Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Znamy przyszłe emerytury w Świętokrzyskiem. Dlaczego będą takie niskie? (WIDEO)

Marzena Smoręda
W piątek, 27 lipca, od godziny 10 do 12 w redakcji „Echa Dnia” przy „głośnym telefonie” dyżurował  będzie naczelnik Jacek Skrobot
W piątek, 27 lipca, od godziny 10 do 12 w redakcji „Echa Dnia” przy „głośnym telefonie” dyżurował będzie naczelnik Jacek Skrobot Krzysztof Krogulec
Przykro może zaskakiwać mieszkańców regionu świętokrzyskiego informacja z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych o prognozowanej wysokości przyszłej emerytury. Jest dużo niższa niż ta, wyliczona przed kilkoma laty. Dlaczego?

- Odpowiedź na to pytanie jest prosta. Główną przyczyną niższej prognozy emerytur jest obniżony wiek emerytalny. Poprzednią partię listów Zakład Ubezpieczeń Społecznych wysyłał jeszcze przed wejściem w życie nowych przepisów, kiedy obowiązujący wiek emerytalny wynosił dla kobiet i mężczyzn 67 lat. Obecnie wynosi on 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn. Przyszli emeryci, porównując obie prognozy, widzą, jaki wpływ na wysokość ich emerytur ma reforma wieku emerytalnego. Różnica w wielu przypadkach może wynieść nawet kilkaset złotych - mówi Paweł Szkalej, rzecznik prasowy województwa świętokrzyskiego kieleckiego oddziału Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Pieniędzy musi wystarczyć do końca życia

Za tymi obliczeniami stoi wyłącznie matematyka. Niższy wiek emerytalny oznacza bowiem dłuższą spodziewaną długość życia, co oznacza, że emeryt swoje świadczenie będzie odbierał dłużej, a więc zgromadzona na jego koncie emerytalnym kwota musi być podzielona na większą liczbę miesięcy. W tej chwili na podstawie wyliczeń Głównego Urzędu Statystycznego średnie dalsze trwanie życia osób w wieku 60 lat wynosi 262,2 miesiąca. Oznacza to, że kobiety przechodzące na emeryturę w wieku 60 lat będą ją pobierać przynajmniej przez niecałe 22 lata. Dalsze trwanie życia 65-latków wyliczono na 218,4 miesiąca. Ten wiek emerytalny dotyczy obecnie mężczyzn. Tak więc prognozuje się, że będą oni pobierali świadczenie przez nieco ponad 18 lat. - Czyli krótko mówiąc - niższy wiek emerytalny to dłuższy okres wypłacania świadczeń przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Dlatego im wcześniej przejdziemy na emeryturę, tym niższe świadczenie będziemy dostawać, bo kapitał z naszych składek jest dzielony przez liczbę spodziewanych miesięcy życia na emeryturze - wyjaśnia Paweł Szkalej.

Jak podnieść emeryturę?

Prognoza przygotowana przez ZUS może się jednak zmienić, ponieważ te kalkulacje nie uwzględniają choćby ewentualnych podwyżek wynagrodzenia, a tym samym podwyżek zaliczek pobieranych na poczet emerytury.

- Warto wiedzieć, co i dlaczego wpływa na wysokość przyszłej emerytury. Po piersze, aby była ona wyższa, warto pracować dłużej niż do wieku 60 i 65 lat. Każdy przepracowany miesiąc ma bowiem wpływ na wysokość świadczenia, oczywiście jeśli od wynagrodzeń odprowadzane są składki na ubezpieczenie społeczne. Warto także przeliczyć kapitał początkowy. Emerytura jest bowiem wyliczana tak, że suma zwaloryzowanego kapitału początkowego i zwaloryzowanych składek emerytalnych zgromadzonych na koncie w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych, a w przypadku członków Otwartych Funduszy Emerytalnych - na subkoncie, dzielona jest przez dalsze średnie trwanie życia. Kolejna ważna sprawa to legalność zatrudnienia. Tylko umowa o pracę gwarantuje nam bowiem odprowadzanie składek na indywidualne konto.

Informują i wyjaśniają

Listy, które Zakład Ubezpieczeń Społecznych rozsyła do mieszkańców Świętokrzyskiego, budzą wiele emocji. - Otrzymują je ci, którzy mają co najmniej 35 lat. Dla nich wyliczono tak zwaną hipotetyczną emeryturę. Z informacji dowiedzą się o jej wysokości w dwóch wariantach: gdyby już do emerytury nie pracowali, tylko bazowali na składkach dotychczas zebranych oraz gdyby pracowali i odprowadzali składki w średniej wysokości dotychczasowych wpłat. Dodatkowe dwa warianty uwzględniają składki z subkonta w ZUS - mówi Paweł Szkalej.

Akcja „Echa Dnia” i Zakładu Ubezpieczeń Społecznych

Redakcja „Echa Dnia” i kielecki oddział Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w piątek, 27 lipca, w godzinach 10-12 przeprowadzi wspólną akcję informacyjną. Na Państwa pytania w sprawie przyszłych emerytur, pod numerem telefonu 41 363 6125, odpowiadał będzie Jacek Skrobot, naczelnik Wydziału Obsługi Klientów ZUS. Pytania można także zadawać już na profilu „Echa Dnia” na facebooku oraz pocztą elektroniczną na adresy: [email protected] lub [email protected].

POLECAMY RÓWNIEŻ:




TOP10 najbardziej niebezpiecznych krajów na wakacje 2018





Wakacje 2018. Jedziesz do tych krajów? Sprawdź na co warto się zaszczepić!






TOP 10: Plaże nudystów w Polsce [18+] Jak wyglądają?





Nietypowe zwyczaje ślubne na świecie - TOP 10





Czy wiesz co zamówić w smażalni? Sprawdź, których ryb powinno się unikać!






Tego musisz spróbować. TOP 12 sportów wodnych



ZOBACZ TAKŻE: FLESZ - większe kary dla posłów, ile zarabiają parlamentarzyści

Źródło:vivi24

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie