Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Znany publicysta, Rafał Ziemkiewicz oceniał w Kielcach zamach majowy

Tomasz Trepka
Interesująca dyskusja towarzyszyła spotkaniu poświęconemu wydarzeniom z 1926 roku, które doprowadziły do objęcia autorytarnych rządów przez Józefa Piłsudskiego - Polska po zamachu majowym powoli stawała się krajem faszystowskim, przypominającym ówczesne Włochy rządzone przez Benito Mussoliniego – mówił gość Fundacji imienia Stefana Artwińskiego w Kielcach.

Do końca II RP zabronione było oceniane wydarzeń z maja 1926 roku. Podobnie było w okresie po 1945 roku. – Za czasów rządów obozu sanacyjnego można było trafić do więzienia lub zostać ciężko pobitym, jeżeli kwestionowało się prawomocność zamachu i to, że nie miał dla Polski dobrych skutków. W czasie okupacji były sprawy ważniejsze, za PRL-u też to nie był dobry moment, dlatego dopiero dziś możemy rzetelnie pochylić się nad tym zagadnieniem – mówił dziennikarz.

Według publicysty do dnia dzisiejszego bardzo trudno przebić się z prawdą o zamachu majowym. – Wynika to z faktu, że Piłsudski stał się legendą, którą używano do walki z komunizmem od lat 80. Samo wydarzenie było czymś strasznym w dziejach Polski i fatalnym w skutkach – ocenił krytycznie wydarzenia z maja 1926 roku Rafał Ziemkiewicz.

Choć otwarta debata na temat zamachu majowego przychodzi w Polsce z oporami, to nawet dziś odczuwamy skutki wydarzeń z 1926 roku. – To Piłsudski w maju 1926 roku, tak nam wykoślawił polskie myślenie o państwie i demokracji, że my do dzisiaj wyjść z tego nie możemy. Wiele spraw, z którymi nie możemy sobie dać rady dotyczących bieżących kwestii politycznych. Przyzwyczajenie z sytuacji w kraju po zamachu majowym – co wódz powie – Polakom niestety zostało. Polska ciągle zmierza w kierunku jakiejś neosanacji czy to w wersji „platformerskiej” czy „pisowskiej” – zakończył znany publicysta.

W opozycji do wywodów Rafała Ziemkiewicza stał drugi z prelegentów profesor Przemysław Waingertner z Uniwersytetu Łódzkiego. – Wydarzenia z 1926 roku, choć zdewastowały porządek republikański i demokratyczny państwa, biorąc pod uwagę czynniki międzynarodowe i sytuację wewnętrzną ówczesnej II RP, to można je usprawiedliwić. Zamach majowy odbył się przy biernym, a czasem nawet czynnym poparciu polskiego społeczeństwa. Nie nazywałbym go wojną domową. Do dziś jednak nie ma zgody czym był zamach majowy – powiedział historyk.

Czym był zamach majowy?
W dniach 12-15 maja 1926 roku Józef Piłsudski przeprowadził zamach stanu, który doprowadził do ustąpienia prezydenta oraz premiera. W wyniku trwających trzy dni walkach zginęło 379 osób, w tym 164 cywilów. Piłsudski swoją decyzję uzasadniał postępującymi rozkładem moralnym państwa oraz szerzącą się anarchią. Do dziś trwają spory o to, czym był zamach majowy. Według części historyków nie był on niczym innym jak zaprzepaszczeniem demokratycznego dorobku II RP oraz stworzenie państwa autorytarnego i policyjnego, w którym decydujący głos wyłącznie mają przedstawiciele jednego obozu politycznego. W jego wyniku wielu opozycyjnych do Piłsudskiego polityków znalazło się w więzieniach. Inni badacze podkreślają, że zamach majowy uratował Polskę przed mogącą nadejść wojną domową.

POLECAMY RÓWNIEŻ:

Te imiona kiedyś były obciachem, a teraz biją rekordy popularności




Najpiękniejsze polskie cheerleaderki. Zdjęcia


Praca marzeń. 10 najlepszych ofert pracy



10 najdłuższych małżeństw w świecie show-biznesu



Wille i pałace najbogatszych Polaków. Zobacz, jak mieszkają



Te kraje omijaj szerokim łukiem! Zobacz ranking



Ile kosztuje wychowanie dziecka w Polsce?


ZOBACZ TAKŻE: Flesz - kranówka lepsza dla zdrowia i kieszeni

Źródło: vivi24

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Dlaczego chleb podrożał? Ile zapłacimy za bochenek?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie