Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Znany lekarz Paweł Kukiz-Szczuciński zachęca medyków i pacjentów do korzystania z telemedycyny w okresie zagrożenia epidemią koronawirusa

Paweł Więcek
Paweł Więcek
Paweł Kukiz-Szczuciński
Paweł Kukiz-Szczuciński
Znany lekarz Paweł Kukiz-Szczuciński pracujący w Staszowie i Kielcach zachęca medyków i pacjentów do korzystania z telemedycyny w okresie zagrożenia epidemią koronawirusa. Podpowiada, w jakich sytuacjach można skorzystać z porad i konsultacji przez telefon. Ale jednocześnie podkreśla, że lekarze bezwzględnie nie mogą odmawiać pacjentom osobistych wizyt.

W dobie szalejącej epidemii rekomenduje się unikanie międzyludzkich kontaktów. Ponoć zdarza się, że sami lekarze odmawiają przyjmowania pacjentów w przychodniach. Medyk może nie obsłużyć chorego?
Lekarze nie mogą bać się przyjmowania wszystkich pacjentów, natomiast trzeba maksymalnie ograniczać epidemię. Mamy do tego jako służba zdrowia narzędzia w postaci e-recepty, e-ZLA oraz obecnie możliwość lekarskiej telekonsultacji, która jest rozliczana przez NFZ jako wizyta. Skontaktowano się z moimi zarejestrowanymi pacjentami i oni z zadowoleniem przyjęli, iż mogą zostać obsłużeni zdalnie.

Jak to wygląda w praktyce?
Lekarz wypisuje pacjentowi e-receptę, pacjent odbiera jedynie 4-cyfrowy kod, z którym idzie do dowolnej apteki, podaje ten kod oraz PESEL i otrzymuje lek. W obecnych okolicznościach pacjent może otrzymać na podstawie konsultacji telemedycznej również e-ZLA, ale tylko wówczas, gdy lekarz uzna, że pacjent jest chory. Teleporady powinny być realizowane w ramach działań podstawowej opieki zdrowotnej i poradni zdrowia psychicznego, natomiast w wielu wypadkach, gdy konieczne jest na przykład odsłuchanie pacjenta, trzeba go zbadać osobiście. Wówczas lekarz powinien skrócić wizytę do 15 minut, poza samym badaniem powinien być zachowany dystans dwóch metrów. Tu chodzi zarówno o bezpieczeństwo lekarza, jak i wszystkich jego pacjentów. Ten czas i odległość wyczerpują kryterium tak zwanego bliskiego kontaktu, który stwarza możliwość zakażenia. W miarę możności lekarze powinni być zabezpieczeni maseczkami, fartuchami ochronnymi. Należy stosować te środki ochronne - natomiast bezwzględnie nie można porzucać pacjentów, odmawiać im pomocy, bo nawet jeśli ograniczymy liczbę zakażonych, to uśmiercimy ludzi z chorobami układu krążenia, chorobami psychicznymi i tak dalej. Zapis o ograniczeniu do minimum świadczeń bywa przez niektórych interpretowany jako całkowite zawieszanie świadczeń, co nie powinno mieć miejsca. Pewne procedury wręcz należy przełożyć, ale pacjent nie może nie móc dostać się do przychodni.

W całym kraju tworzone są jednoimienne szpitale zakaźne. Mówi się, że liczba zarażonych może gwałtownie wzrosnąć. Czy system polskiej opieki zdrowotnej wytrzyma ten kryzys?
Ważne jest kierowanie się procedurami. Pacjenci z podejrzeniem COVID-19 powinni być według Światowej Organizacji Zdrowia podzieleni na trzy kategorie. A - pacjent nie ma żadnych objawów, a mógł mieć kontakt z osobą zarażoną na przykład poprzez powrót z regionu o wysokiej transmisji typu Włochy. Ci pacjenci w zależności od okoliczności powinni mieć zalecany dozór epidemiologiczny lub kwarantannę. Kategoria B - te osoby co w grupie A, ale mające objawy łagodnej infekcji typu gorączka, suchy kaszel - z uwagi na niewielką liczbę testów oraz ograniczoną przepustowość systemu zdrowia powinni być kierowani na 14-dniowa domowa kwarantannę i leczenie domowe. Postępy leczenia możemy kontrolować najczęściej telefonicznie. Kategoria C - pojawiają się objawy z dolnych dróg oddechowych - przede wszystkim duszność. To bardzo ważne, by pamiętać, że tylko ta grupa pacjentów powinna być kierowana do oddziałów zakaźnych. Innych pacjentów tam nie kierujemy. Ci pacjenci powinni tam zostać poddani badaniu, testom. Ten podział jest istotny, by nie zapchać systemu niepotrzebnymi konsultacjami!

Paweł Kukiz-Szczuciński

Z zawodu lekarz pediatra i psychiatra. Z regionami świętokrzyskim i małopolskim związany od wielu lat. Staż podyplomowy odbył w podkrakowskich Myślenicach. Od 2006 członek rady centrum „Nie lękajcie się” w Krakowie zajmującego się upamiętnieniem dziedzictwa świętego Jana Pawła II. Pracował między innymi w Świętokrzyskim Centrum Psychiatrii w Morawicy, a obecnie - w Szpitalu Specjalistycznym w Staszowie na oddziale pediatrii oraz w ambulatorium psychiatrycznym w Kielcach.

Polecamy: Epidemia koronawirusa - raport minuta po minucie najnowszych informacji dotyczących wirusa w Polsce i na świecie

Ważne telefony: Koronawirus w Świętokrzyskiem. Gdzie dzwonić po pomoc i informacje? Ważne telefony

🔔🔔🔔

Pobierz bezpłatną aplikację Echa Dnia i bądź na bieżąco!
Oprócz standardowych kategorii, z powodu panującej epidemii, wprowadziliśmy do niej zakładkę, w której znajdziesz wszystkie aktualne informacje związane z epidemią koronawirusa.

Aplikacja jest bezpłatna i nie wymaga logowania.

Jakie są objawy i jak się chronić? Zobaczcie

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie