Znamy założenia budżetu miasta Sandomierz na 2021 rok. Zobaczcie na co pójdzie kasa

Klaudia Tajs
Znamy założenia budżetu miasta Sandomierz na 2021 rok. To będzie ciężki rok dla Królewskiego Miasta
Znamy założenia budżetu miasta Sandomierz na 2021 rok. To będzie ciężki rok dla Królewskiego Miasta Klaudia Tajs
Znamy założenia budżetu Sandomierza na 2021 rok. Według planu finansowego dochody gminy wyniosą 146 milionów złotych. Wydatki gminy wyniosą 159 milionów złotych. Deficyt budżetu gminy wyniesie ponad 13 milionów złotych. Miasto panuje pokryć deficyt zaciągając kredyt na kwotę 13 milionów złotych.

- To będzie kolejny trudny rok, rok oszczędności, rok szukania dochodów, rok nacechowany wieloma niewiadomymi - mówi Marcin Marzec burmistrz Sandomierza zapowiadając przyszłoroczny budżet dla Królewskiego Miasta.

Skarbnik miasta Barbara Grębowiec dodaje: - Mamy problem, obowiązuje nas ustawa o finansach publicznych i dwa najważniejsze artykuły - tłumaczy. - Jeden z nich mówi o zachowaniu zasady między wydatkami bieżącymi a majątkowymi, u nas ta zasada jest mocno nadszarpnięta, mamy więcej wydatków bieżących i dlatego wydatki te musimy mocno ograniczyć. Drugi artykuł mówi o zadłużeniu. Te 13 milionów złotych kredytu, który zaciągamy nasz budżet jeszcze wytrzyma, ale w latach następnych musimy pozyskać jak największe dochody, żebyśmy mogli zacząć spłacać kredyty. Bierzemy 13 milionów złotych, w tym 10 milionów złotych na inwestycje, ale dwa i pół miliona na spłatę wcześniej zaciągniętych zobowiązań. Musimy pamiętać, że my nie spłacamy kredytów z naszych dochodów, ale z zaciągniętych kredytów w latach wcześniejszych, które były zaciągane od 2006 roku. Zaciągamy kolejne kredyty, aby je spłacać.

Największe wydatki dla budżetu miasta Sandomierza na 2021 rok:

 • Inwestycje - 42 miliony złotych
 • Oświata - 17 milionów złotych
 • Nadzór Komunalny - (utrzymanie dróg, oczyszczanie miasta, odbiór odpadów) 16 milionów złotych - w tym zakup autobusów i dopłaty do przewozów - 2 miliony złotych rocznie)
 • Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji 8 milionów 700 tysięcy złotych
 • Wydział Gospodarki Gruntami - (remonty kamienic, budynków socjalnych, komunalnych, wykup gruntów pod drogi) - 2 miliony złotych
 • Dotacja do działalności stowarzyszeń 1 milion 372 tysiące złotych
 • Dotacje na utrzymanie dla Muzeum Okręgowego w Sandomierzu 700 tysięcy złotych, Sandomierskie Centrum Kultury 700 tysięcy złotych, Miejska Biblioteka 1 milion 100 złotych.
 • Zadania zlecone - pracownicy Urzędu Stanu Cywilnego, Ewidencji Ludności - 620 tysięcy złotych

Najważniejsze inwestycje jakie zamierzają zrealizować władze Sandomierza pochłoną 42 miliony złotych, z czego 13 milionów złotych to kredyty, a 5 milionów będzie pochodziło z budżetu miasta. Kolejne 27 milionów złotych pokryje dofinansowanie z Unii Europejskiej i budżetu państwa. Na co pójdą pieniądze?

 • 8 milionów złotych pójdzie na zakup nowych autobusów,
 • 8 milionów złotych modernizacja oświetlenia,
 • 2 miliony 800 tysięcy złotych (w tym 870 tysięcy dotacji z Ministerstwa Sportu) pochłonie nadbudowa Miejskiego Stadionu w Sandomierzu.
 • Termomodernizacja budynku Szkoły Podstawowej numer 4 przy ulicy Cieśli w Sandomierzu i przy ulicy Mickiewicza
 • Budowa budynku mieszkalnego - mieszkania socjalne i komunalne
 • W 2012 roku władze Sandomierza rozpoczną budowę miejskiego monitoringu

Burmistrz Marcin Marzec zaznacza, że panująca pandemia ma ogromny wpływ na kształt budżetu na 2021 roku. - Ale nie tylko to - dodaje burmistrz. - To także sytuacja finansowa, która trwa w naszym mieście od dobrych kilku lat. O trudnych finansach publicznych naszego miasta informujemy od samego początku tej kadencji, od roku 2018. Kiedy wypowiadam się na temat budżetu, robię to z dużą ostrożnością. Chcielibyśmy, aby stan tych finansów był lepszy, ale nie wszystko zależy od burmistrza, nie wszystko zależy od skarbnika. Decyzje rządowe mocno rzutują na stan finansów publicznych naszego samorządu.

Władze Sandomierza muszą wykonać szereg inwestycji do końca 2021 roku w ramach dużego projektu rewitalizacji miasta. Ze względu na pandemię termin ten został wydłużony. - Rusza rewitalizacja Parku Miejskiego, jesteśmy na etapie ogłoszenia przetargu na zakup nowych miejskich autobusów, przed nami odbudowa placu targowego - dodaje burmistrz. - Powstaną nowe miejsca parkingowe na terenie miasta.

Potwierdzone: szczepionka Moderny działa na mutacje koronawirusa

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie