Znany lekarz robi karierę w Warszawskim Centrum Zdrowia...

  Znany lekarz robi karierę w Warszawskim Centrum Zdrowia Dziecka

  Iza BEDNARZ

  Echo Dnia Świętokrzyskie

  Aktualizacja:

  Echo Dnia Świętokrzyskie

  Doktor Mieczysław Szalecki otrzymał specjalne wyróżnienie od Świętokrzyskiego Stowarzyszenia Pomocy Dzieciom, Młodzieży i Dorosłym z Cukrzycą i innymi

  Doktor Mieczysław Szalecki otrzymał specjalne wyróżnienie od Świętokrzyskiego Stowarzyszenia Pomocy Dzieciom, Młodzieży i Dorosłym z Cukrzycą i innymi Schorzeniami za pomoc dzieciakom chorym na cukrzycę. ©Fot. Aleksander Piekarski

  Kielczanin Mieczysław Szalecki, lekarz i długoletni dyrektor Szpitala Dziecięcego w Kielcach został szefem Kliniki Endokrynologii i Diabetologii Dziecięcej Instytutu Centrum Zdrowia Dziecka w Warszawie. Ale nie zrywa swoich związków z Kielcami, nadal będzie tu przyjeżdżał i konsultował pacjentów.
  Doktor Mieczysław Szalecki otrzymał specjalne wyróżnienie od Świętokrzyskiego Stowarzyszenia Pomocy Dzieciom, Młodzieży i Dorosłym z Cukrzycą i innymi

  Doktor Mieczysław Szalecki otrzymał specjalne wyróżnienie od Świętokrzyskiego Stowarzyszenia Pomocy Dzieciom, Młodzieży i Dorosłym z Cukrzycą i innymi Schorzeniami za pomoc dzieciakom chorym na cukrzycę. ©Fot. Aleksander Piekarski

  Mieczysław Szalecki

  Mieczysław Szalecki


  Doktor habilitowany nauk medycznych, specjalista endokrynologii i pediatrii. Kielczanin, absolwent Akademii Medycznej w Krakowie, ponad 10 lat był pracownikiem kieleckiej filii Kliniki Pediatrii Instytutu Nauk Klinicznych Akademii Medycznej w Krakowie. Przez ponad 30 lat pracował w Wojewódzkim Specjalistycznym Szpitalu Dziecięcym w Kielcach, najpierw jako lekarz, potem ordynator oddziału obserwacyjno - diagnostycznego, a później endokrynologiczno - diabetologicznego, przez 12 lat był zastępcą dyrektora do spraw medycznych tego szpitala, w 1999 roku dyrektorem naczelnym. Żona Maria Szalecka jest alergologiem. Mają dwóch dorosłych synów - Aleksandra (jest prawnikiem) i Krzysztofa (absolwent Akademii Medycznej w Warszawie). Hobby: turystyka górska, historia, podróże.  - To się musiało tak skończyć - śmieje się profesor Mieczysław Szalecki, znany chyba wszystkim kielczanom pediatra i endokrynolog dziecięcy.
  Zawsze pracował naukowo, bo fascynował go człowiek i wciąż rozwijająca się medycyna. Zaraz po studiach w 1979 roku rozpoczął pracę w Akademii Medycznej w Krakowie, potem rodzinne sprawy przywiodły go do Kielc. - W Kielcach działała filia krakowskiej Akademii Medycznej Kliniki Pediatrii Instytutu Naukowo-Klinicznego i tak trafiłem do pani profesor Marii Zawartkowej, wybitnego specjalisty pediatrii, mogłem się dalej rozwijać. W 1991 roku filia została rozwiązana, trzeba było coś postanowić. Miałem już doktorat, więc zdecydowałem, że spróbuję utworzyć oddział dla dzieci z zaburzeniami hormonalnymi i cukrzycą - opowiada profesor Szalecki.

  Dla dzieci z cukrzycą

  W początku lat 90. zaczęto coraz częściej rozpoznawać cukrzycę typu pierwszego (tzw. młodzieńczą) u dzieci. Do dziś medycyna nie potrafi podać jednoznacznej odpowiedzi, co jest przyczyną zachorowania na ten typ cukrzycy. Wiadomo, że jest to choroba autoimmunologiczna, której istotą jest niszczenie przez organizm komórek beta w trzustce, odpowiadających za produkcję insuliny. Chory musi do końca życia badać poziom cukru we krwi, przestrzegać diety i przyjmować insulinę. - Takich dzieci było sporo, leczyły się poza Kielcami, co wiązało się z wieloma niedogodnościami dla nich samych i dla rodziców. W 1992 roku udało się nam otworzyć przy ulicy Langiewicza oddział diagnostyczno-obserwacyjny właśnie dla dzieci z cukrzycą i zaburzeniami hormonalnymi - dodaje profesor Szalecki.

  Z jego inicjatywy powstało również Świętokrzyskie Stowarzyszenie Pomocy Dzieciom z Cukrzycą, później przemianowane na Świętokrzyskie Stowarzyszenie Pomocy Dzieciom, Młodzieży i Dorosłym z Cukrzycą i Innymi Schorzeniami w Kielcach. Zachęcał rodziców, żeby razem walczyli o prawa dla swoich chorych dzieci, edukowali się i wymieniali doświadczeniami, przeciwdziałali dyskryminacji i wykluczeniu młodych cukrzyków w szkołach, nie wstydzili się choroby. Propagował leczenie cukrzycy typu pierwszego pompami insulinowymi, które umożliwiały mniej powikłany przebieg choroby.

  W 1999 roku został ordynatorem oddziału endokrynologiczno-diabetologicznego i razem z oddziałem onkologiczno-hematologicznym, który miał równie ciężkie warunki lokalowe, przeprowadził się do nowego budynku przy ulicy Artwińskiego, obok Świętokrzyskiego Centrum Onkologii. W 2001 roku rozpoczął współpracę z Instytutem Centrum Zdrowia Dziecka w Warszawie, otrzymał grant z Komitetu Badań Naukowych na prowadzenie badań nad zaburzeniami wydzielania hormonu wzrostu i tkanki tłuszczowej u dzieci z cukrzycą. Działał w ogólnopolskim Zespole Koordynacyjnym do spraw stosowania hormonu wzrostu i w zespole ekspertów ds. leczenia pompami insulinowymi przy Fundacji Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, kiedy WOŚP wyposażała dzieci w Polsce w indywidualne pompy insulinowe.
  Do pracy mam blisko

  W 2009 roku zrobił habilitację z endokrynologii. - Profesor Tomasz Romer, szef Kliniki Endokrynologii w Instytucie Centrum Zdrowia Dziecka, z którym współpracowałem przez te lata zażartował kiedyś, że widziałby mnie w roli szefa nowej Kliniki Endokrynologii i Diabetologii w Centrum, więc złożyłem dokumenty do konkursu i 31 stycznia go wygrałem - mówi profesor Szalecki. - Teraz tworzę coś nowego, cały czas się rozwijam, do pracy mam blisko, bo mieszkam w kampusie przy Centrum. Właściwie nie muszę się przebierać, prosto z hotelu, łącznikiem przechodzę do szpitala - śmieje się. - W Warszawie mieszka całkiem sporo kielczan, są dziennikarze, których poznałem w Kielcach, mam też przy sobie swoich synów, którzy związali swoje życie z Warszawą. Co piątek wracam do Kielc do żony i do moich pacjentów. Jestem bardzo wdzięczny dyrektorowi Włodzimierzowi Wielgusowi i administracji Szpitala Dziecięcgo, że pozwolili mi się rozwijać naukowo i umożliwili odejście z oddziału - podkreśla.

  Obecnie oddziałem endokrynologiczno-diabetologicznym kieruje dr Jolanta Nawrotek. Profesor Szalecki będzie co miesiąc konsultował pacjentów Szpitala Dziecięcego w poradni przyszpitalnej, nadal też przyjmuje dzieci w gabinecie prywatnym, prowadzi również zajęcia na wydziale nauk zdrowiu Uniwersytetu Jana Kochanowskiego.
  - Nie zapominam, że jestem z Kielc, nie wyprowadzam się z Kielc. Być może kiedyś zostanie tu w końcu wybudowany nowoczesny Szpital Pediatryczny, powstanie wydział lekarski z kliniką pediatrii i droga ekspresowa nr 7. Przecież wszystko jest możliwe - mówi z uśmiechem kielczanin, który robi karierę w Centrum Zdrowia Dziecka w Warszawie.

  Czytaj treści premium w Echu Dnia Plus Świętokrzyskim

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (9)

  Dodaj komentarz
  Wszystkie komentarze (9) forum.echodnia.eu

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Wideo

  Galerie zdjęć

  Polecamy

  Rolnik Roku 2018 | Finał [zdjęcia, wideo]

  Rolnik Roku 2018 | Finał [zdjęcia, wideo]

  Święta 2018

  Święta 2018