierza. W literaturze debiutowała utworami poetyckimi. W czasie pracy w ZSB pisała teksty satyryczne do szkolnego kabaretu. Opracowała wydawnictwo okolicznościowe z okazji 40-lecia ZSB, monografię sandomierskiej „Budowlanki” na jubileusz jej pięćdziesięciolecia, oraz suplement tego wydawnictwa na 55-lecie. Przez dwa lata była redaktorem naczelnym i autorką tekstów w samorządowym piśmie „Ucho Igielne”. W 2015r. wydała niezwykłą książkę „ Sandomierskie Soplicowo”, obszerne, bogate faktograficznie dzieło, będące gawędą o sandomierskich rodach, a także o znaczeniu Sandomierszczyzny w historii Polski, o jej wpływie na kulturę i obyczajowość narodową. Autorka pragnęła zapisać na stronach tej książki świat, który skończył się w 1945r. Nadal zajmuje się tą tematyką, opracowując i drukując w czasopismach („Sandomierzanin”, „Zeszyty Sandomierskie”) historie sandomierskich rodzin, opracowując wspomnienia, dokumenty , listy. Obecnie pracuje nad dwoma pamiętnikami z XIX i z początków XX w.
Agnieszka Krzesimowska swoją wiedzę o Sandomierzu upowszechnia oprowadzając wycieczki turystyczne po mieście. Jest renomowanym przewodnikiem sandomierskim, potrafi nie tylko zainteresować historią i architekturą miasta, ale także rozbudzić podziw dla jego piękna i znaczenia. Bierze udział w kształceniu kolejnych pokoleń przewodników PTTK opracowując wykłady, uczestnicząc w szkoleniach i egzaminowaniu kandydatów.
Mimo że od 2008r. jest na emeryturze nie zerwała całkowicie z pracą polonistyczną. Jako przewodnicząca zespołu egzaminacyjnego Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w Łodzi od kilkunastu lat organizuje i nadzoruje sprawdzanie matur przez zespół sandomierskich polonistów.
Agnieszka Krzesimowska dała się poznać w Sandomierzu ze względu na swoją pracę w samorządzie. Była radną Rady Miasta Sandomierza pierwszej kadencji. W Radzie Miasta II i III kadencji pełniła funkcję wiceprzewodniczącej Rady. Działała w komisjach kultury i oświaty.

Zobacz również

Wypadek w Skalbmierzu. Samochód najechał na metalową szynę

Wypadek w Skalbmierzu. Samochód najechał na metalową szynę

Gdańszczanin może być w niebezpieczeństwie. Zaginął Arkadiusz Idzikowski

Gdańszczanin może być w niebezpieczeństwie. Zaginął Arkadiusz Idzikowski

Polecamy

Przygotowanie do matury z biologii. Metabolizm cz. III

Przygotowanie do matury z biologii. Metabolizm cz. III

Jak mówić do księdza? Wersja dla wierzących i dla ateistów

Jak mówić do księdza? Wersja dla wierzących i dla ateistów

Niespodziewane pieniądze dla Polski. Nowe środki mają wzmocnić rozwój gospodarczy

Niespodziewane pieniądze dla Polski. Nowe środki mają wzmocnić rozwój gospodarczy