MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Zrównoważony rozwój miasta to podstawa. Zobacz zapis czatu z Romanem Wojcieszkiem

Redakcja
Na pytania internautów odpowiadał obecny prezydent Skarżyska i kandydat na ten urząd w następnej kadencji Roman Wojcieszek

rocky: Jest pan zadowolony ze swojego występu w debacie?
Roman Wojcieszek: Tak, jestem zadowolony
* kuba
rocky: Dlaczego tak pan nie lubi Zdzisława Kobierskiego? Współpracowaliście przez kilka lat.
Roman Wojcieszek: To nie jest sprawa lubię czy nie lubię. Dobieram współpracowników według kryteriów merytorycznych a nie wyłącznie politycznych. Powołanie w 2006 roku Zdzisława Kobierskiego na mojego zastępcę było w 90% z przyczyn politycznych. Przez trzy lata zdołałem dobrze poznać walory merytoryczne, jego silne i słabe strony. Podziękowałem za współpracę, kiedy jednoznacznie zdeklarował, że będzie moim kontrkandydatem. Zabezpieczyłem mu pracę, o której wiele osób by marzyło (płaca równa wiceprezydentowi) obowiązków dużo mniej. Mieliśmy umowę dżentelmeńską. Pan Kobierski od dłuższego czasu przedstawia siebie jako twórcę sukcesów miasta, co nie jest prawdą. Dlatego nie wzbudza mojej sympatii.

rocky: Czemu nie zwolni pan Jońca? Wiele osób, nawet bliskich panu ocenia źle jego pracę w urzędzie.
Roman Wojcieszek: Nie zwolnię, ponieważ ja jego pracę oceniam bardzo dobrze i nie otrzymałem żadnych sygnałów od pozostałych współpracowników krytykujących jego pracę.

rocky: Kogo z kontrkandydatów uznaje pan za najgroźniejszego?
Roman Wojcieszek: Wszyscy są poważnymi kandydatami.

rocky: Czy nie czas by miasto przejęło Granat? Stadion wymaga remontu, kilka razy przygotowano plany: na tym się skończyło.
Roman Wojcieszek: Stadion jest własnością miasta. Trzy lata temu została wydzielona i wyremontowała trybuna dla kibiców gości. Dalsze inwestycje uzależniam od wyników sportowych Granatu (gratuluję, że są coraz lepsze oraz od decyzji rady miasta dotyczących priorytetów inwestycyjnych na sport. Osobiście uważam, że najważniejszy jest wykup stadionu Ruchu, a w drugiej kolejności budowa zaplecza socjalnego na stadionie Granatu.

bubu: Co pan uważa za swój największy sukces zawodowy?
Roman Wojcieszek: Sądzę, że jest ich wiele. Od trzydziestu lat pracuję w dziedzinie gospodarki komunalnej i zmiany w tym zakresie w mieście uważam również jako cząstkę mojego sukcesu (ujęcia wody, ujęcia i zbiorniki wodne, oczyszczalnia ścieków, sieć ciepłownicza, stan dróg gminnych.

bubu: Czy uważa pan, że podczas ostatniej kadencji dotrzymał pan wszystkich złożonych obietnic?
Roman Wojcieszek: Tak uważam. Rozliczenie moich obietnic znajduje się na mojej stronie internetowej.

bubu: Jak Pan ocenia płynność ruchu drogowego w Skarżysku? Czy trzeba go usprawnić? Skoro o godzinie 15 stoi się już w korkach , to chyba coś jest nie tak :)
Roman Wojcieszek: Płynność ruchu drogowego w Skarżysku uważam za złą. Padłem dzisiaj też ofiarą i spóźniłem się na czat, za co przepraszam. Pragnę przypomnieć, że o płynność i ruchu w mieście decydują w 100% drogi powiatowe za które nie odpowiadam. Dostrzegając problem dwa lata temu wystąpiłem do starostwa o wspólne sfinansowanie opracowania koncepcji podstawowego układu komunikacyjnego miast. Aż rok czasu musiałem przekonywać władze starostwa o konieczności takiego kroku. Aktualnie opracowanie to jest na ukończeniu. Przyszłe władze miasta i powiatu muszą przyznać tą sprawę jako najważniejszą i zadecydować o harmonogramie realizacji zmian. Ja zrobię wszystko by w przyszłej kadencji rozpocząć modernizację węzła Piłsudskiego Niepodległości - z wiaduktem.

PTK: Witam, jak Pan prezydent ocenia obecny zarząd MKS ? Czy w nowej kadencji, jeśli ponownie został by Pan prezydentem, dokonał, by Pan zmian w zarządzie spółki czy pozostawił bez zmian?
Roman Wojcieszek: Oceniam bardzo dobrze, ale najważniejsza jest ocena pasażerów, która również jak odbieram jest pozytywna. Wystarczy ocenić stan autobusów i zaplecza. Na marginesie dziś została uruchomiona nowa myjnia w MKS.

kumaty: Czy ulega pan wpływom kościoła?
Roman Wojcieszek: Proszę o konkrety. Sam podejmuję decyzje kierując się własnym rozumem.

PTK: Czy jest Pan za pomysłem rozdzielenia funkcji przewoźnika i organizatora komunikacji miejskiej, by umożliwić innym przewoźnikom wejście na skarżyskie drogi?
Roman Wojcieszek: Nie blokujemy rozwoju przewoźników prywatnych. Rozdzielenie o którym Pan piszę jest bardzo kosztowne ze względu na rozbudowę struktury administracyjnej. Niektóre miasta, żeby daleko nie sięgać - Ostrowiec wycofał się z tego.

sowa: Co Pana zdaniem będzie największym wyzwaniem dla prezydenta przyszłej kadencji?
Roman Wojcieszek: Największym wyzwaniem jest walka z bezrobociem, Inwestycje miejskie (drogowe, uzbrojeniowe, itp, przygotowanie terenów pod inwestycje i mieszkaniówkę są najważniejszym zadaniem na następną kadencję.

schumi: Czy orientuje się Pan co to są klastry tworzone przez firmy w przestrzeni geograficznej, które są ważnym czynnikiem inwestycyjnym
Roman Wojcieszek: Orientuję się co to są klastry, rozważaliśmy utworzenie na bazie Skarżyskiej Strefy Gospodarczej, na razie jest to nie realne ze względu na stan własności obiektów po Mesko. Zadaniem w przyszłej kadencji jest uruchomienie inkubatora, który w przyszłości może stać początkiem klastra.

bubu: Co się stanie jeśli straci Pan stanowisko prezydenta miasta?
Roman Wojcieszek: Sądzę, że jednak nie stracę. Natomiast gdyby tak jednak się stało uważam, że mam kompetencje pracy w dziedzinie gospodarki miejskiej oraz w finansach. Sądzę, że nie będę bezrobotny.

Jak Pan ocenia swoje szanse na wygraną w wyborach?
Roman Wojcieszek: Sondaże mówią o dużych szansach. Myślę, że się nie mylą.

schumi: Kolejne pytanie z mojej strony: czy ma Pan jakieś plany wykupu lub organizowania działek w Naszym mieście pod inwestycje? Słyszałem, że na to brakuje pieniędzy, a na lodowisko się znalazły?
Roman Wojcieszek: Nie są głównym problemem pieniądze na wykup terenu, ale nieuregulowany stan prawny.. Idea zrównoważonego rozwoju, którą od 4 lat staram się wcielić w życie w naszym mieście sprowadza się do dawania mieszkańcom "coś dla ciała i coś dla ducha". Przez ubiegłe dwa lata na drogi wydaliśmy blisko 10-krotnie więcej niż na upiększanie miasta (fontann i skweru Staffa).

sowa: Jakie są Pana zainteresowania pozazawodowe?
Roman Wojcieszek: Raczej mówmy o formach wypoczynku, gdzie realizowane są moje zainteresowania (muzyka, śpiew, przyroda, relaks na działce, rowerem w lesie, itp). Inne zainteresowania typu historia regionu i poznawanie świata (podróże) brakuje mi czasu.

PTK: Brak inwestycji w tabor, brak wprowadzenia biletu elektronicznego, brak monitoringu poprawiającego bezpieczeństwo pasażerów itd, itd... I taki zarząd ocenia Pan bardzo dobrze ?
Roman Wojcieszek: Taka wypowiedź to kula w płot. Ostatni zakup autobusów przed moją kadencją to były siedemnastoletnie mercedesy kupione w 2003 roku. W mojej kadencji zakupiono pięć nowych autobusów. Nie można wszystkiego zrobić od razu. Ważniejsze od wprowadzenie biletu elektronicznego był remont zaplecza, w którym przywracane są do stanu używalności stare autobusy odziedziczone po poprzednikach.

schumi: Panie prezydencie dlaczego osoba, która jest związana z kwestią zaginionych komputerów w Urzędzie Miasta mianowicie osoby Pana Jańca nadal pełni swoje obowiązki zaniżając pozytywną ocenę tej instytucji przez obywateli?
Roman Wojcieszek: Powtórzę swoje stanowisko w tej sprawie wyrażone podczas debaty: za całość pracy odpowiadam ja jako kierownik jednostki. Za sprawy odpowiada pani skarbnik M. Grzmil. Za sprawy ORGANIZACYJNE urzędu odpowiada Jan Janiec, informatycy, którzy dopuścili się nieprawidłowości i są głównymi podejrzanymi w sprawie podlegali w pierwszej części kadencji pani T. Smolczyńskiej a w drugiej panu R. Szapszy. Szczególną opiekę nad informatykami powierzyłem zgodnie z kwalifikacjami które miał, mojemu zastępcy Panu Z. Kobierskiemu. Sprawa jest czubkiem góry lodowej, tzw. rozwojowa i sięga wcześniejszych kadencji. Podejrzanie zostaną ustaleni przez prokuraturę i ewentualnie skazani przez sąd. Ferowanie wyroków jest zdecydowanie za wczesne.

PTK: W związku z tym, że środki unijne są przeznaczane na "ważniejsze" cele niż na komunikację miejską, w jaki sposób Pan prezydent w nowej kadencji wraz z radą miasta wyobraża sobie finansowanie MKS, zakup nowego taboru itp.?
Roman Wojcieszek: Ten ważniejsze cele, o których pan nie pisze to rewitalizacja za 14 milionów najbardziej zaniedbanego osiedla Zachodnie Skałka Rejów. Jestem przekonany, że w budżecie przyszłej kadencji znajdą się kolejne 3 miliony na zakup kolejnych pięciu autobusów.

sowa: Co daje Panu największą radość w życiu prywatnym?
Roman Wojcieszek: Szczęście, które osiągam w mojej rodzinie.

Roman Wojcieszek: Dziękuję za czat dzisiejszy i wszystkie pozostałe, których byłem gościem w minionych 4 latach. Pozdrawiam internautów.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie