Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Znamy laureatów wojewódzkiego finału konkursu „Nasze Kulinarne Dziedzictwo – Smaki Regionów”. Jakie przysmaki królowały?

Maciej Barwinek
Maciej Barwinek
Wideo
od 16 lat
Poznaliśmy laureatów wyjątkowego, jubileuszowego finału wojewódzkiej XX edycji ogólnopolskiego Konkursu „Nasze Kulinarne Dziedzictwo – Smaki Regionów”.

– Konkurs promuje tradycyjne produkty i udowadnia jak bogaty potencjał drzemie w polskiej wsi. Podkreśla tradycję kulinarną, która może stać się osobliwością regionu, stanowić jego wizytówkę i atrakcję turystyczną, a także może służyć do budowy marki regionu i jej promocji – powiedział marszałek województwa świętokrzyskiego Andrzej Bętkowski.

W rywalizacji brało udział ponad 40 produktów, przygotowanych przez osoby prywatne, Koła Gospodyń Wiejskich oraz członków Sieci Dziedzictwo Kulinarne Świętokrzyskie. Nagrody przyznawano w trzech głównych kategoriach: produkty regionalne pochodzenia zwierzęcego, produkty i przetwory pochodzenia roślinnego, napoje regionalne i inne produkty.

Oto Laureaci:

PRODUKTY REGIONALNE POCHODZENIA ZWIERZĘCEGO

Produkty i przetwory mięsne:

  • Piotr Brożyna, "Produkcja Wędlin Wiejskich" z Porąbek w gminie Bieliny w powiecie kieleckim za kiełbasę wiejską pieczoną. Firma wytwarza wędliny według rodzinnej receptury. Produkcja wędlin odbywa się w ramach MLO - działalności marginalnej, lokalnej i ograniczonej, przy wykorzystaniu tradycyjnego wędzenia drzewem olchowym, dębowym i bukowym. Oparta jest na bazie mięsa zakupywanego w lokalnej ubojni.
  • Tadeusz Matuszewski “Mat-Mas” za kiełbasę wiejską z Bęczkowa, gmina Górno w powiecie kieleckim. Mat-Mas to nowoczesny zakład oparty o rodzinne tradycje prowadzony jest w Bęczkowie w gminie Górno w powiecie kieleckim od 2014. Przekazywane z pokolenia na pokolenie metody wyrobu swojskich kiełbas, szynek, kaszanek, salcesonów, pasztetów, schabów, boczków i smalcu dopracowane przez doświadczenie podbijają podniebienia absolutnie każdego, kto ich skosztuje.

Produkty mleczne:

  • Gminna Mleczarnia w Pierzchnicy w powiecie kieleckim za masło z Pierzchnicy. Działalność Gminnej Mleczarni w Pierzchnicy rozpoczęła w czerwcu 1996 roku. W początkowym okresie wytwarzano tutaj mleko, śmietanę i jogurt, a na jesieni 1998 roku rozpoczęto produkcję twarogu, w której firma uznawana jest za specjalistę.
  • Farma Jaga z Zakamienia w gminie Pińczów, za zakamieński ser wędzony. Farma Jaga to rodzinne gospodarstwo ekologiczne zajmujące się hodowlą kóz i produkcją kozich serów. Działa w myśl zasady ,,Szczęśliwe kozy dają doskonałe mleko".
  • Mariusz Małkiewicz – Sery sandomierskie od Dziedzica za sandomierski ser podpuszczkowy “Krzemień pasiasty”. Firma działa od 4 lat i produkuje 14 rodzajów sera oraz 7 rodzajów wina.
  • Mateusz Łukasik Gospodarstwo Rolne za jogurt naturalny ze Strzałkowa, koło Buska Zdroju.

Miody:

  • Sławomir Cichy, Pasieka Rodzinna “Cichy” z Miłakowa w powiecie koneckim za miód wielokwiatowy konecki.

Produkty i przetwory pochodzenia roślinnego:

Przetwory owocowe:

  • Małgorzata Łojek “Dado” za sorbet truskawkowy z Kunowa, powiat ostrowiecki.
  • Agnieszka Wierzbicka-Baxter z Szydłowa w powiecie staszowskim za ketchup szydłowski śliwkowy “Purpurowa dolina”. Firma produkuje luksusowe smakołyki z dodatkiem szydłowskich śliwek. Oprócz kultowej już praliny Szydłowianki, która swój debiut miała w 2018 roku, produkuje również ręcznie robione artystyczne czekolady ze śliwkami i innymi owocami oraz znakomite powidła śliwkowe i sosy do mięs czy susz owocowy.

Produkty zbożowe:

  • Halina Dobrowolska, Piekarnia R.Dobrowolski z Kielc, za chleb wiejski

Napoje regionalne:

Napoje alkoholowe:

  • Ewelina Ptak, Winnica Złota Wieś z gminy Złota w powiecie pińczowskim za wino białe gronowe wytrawne Solaris. Obecnie winnica w ofercie ma trzy rodzaje win gronowych. To czerwone wytrawne Cabernet Cortis oraz białe wytrawne - Riesling i właśnie Solaris. Wszystkie pochodzą z rocznika 2020. Ponadto w piwniczce leżakują i czekają na swoją premierę jeszcze Seyval Blanc, Leon Millot, Muscaris oraz Hibernal.

We wszystkich wyżej wymienionych kategoriach oraz kategorii inne produkty regionalne przyznano również wyróżnienia.

Na koniec przyznano także nominacje do "PERŁY 2021" czyli wielkiego ogólnopolskiego finału konkursu. Otrzymali je:

  • Dariusz Furmańczyk z Klonowa, gmina Łączna w powiecie skarżyskim za kiełbasę klonowską hycowaną
  • Serownia Pakuły, Aneta i Jan Król za ser podpuszczkowy z Pakuł, gmina Radoszyce, powiat konecki
  • Mateusz Zygmunt z gminy Łoniów - powiat sandomierski za miód fasolowy
  • Browar w Kurozwękach, powiat staszowski za piwo Pan Paweł
  • Agnieszka Wierzbicka-Baxter za Szydłowiankę śliwkę w czekoladzie

Nominowani będą walczyć o „PERŁĘ” na wielkim finale konkursu, który odbędzie się 3 października w Poznaniu, w czasie Targów „Smaki Regionów”.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie