Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Znany półpasożyt atakuje lasy w Polsce. Lasy Państwowe alarmują: Drzewa masowo zamierają!

Magdalena Walczak-Grudzka
Magdalena Walczak-Grudzka
Jemioła - znany półpasożyt atakuje lasy w Polsce. Lasy Państwowe alarmują: Drzewa masowo zamierają!
Jemioła - znany półpasożyt atakuje lasy w Polsce. Lasy Państwowe alarmują: Drzewa masowo zamierają! Lasy Państwowe
Jemioła - doskonale znany wszystkim półpasożyt, atakuje coraz więcej drzew w lasach w Polsce. Jak informują Lasy Państwowe, drzewa masowo zamierają. Niepokojący jest fakt, iż jemioła atakuje także sosny. Zagrożenie jest bardzo widoczne także w naszym regionie.

Jemioła coraz bardziej zagraża polskim lasom, niestety również tym iglastym - alarmują leśnicy.

Sprawdź koniecznie

Niemal 167 tys. ha borów sosnowych zostało skolonizowanych przez jemiołę - tak wynika z ostatniej inwentaryzacji przeprowadzonej przez Lasy Państwowe. Jak czytamy na stronie internetowej, największe zagrożenie jemiołą odnotowano w drzewostanach regionalnych dyrekcji Lasów Państwowych: wrocławskiej (na powierzchni 30,6 tys. ha), lubelskiej (24,4 tys. ha) i poznańskiej (23,7 tys. ha).

W Nadleśnictwie Dobrzejewice (RDLP w Toruniu) sosny porażone jemiołą zaczęły masowo zamierać w leśnictwach Łochocin i Bobrowniki, łącznie na obszarze ponad 500 ha.

Sosny porażone jemiołą zaczęły masowo zamierać!

Jak informują Lasy Państwowe, do tej pory jemioła głównie atakowała drzewa liściaste - brzozy, lipy, osiki czy topole natomiast na drzewach iglastych pojawiała się sporadycznie. Od jakiegoś czasu jednak zauważono, że ten znany półpasożyt coraz częściej rośnie na sosnach.

Dlaczego ten półpasożyt zaczął pojawiać się także w drzewostanach sosnowych? Jak wyjaśnia cytowana przez Lasy Państwowe na stronie internetowej Agnieszka Hamera-Dzierżanowska, starszy specjalista w Wydziale Ochrony Lasu Dyrekcji Generalnej LP, obszary, na których najwięcej jest skolonizowanych przez jemiołę drzewostanów sosnowych, pokrywają się z tymi rejonami Polski, na których susza najmocniej daje się we znaki. To głównie południe i centrum naszego kraju.

Drzewo osłabione kilkuletnią suszą, obniżeniem poziomu wód gruntowych, zaatakowane przez półpasożyta powoli zamiera. Samo usunięcie jemioły niewiele pomoże. Osłabione drzewa stają się pożywką dla rozwoju szkodliwych owadów. Jedyna możliwość, to systematyczne usuwanie drzew zamierających, intensywnie obłożonych jemiołą - informują Lasy Państwowe.

Zdaniem prof. Zbigniewa Sieroty z Instytutu Badawczego Leśnictwa, problem jest poważny i będzie narastał, co może doprowadzić do znacznych zmian w strukturze naszych lasów.

Tego z pewnością nikt się nie spodziewał. Prognozy pogody sprzed kilku tygodni przepowiadały mroźne kilka dni stycznia. Tymczasem mamy pogodę iście jesienną, a w lasach pojawiły się grzyby. I jak się okazuje nie są to odosobione przypadki. Zobaczcie >>>>>

Grzyby w zimie! Zobaczcie zdjęcia naszych Czytelników

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Znany półpasożyt atakuje lasy w Polsce. Lasy Państwowe alarmują: Drzewa masowo zamierają! - Gazeta Pomorska

Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie