Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Żołnierze Armii Krajowej: Zdzisław Ginter "Grom" i Zdzisław Kajderowicz "Ryszard" upamiętnieni. W Miąsowej odsłonięto specjalny obelisk

Aleksandra Boruch
Aleksandra Boruch
Żołnierze Armii Krajowej: Zdzisław Ginter "Grom" i Zdzisław Kajderowicz "Ryszard" upamiętnieni. W Miąsowej odsłonięto obelisk.
Żołnierze Armii Krajowej: Zdzisław Ginter "Grom" i Zdzisław Kajderowicz "Ryszard" upamiętnieni. W Miąsowej odsłonięto obelisk. Aleksandra Boruch
W niedzielę, 13 września w miejscowości Miąsowa, przy dawnej drodze numer 7, odsłonięto pamiątkowy obelisk ku pamięci dwóch żołnierzy Armii Krajowej pochodzących z Jędrzejowa: Zdzisława Kajderowicza pseudonim "Ryszard" oraz Zdzisława Gintera pseudonim "Grom". Obaj, zaskoczeni w tym miejscu przez niemiecką żandarmerię wojskową, w dniu 13 czerwca 1943 roku zginęli z rąk Gestapo. Tablica powstała z inicjatywy Marka Godlewskiego, Michała Grzywacza i Stanisława Grabalskiego. Za obeliskiem umieszczono specjalny dokument w zalakowanej butelce.

Kolejni bohaterowie ziemi jędrzejowskiej zostali upamiętnieni. W niedzielę, 13 września z inicjatywy dwóch mieszkańców Jędrzejowa Marka Godlewskiego i Michała Grzywacza oraz mieszkańca Miąsowej (gmina Sobków) Stanisława Grabalskiego, tuż przy dawnej "siódemce" w miejscowości Miąsowa, odsłonięto kamienny obelisk upamiętniający żołnierzy Armii Krajowej, którzy w tym miejscu 13 czerwca 1943 roku, zostali zaskoczeni przez patrol niemieckiej żandarmerii i zginęli z rąk okupanta. Zginęli wówczas: Zdzisław Ginter pseudonim "Grom" oraz Zdzisław Kajderowicz pseudonim "Ryszard".

- Znajdujemy się przy tablicy, poświęconej dwóm żołnierzom Armii Krajowej z Jędrzejowa, którzy 13 czerwca 1943 roku zginęli w potyczce z żandarmerią wojskową. Wspólnie postanowiliśmy uczcić pamięć o tych żołnierzach. Z przykrością muszę stwierdzić, że obecnie mało kto pamięta o tamtym wydarzeniu. Starsi mieszkańcy Miąsowej, którzy byli świadkami tego zdarzenia - pamiętali. Kiedy oni odeszli, pamięć o tych żołnierzach zginęła - mówił inicjator stworzenia obelisku, Marek Godlewski.

- Mam nadzieję, że ta nasza akcja upamiętni tych bohaterów i uświadomi młodym pokoleniom, że takie wydarzenia jak to pod Miąsową, miały miejsce, a naszym obowiązkiem jest dbać i pamiętać o nich - mówił z nadzieją Marek Godlewski.

Żołnierze Armii Krajowej: Zdzisław Ginter "Grom" i Zdzisław Kajderowicz "Ryszard" upamiętnieni. W Miąsowej odsłonięto obelisk.

Żołnierze Armii Krajowej: Zdzisław Ginter "Grom" i Zdzisław ...

Ku pamięci poległych bohaterów
Tak, opisywane są tragiczne wydarzenia spod Miąsowej:

"Tragedia wydarzyła się 13 czerwca 1943 roku w porze popołudniowej, gdy mieszkańcy Miąsowej wracali z nabożeństwa z kościoła w Mnichowie. Wśród nich, w trzech grupach szło siedmiu młodych mężczyzn, jak się później okazało żołnierzy Armii Krajowej, mieszkańców Jędrzejowa. ich celem był Urząd Gminy w Brzegach, gdzie mieli zniszczyć gminne księgi ludności. Spisy Polaków na roboty przymusowe do Niemiec i listy kontyngentowe. Niespodziewanie zza wzniesienia od strony Miąsowej wyjechał wojskowy, ciężarowy samochód z żołnierzami niemieckiej formacji policyjnej tak zwanej Schutzpolizei, którzy na ich widok zatrzymali samochód. Doszło do wymiany ognia. Jednak tylko trzech żołnierzy AK dysponowało bronią krótką, co przy liczebnej przewadze oraz uzbrojeniu Niemców, między innymi w ciężki karabin maszynowy, pozbawiło żołnierzy AK szans na korzystny wynik walki.

Zginęli: Zdzisław Ginter "Grom", lat 23 i Zdzisław Kajderowicz "Ryszard", lat 22. Obaj z Jędrzejowa. Zdzisław Kajderowicz, był wykonawcą wyroku na gestapowcu Kappie "Kapuściku", dnia 30 maja 1943 roku.

Trzeci Henryk Piasecki "Zola", choć ranny, ostrzeliwał się i udało mu się uciec. Czwartego uczestnika wyprawy Bolesława Dziewięckiego Niemcy ujęli, ale choć torturowany nikogo nie zdradził, został wywieziony do Auschwitz, a później do innych obozów koncentracyjnych: Birkenau, Buchenwald, Dora. Wojnę przeżył."

Niedzielne uroczystości rozpoczęły się mszą świętą w parafii pod wezwaniem świętego Szczepana w Mnichowie, której przewodniczył ksiądz proboszcz Wiesław Kita. Następnie, liczne delegacje przybyły do miejsca pamięci, by złożyć wiązanki kwiatów, zapalić znicze i oddać hołd poległym bohaterom. Obelisk wraz z tablicą pamiątkową poświęcił ksiądz proboszcz Wiesław Kita.

Kwiaty składali: starosta jędrzejowski Paweł Faryna, wicestarosta Maria Barańska, burmistrz Jędrzejowa Marcin Piszczek, wójt Sobkowa Tomasz Chaja, inicjatorzy powstania obelisku: Marek Godlewski, Michał Grzywacz, Stanisław Grabalski, społeczność ze Szkoły Podstawowej w Miąsowej, uczniowie ze szkoły w Mnichowie, harcerze, mieszkańcy Miąsowej i Jędrzejowa oraz wielu innych.

Wykonanie i umieszczenie obelisku w tym miejscu było możliwe dzięki ofiarności ludzi dobrej woli oraz wsparciu władz samorządowych.

Dokument... w butelce
Wyjątkowym zwieńczeniem uroczystości, było umieszczenie pod kamiennym cokołem specjalnie przygotowanego na tę okoliczność dokumentu. Pamiątkowe pismo, opisujące niedzielne wydarzenia i zarys historii sprzed prawie 80 lat, włożono do butelki i zalakowano. Butelkę pod obeliskiem umieścił starosta jędrzejowski, Paweł Faryna.

Pod obeliskiem umieszczono specjalnie przygotowany na tę okoliczność dokument - pamiątkowe pismo, opisujące niedzielne wydarzenia i zarys historii sprzed
Pod obeliskiem umieszczono specjalnie przygotowany na tę okoliczność dokument - pamiątkowe pismo, opisujące niedzielne wydarzenia i zarys historii sprzed prawie 80 lat. Dokument włożono do butelki i zalakowano. Aleksandra Boruch

Treść dokumentu odczytał włodarz gminy Sobków, Tomasz Chaja.

Polegli pod Miąsową żołnierze Armii Krajowej: Zdzisław Ginter i Zdzisław Kajderowicz pochowani są na cmentarzu Świętej Trójcy w Jędrzejowie.

od 7 lat
Wideo

Pismak przeciwko oszustom, uwaga na Instagram

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie