Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zniesienie obowiązku zmiany czasu skomplikuje "życie" zegarom słonecznym z Jędrzejowa? Dużo zależy od tego, jaki czas wybierze Polska

albo, Dawid Łukasik
Już z soboty 30 marca na niedzielę 31 marca (o godzinie 2 na godzinę 3 – dlatego pośpimy godzinę krócej) przestawimy zegarki, zmieniając tym samym czas z zimowego na letni. Będzie to jedna z ostatnich zmian czasu w ogóle.

We wtorek 26 marca Parlament Europejski zdecydował, że obowiązek zmiany czasu w krajach Unii Europejskiej powinien na zawsze zostać zniesiony. Dla ponad 400 zegarów słonecznych, które znajdują się w największym muzeum zegarów w Polsce, a 3 na świecie - Państwowym Muzeum imienia Przypkowskich w Jędrzejowie, wybranie letniego czy zimowego czasu będzie decydowało o ich działaniu!

Czy ma znaczenie na jaki czas (zimowy czy letni) zdecyduje się Polska? Otóż tak!

Jeśli zdecydujemy się na czas letni, będzie to ogromny problem i duża komplikacja dla zegarów słonecznych. Dyrektor Państwowego Muzeum imienia Przypkowskich w Jędrzejowie, Jan Przypkowski tłumaczy jak decyzja Polski wpłynie na działanie zegarów słonecznych. Warto przypomnieć, że Muzeum Przypkowskich specjalizuje się głównie w zegarach słonecznych i przyrządach astronomicznych.

- Jeżeli chodzi o zegary słoneczne to sytuacja jest bardziej skomplikowana. Wszystkie zegary słoneczne wyskalowane są według obecnego czasu zimowego, ponieważ taki był dawniej czas stały. I tę zmianę czasu na czas letni wprowadzono dopiero wtedy kiedy powstał problem dużej ilości urządzeń elektrycznych, oświetlenia elektrycznego miast i tak dalej. Gdyby zrezygnowano z wprowadzenia zmiany czasu, gdyby wybrano jeden wariant to przyznam, że w przypadku zegarów słonecznych byłoby bardzo istotne, czy tym wybranym czasem będzie czas zimowy, czy też czas letni dlatego, że wszystkie zegary słoneczne „chodzą” według czasu zimowego. Jest to jednak trochę bardziej skomplikowane, ponieważ zegary słoneczne pokazują czas zgodnie z tym co mamy na naszych zegarkach na rękach, czy też w telefonach tylko 2 dni w roku: w dzień równonocy wiosennej i w dzień równonocy jesiennej, czyli w pierwszy dzień wiosny i jesieni, wówczas dzień i noc trwają po 12 godzin i zegary pokazują wszystko zgodnie z prawdą. We wszystkie pozostałe dni w roku trzeba doliczać lub odliczać odpowiednią ilość minut i znaczna część zegarów ma dołączone takie tabele, kiedy i w jakim miesiącu trzeba tych minut odjąć. Wprowadzenie czasu letniego jako stałego bardzo skomplikowałoby to, zaburzyło i sprawiłoby, że wszystkie te tabele stałyby się nieaktualne i trzeba by je przeliczać doliczając jeszcze jedną godzinę - tłumaczy dyrektor Jan Przypkowski.

Przypomnijmy, że każdy zegar słoneczny - odmierza czas na podstawie zmiany pozycji Słońca, najczęściej wyrażony jako lokalny prawdziwy czas słoneczny. Jego działanie polega na wskazaniu odpowiedniej podziałki za pomocą cienia. Zegar słoneczny pozbawiony jest własnego napędu, jego działanie wykorzystuje obrotowy ruch Ziemi, co pozwala zaliczyć go do klasy zegarów naturalnych. (źr. Wikipedia)

Ostatnia zmiana czasu dla krajów, które wybrałyby czas letni miałaby nastąpić w nocy z 27 marca na 28 marca 2021 roku, a państwa, które wybrałyby ostatecznie czas zimowy, ostatni raz zmieniałyby czas w nocy z 30 października na 31 października 2021 roku.

Muzeum Przypkowskich powstało dzięki prywatnej kolekcji Feliksa Przypkowskiego, lekarza z Jędrzejowa, który od 1895 roku gromadził zabytkowe zegary słoneczne, a także książki i inne materiały poświęcone gnomonice. Później znacząco rozbudował ją jego syn Tadeusz Przypkowski.

POLECAMY RÓWNIEŻ:




Najpiękniejsze polskie cheerleaderki. Zdjęcia


Praca marzeń. 10 najlepszych ofert pracy



10 najdłuższych małżeństw w świecie show-biznesu



Wille i pałace najbogatszych Polaków. Zobacz, jak mieszkają



Te kraje omijaj szerokim łukiem! Zobacz ranking



Ile kosztuje wychowanie dziecka w Polsce?


od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie