Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zrealizowany w klasztorze w Wąchocku spektakl Teatru Telewizji otrzymał ważną nagrodę w Watykanie! [ZDJĘCIA]

Sławomir Sijer
Sławomir Sijer
Spektakl Teatru Telewizji "Dzień Gniewu", zrealizowany częściowo w opactwie w Wąchocku, otrzymał watykańskiego Oskara 2020!

Zrealizowany w ramach Teatru Telewizji Polskiej dramat telewizyjny „Dzień Gniewu” według Romana Brandstaettera w reżyserii Jacka Raginisa-Królikiewicza został uznany za Najlepszy Film na Międzynarodowym Festiwalu Filmów Katolickich „Mirabile Dictu”.

Organizowana w Rzymie impreza jest jednym z najbardziej prestiżowych festiwali filmów katolickich na świecie. Odbywa się pod patronatem Papieskiej Rady ds. Kultury. Nagroda festiwalu „Il Pesce d’Argento” (Srebrna Ryba) jest inspirowana pierwszym chrześcijańskim symbolem i jest nazywana watykańskim Oscarem.

Akcja „Dnia Gniewu” dzieje się w czasie II wojny światowej, kiedy Polska znajduje się pod niemiecką okupacją. Jesienią 1943 roku w polskim klasztorze pojawia się młody Żyd, uciekinier z pobliskiego getta i prosi o pomoc. Tymczasem niemieccy naziści karzą Polaków śmiercią za ukrywanie Żydów. Mnisi muszą dokonać trudnego wyboru, gdy do klasztoru przyjeżdża oficer SS, odpowiedzialny za likwidację getta i kampanię eksterminacyjną przeciwko Żydom. „Dzień Gniewu” to pełna napięcia mieszanka thrillera wojennego i moralitetu, oparta na dramacie Romana Brandstaettera pod tym samym tytułem.

„Dzień Gniewu” był już wcześniej nagradzany na festiwalach w Polsce, USA, Kanadzie i Indiach.

Spektakl nakręcony na przełomie czerwca i lipca 2019 roku pokazano po raz pierwszy 14 listopada 2019 w opactwie w Wąchocku. Na przedpremierowy pokaz przyjechali do Wąchocka: reżyser Jacek Raginis-Królikiewicz, aktorzy: Radosław Pazura, Jan Marczewski i Zbigniew Moskal oraz autor wyjątkowej muzyki do spektaklu, Marcin Szczyciński.

Na widowni byli niektórzy statyści grający w tym przedstawieniu i ich rodziny ze Starachowic, Wąchocka i Skarżyska Kamiennej. Pokaz odbył się w zabytkowym, klasztornym refektarzu (jadalni) i poprzedziło go zwiedzanie wąchockiego zabytku przez uczestników pokazu.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Nie tylko o niedźwiedziach, które mieszkały w minizoo w Lesznie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie