Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zupa szczawiowa pań z Nieciesławic wygrała „Tuczępskie smaki tradycji”. Na czele jury wiceminister rolnictwa Anna Gembicka [DUŻO ZDJĘĆ]

Stanisław Wróbel
Stanisław Wróbel
Konkurs na najsmaczniejszą potrawę wygrały panie z Koła Gospodyń Wiejskich z Nieciesławic „ Paryżanki”. Po ogłoszeniu wyników zostały porwane do tańca przez wojewodę Zbigniewa Koniusza i pełniącego obowiązki wójta gminy Tuczępy Marka Marszałka.
Konkurs na najsmaczniejszą potrawę wygrały panie z Koła Gospodyń Wiejskich z Nieciesławic „ Paryżanki”. Po ogłoszeniu wyników zostały porwane do tańca przez wojewodę Zbigniewa Koniusza i pełniącego obowiązki wójta gminy Tuczępy Marka Marszałka. Jerzy Kurzątkowski
Gęś w pomarańczach, młoda kapustka z ziołami, gołąbki, „ sodówki” z odrobiną czosnku, „ żur tuczępiański”- między innymi takich smakołyków przygotowanych przez lokalne Koła Gospodyń Wiejskich można było spróbować we wtorek na pierwszej edycji kiermaszu „Tuczępskie smaki tradycji” w Tuczępach. Konkurs na najsmaczniejszą potrawę wygrały panie z Koła Gospodyń Wiejskich z Nieciesławic „ Paryżanki”. Ich zupa szczawiowa oczarowała podniebienia jury. Gościem honorowym imprezy była wiceminister rolnictwa i rozwoju wsi Anna Gembicka

Swoje dzieła kulinarne na placu przed urzędem gminy zaprezentowało aż sześć Kół Gospodyń Wiejskich działających w gminie Tuczępy. Rarytasami pochwaliły się Koła Gospodyń Wiejskich z Nizin „ Nizinianki”, z Jarosławic „Babiniec”, z Nieciesławic „ Paryżanki”, z Podlesia „ Słoneczne Podlesianki”, z Tuczęp, z Wierzbicy.

Jury pod przewodnictwem wiceminister rolnictwa i rozwoju wsi Anny Gembickiej miało nie lada orzech do zgryzienia ze wskazaniem najlepszych gospodyń.

Ostatecznie w konkursie na najsmaczniejszą potrawę zwyciężyły panie z Koła Gospodyń Wiejskich z Nieciesławic „ Paryżanki”. Przygotowały przepyszną zupę szczawiową.

Drugie miejsce zajęły panie z Koła Gospodyń Wiejskich z Podlesia „ Słoneczne Podlesianki” - przyrządziły gęś w pomarańczach.

Trzecie miejsce zdobyły panie z Koła Gospodyń Wiejskich z Tuczęp. Ich „ żur tuczępiański” robił wrażenie.

Atrakcyjne nagrody ufundował kielecki oddział Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa – współorganizator kiermaszu.

Wszystkie Koła Gospodyń Wiejskich otrzymały też nagrody pieniężne od pełniącego obowiązki wójta gminy Tuczępy Marka Marszałka oraz upominki od wiceminister rolnictwa i rozwoju wsi Anny Gembickiej i dyrektora kieleckiego KOWR Jacka Tosia.

Gość honorowy kiermaszu wiceminister rolnictwa i rozwoju wsi Anna Gembicka obsypała pochwałami wszystkie uczestniczki konkursu. Za pyszne dania pani minister zrewanżowała się bardzo dobrymi informacjami. – Na ostatnim posiedzeniu sejm uchwalił ustawę o zmianie ustawy o Kołach Gospodyń Wiejskich. Dzięki temu także w tym roku Koła Gospodyń Wiejskich otrzymają środki finansowe na swoją działalność. Rząd, w którym mam zaszczyt zasiadać zamierza przeznaczyć na ten cel 40 milionów w skali roku – poinformowała wiceminister Gembicka.

Za tak dobre wiadomości podziękował pani minister główny organizator kiermaszu pełniący obowiązki wójta gminy Tuczępy Marek Marszałek. – Te informacje to miód na serca naszych pań, naszych kobiet gospodarnych i wyjątkowych – jak to zwykł pięknie mawiać o członkiniach kół gospodyń wiejskich premier Mateusz Morawiecki – powiedział włodarz Tuczęp Marek Marszałek.

- Cieszę się, że tak wielu gości, z panią minister na czele, mogło się przekonać, jakie pyszności przygotowane wedle przepisów podawanych w wielkiej tajemnicy z pokolenia na pokolenie, potrafią przyrządzić gospodynie w Tuczępach. Nasze urocze panie to piękno, tradycja i duma naszej gminy – podkreślił pełniący obowiązki wójta gminy Tuczępy Marek Marszałek.

Tuczępskie rarytasy i organizatora kiermaszu pełniącego obowiązki wójta gminy Tuczępy Marka Marszałka wychwalali

też pełnomocnik Prezesa Rady Ministrów ds. programu Czyste Powietrze Bartłomiej Orzeł, szef świętokrzyskiego Prawa i Sprawiedliwości poseł Krzysztof Lipiec, poseł Marek Kwitek, marszałek województwa świętokrzyskiego Andrzej Bętkowski, wojewoda świętokrzyski Zbigniew Koniusz, prezes Uzdrowiska „ Busko Zdrój” Michał Płatek.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Śmieciowe jedzenie zabiera pamięć

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie