Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zostali nagrodzeni "Czystym sercem" za pomaganie (zdjęcia)

Iza BEDNARZ
Laureaci "Czystych serc”: burmistrz Jarosław Zatorski, Magdalena Gościniewicz, Teresa Orlikowska – kierowniczka "Ziemowita”, Grażyna Jabłońska i starosta Jerzy Kolarz.
Laureaci "Czystych serc”: burmistrz Jarosław Zatorski, Magdalena Gościniewicz, Teresa Orlikowska – kierowniczka "Ziemowita”, Grażyna Jabłońska i starosta Jerzy Kolarz. Dawid Łukasik
Inicjatorka kieleckiego programu przeciwdziałania przemocy w rodzinie, stowarzyszenie nauczycieli "Zdrowa szkoła" ze Starachowic, ośrodek kultury "Ziemowit" w Kielcach, buski Festiwal Zdrowia i spotkania z kulturą żydowską w Chmielniku zostały wyróżnione przez wojewodę świętokrzyskiego nagrodą "Czyste serce".

[galeria_glowna]

Nagroda "Czystego serca"

Nagroda "Czystego serca"

Jest przyznawana przez wojewodę świętokrzyskiego od 2003 roku w hołdzie dla nieżyjącego Marka Kotańskiego, twórcy Monaru i ruchu czystych serc. W województwie świętokrzyskim idee ruchu propaguje działający przy wojewodzie świętokrzyskim Zespół ds. Rodziny i Przeciwdziałania Uzależnieniom. Kandydatów do nagrody spośród osób fizycznych, organizacji pozarządowych, instytucji i wydarzeń wskazuje interdyscyplinarna kapituła.

W czwartek w domu kultury "Zameczek" w Kielcach ludzie, instytucje, organizacje pozarządowe i wydarzenia, które propagują wśród młodzieży styl życia wolny od uzależnień zostały uhonorowane przez wojewodę świętokrzyskiego. - Dziś nagradzamy wiele lat dobrych praktyk, żeby wskazać to, co warto robić dla nas wszystkich teraz i w przyszłości - powiedziała wojewoda Bożentyna Pałka - Koruba.

W kategorii organizacja pozarządowa "Czyste serce" otrzymało Stowarzyszenie Nauczycieli "Zdrowa Szkoła" ze Starachowic, które zawiązali 19 lat temu działający w Starachowicach nauczyciele, pedagodzy, psycholodzy, socjolodzy. Kiedy zaczynali, Starachowice były jednym z najbardziej dotkniętych narkomanią miast w regionie świętokrzyskim.

Stowarzyszenie stworzyło i prowadzi pięć świetlic środowiskowych, organizuje kampanie edukacyjne z zakresu zapobiegania narkomanii, prowadzi grupy liderów młodzieżowych i grupy terapeutyczne, zainicjowało w Starachowicach terapeutyczny Program Metadonowy, koordynuje działalność Punktu Konsultacyjnego dla uzależnionych i rodzin, prowadzi działania z zakresu wyrównywania szans edukacyjnych dzieci i młodzieży, program "pedagog domowy". Pomaga dzieciom, młodzieży i dorosłym zgłaszającym się z różnymi problemami począwszy od trudności wychowawczych po uzależnienia.

"Czyste serce" za podejmowanie działań wyzwań wykraczających poza jej statutowe i zawodowe obowiązki dostała Magdalena Gościniewicz, wicedyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Kielcach. Gościniewicz jest koordynatorem Gminnego Programu Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie na terenie Kielc, była inicjatorem kampanii "Białej Wstążki" i działań obejmujących profilaktykę zachowań problemowych dzieci i młodzieży. Jest społecznikiem, propagatorem dobrych praktyk. - Trudno wykonywać tę pracę nie wkładając w nią serca - przyznała laureatka.

Jako instytucja nagrodę otrzymał ośrodek kultury "Ziemowit" w Kielcach za działalność edukacyjną i artystyczną wśród dzieci i młodzieży, w szczególności za organizowane od kilku lat zajęcia Letniej Szkoły Języka i Kultury Polskiej dla Polonii ukraińskiej. Doceniono także projekty, w których znani kieleccy fotograficy przekazują swoją wiedzę i doświadczenie młodemu pokoleniu pasjonatów fotografii.

W kategorii wydarzenie uhonorowano "Festiwal Zdrowia" odbywający się od 10 lat w Busku - Zdroju. Festiwal propaguje zdrowy styl życia, wolny od uzależnień, promocję zdrowia. W ramach przedsięwzięcia odbywają się imprezy angażujące młodzież i dorosłych, między innymi akcje honorowego krwiodawstwa, konkursy artystyczne, biegi po zdrowie, badania profilaktyczne.

"Czyste Serce" za wydarzenie przyznano także Spotkaniom z Kulturą Żydowską w Chmielniku, których inicjatorem od 10 lat jest samorząd miasteczka. Zaczęło się od przywracania pamięci o mieszkańcach Chmielnika, których 80 procent stanowili wyznawcy judaizmu. Dziś przedsięwzięcie to szeroki projekt edukacyjno - kulturalny, kontakty z instytucjami polskimi i żydowskimi, wyjazdy studyjne do Izraela, restauracja zabytków kultury żydowskiej. - Te spotkania nie miałyby sensu, gdyby nie żyło nimi całe miasteczko, a zwłaszcza młodzież szkolna. Chmielnik zapracował sobie na tę nagrodę, chociaż w Radzie Miasta wciąż jeszcze niektóre osoby nie potrafią wymówić słowa synagoga i mówią "ten obiekt" - przyznał burmistrz Jarosław Zatorski.

Wzruszająco za chmielnickie spotkania dziękował profesor Leopold Kozłowski, ostatni klezmer Galicji, który urodził się w Przemyślanach koło Lwowa: - W moim miasteczku miałem przyjaciół. Wszyscy: Polacy, Żydzi, Cyganie, Ukraińcy żyliśmy jak bracia. Nie ma już tych Przemyślan, ale mam Chmielnik. W Przemyślanach spalili mi synagogę, Chmielnik mi ją odbudowuje. Chmielnik to moje Przemyślany. Dziękuję.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie