Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Znamy wyniki tegorocznych matur. Powiat włoszczowski najlepszy w województwie

Rafał BANASZEK [email protected]
W tym roku najwyższa zdawalność matur była w II Liceum Ogólnokształcącym w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych numer 2 imienia Hetmana Stefana Czarnieckiego we Włoszczowie.
W tym roku najwyższa zdawalność matur była w II Liceum Ogólnokształcącym w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych numer 2 imienia Hetmana Stefana Czarnieckiego we Włoszczowie. ZSP numer 2 Włoszczowa
Jeśli chodzi o zdawalność matur w liceach, w tym roku "Czarniecki" był nieznacznie lepszy od "Sikorskiego". Bardzo pogorszyły się wyniki "Staszica", zwłaszcza w technikum.

Średnia zdawalność matur w szkołach ponadgimnazjalnych we Włoszczowie w 2014 i 2013 roku

Średnia zdawalność matur w szkołach ponadgimnazjalnych we Włoszczowie w 2014 i 2013 roku

I Liceum Ogólnokształcące imienia generała Władysława Sikorskiego - 95,5 procent (zdało - 127, nie zdało - 6); w ubiegłym roku średnia wyniosła 99,24 procent (zdało - 131, nie zdał - 1);

Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych numer 2 imienia Hetmana Stefana Czarnieckiego - 87 procent (zdało - 182, nie zdało - 27), w tym: liceum ogólnokształcące - 96 procent (zdało - 107, nie zdało - 4), technikum - 77 procent (zdało - 75, nie zdało - 23); w ubiegłym roku średnia wyniosła 85,64 procent: liceum ogólnokształcące - 93 procent (zdało - 113, nie zdało - 9), technikum - 75 procent (zdało - 60, nie zdało - 20);

Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych numer 3 imienia Stanisława Staszica - 73,88 procent (zdało - 99, nie zdało - 32), w tym:
liceum ogólnokształcące - 89,8 procent (zdało - 44, nie zdało - 5),
technikum - 64,71 procent (zdało - 55, nie zdało - 27); w ubiegłym roku średnia wyniosła 87,87 procent: liceum - 94,29 procent (zdało - 33, nie zdało - 2), technikum - 85,71 procent (zdało - 90, nie zdało - 15).

W "Sikorskim" słabsza zdawalność

I Liceum Ogólnokształcące imienia generała Władysława Sikorskiego straciło w tym roku pozycję lidera w powiecie włoszczowskim w kategorii zdawalności. Pokonało je nieznacznie II LO z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych numer 2 imienia Hetmana Stefana Czarnieckiego.

W "Sikorskim" nie zdało matury aż sześć osób (w ubiegłym roku tylko jedna), co pogorszyło wyniki tej szkoły w stosunku do ubiegłego roku o około 4 procent. "Czarniecki" poprawił swoje ubiegłoroczne wyniki maturalne, zarówno w liceum jak i technikum, o około 2 - 3 procent. W liceum na 111 maturzystów nie zdały 4 osoby.

Wielki spadek "Staszica"

Bardzo pogorszyły się natomiast wyniki Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych numer 3 imienia Stanisława Staszica. Matura w "Staszicu" wypadła w tym roku słabo. Cała szkoła miała gorszy wynik od ubiegłorocznego o około 14 procent! Najbardziej zawaliło technikum, którego wynik był niższy od zeszłorocznego aż o 21 procent! Nie zdało tutaj 27 osób na 85 wszystkich, w tym 3 osoby z dwóch przedmiotów.

Przypomnijmy, że w tegorocznym rankingu techników województwa świętokrzyskiego Technikum numer 2 z Oddziałami Integracyjnymi ze "Staszica" było klasyfikowane na 13. miejscu, jako jedyne technikum z powiatu włoszczowskiego (w 2013 roku było na 6. miejscu).

Nasi maturzyści najlepsi z przedmiotów obowiązkowych

Maturzystom z naszego powiatu należą się pochwały za to, że najlepiej w całym województwie świętokrzyskim zdali przedmioty obowiązkowe (język polski, matematykę i język angielski). W powiecie włoszczowskim rewelacyjnie wypadł zwłaszcza egzamin z matematyki (56,4 procent zdało na poziomie podstawowym).

Średni wynik z trzech przedmiotów na poziomie podstawowym wyniósł u nas 56,6 procent - pod tym względem zajęliśmy razem z powiatem ostrowieckim pierwsze miejsce w województwie. Najsłabiej w regionie poszło maturzystom z powiatów pińczowskiego i kieleckiego (44,5 - 45 procent).

Do tego sukcesu przyczynili się między innymi uczniowie "Sikorskiego", którzy język angielski zdali na poziomie ponad 79 procent, matematykę na poziomie przeszło 73 procent, język polski - 56,4 procent. - Gorszy wynik mamy tylko w poziomie zdawalności. We wszystkich innych dziedzinach poprawiliśmy swoje wyniki - tłumaczy dyrektorka szkoły.

SPRAWDŹ najświeższe wiadomości z powiatu WŁOSZCZOWSKIEGO

Średnia zdawalność w powiecie włoszczowskim

W powiecie włoszczowskim egzamin maturalny zdało w tym roku 86,26 procent maturzystów (408 osób na 473 zdających po raz pierwszy), to jest o ponad 1 procent więcej, niż rok temu. Nasz powiat znalazł się w czołówce województwa świętokrzyskiego w zdawalności z przedmiotów obowiązkowych. Matury z jednego przedmiotu nie zdało 65 maturzystów - będą mieli egzamin poprawkowy 26 sierpnia. Egzaminu z dwóch przedmiotów nie zaliczyło w sumie 7 uczniów - do kolejnej matury będą mogli przystąpić dopiero za rok. Po raz kolejny egzamin poprawkowy pisało 40 osób, z czego zdało 27, reszta "oblała" ponownie.

Opinie dyrektorów

Bożena Kaczor, I Liceum Ogólnokształcące: - Mam wyraźne powody do zadowolenia ze swoich maturzystów i ich wyników. Na 82 wszystkich zdających w powiecie włoszczowskim poziom rozszerzony z języka angielskiego, 64 stanowili uczniowie "Sikorskiego", z matematyki na 63 zdających rozszerzenie, 54 to nasi maturzyści, z chemii na 52 zdających, 36 pochodzi z I LO, z języka polskiego na 12 zdających poziom rozszerzony, 9 stanowili nasi uczniowie i tak dalej. Średnie wyniki naszych uczniów przewyższają średnią krajową i średnią w powiecie, zarówno na poziomie podstawowym jak i rozszerzonym. Na poziomie podstawowym mamy w powiecie wynik wyższy z matematyki o 17 procent, z geografii o 11 procent, a na poziomie rozszerzonym na przykład z biologii, chemii i wiedzy o społeczeństwie o 7 procent, z geografii o 5 procent. Wyniki te potwierdzają, że warto uczniów zachęcać do zdawania poziomu rozszerzonego i podejmować dodatkowe formy przygotowania do matury. Chcę podkreślić, że będziemy pracować w wakacje ze wszystkimi, którym nie powiodło się w maju, co jest wynikiem nie braku wiedzy czy umiejętności, ale głównie nieprecyzyjną interpretacją fragmentów trudno sformułowanego dla uczniów tematu z "Wesela" Stanisława Wyspiańskiego.

Marek Ledwoch, Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych numer 2: - Jestem bardzo zadowolony z wyników matury, zwłaszcza w liceum. Tylko cztery osoby nie zdały na 111 maturzystów. O dobrym wyniku w naszej szkole zdecydował zwłaszcza język polski. Prawda jest taka, że wyniki zależą od rocznika uczniów i pracy nauczyciela. Mamy młodzież z coraz większymi aspiracjami, część z nich ma ambicje maturalne i zawodowe, część tylko zawodowe. Co roku wyciągamy wnioski z matur i analizujemy wyniki, żeby je poprawiać.

Wiesław Piech, Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych numer 3: - Wynik tegorocznej matury jest słabszy w skali kraju w stosunku do roku poprzedniego. Również w naszej szkole ten rezultat jest niższy. Spowodowane jest to w naszym przypadku słabszą zdawalnością z języka polskiego. Jak komentują nauczyciele poloniści, maturzyści rozminęli się z zakładanym modelem odpowiedzi, co zapewne było wynikiem niewłaściwej interpretacji fragmentu tekstu "Wesela" Wyspiańskiego. Wynik ten jest dla nas dużym zaskoczeniem, nad czym ubolewamy. Na uwagę zasługuje fakt, iż prawie wszyscy tegoroczni maturzyści mają możliwość ponownego przystąpienia do egzaminu w sierpniu, co zapewne pozwoli im na uzyskanie świadectwa dojrzałości.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie