Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Żurek z chrzanem, schab z morelą i inne przysmaki na wielkanocny stół

/esw.
Żur to tradycyjna zupa
Żur to tradycyjna zupa archiwum
Wielkanoc to czas radosnego świętowania w rodzinnym gronie przy stole zastawionym tradycyjnymi potrawami. Nie może na nim zabraknąć tradycyjnego żuru z białą kiełbasą, jaj w najróżniejszych odmianach, pieczonych mięs i zdobnych mazurków oraz babek. Podpowiadamy, jak przygotować oryginalne dania.
Schab z morelą nie tylko efektownie wygląda, ale też wyśmienicie smakuje.
Schab z morelą nie tylko efektownie wygląda, ale też wyśmienicie smakuje. sxc.hu

Schab z morelą nie tylko efektownie wygląda, ale też wyśmienicie smakuje.
(fot. sxc.hu)

Odwieczny spór między barszczem białym a żurem na świątecznym stole trwa od lat. W naszym bliższy sercom i żołądkom jest ten drugi. Można go urozmaicić chrzanem, po który sięgamy przede wszystkim podczas Wielkanocy.

Kremowy żurek z czosnkiem i chrzanem

Zupę przygotujemy w 40 minut. Składniki na 8 porcji: 6 kawałków białej kiełbasy, 2 szklanki zakwasu, 2 marchewki, 1 mała pietruszka, niewielki kawałek korzenia selera, biała część pora, 1 cebula, 3-4 ząbki czosnku, 2 liście laurowe, 3-4 ziarna ziela angielskiego, 2 łyżeczki majeranku, kilkanaście jaj przepiórczych, 100 gramów śmietany 18 procent, 4-5 łyżek otartego chrzanu, 1 łyżeczka masła, sól, pieprz, kilka gałązek natki pietruszki i koperku.

Sposób przygotowania: Warzywa obieramy, płuczemy i kroimy na mniejsze kawałki. Wrzucamy je do garnka razem z kiełbasą, zielem angielskim i liśćmi laurowymi. Zalewamy wrzącą wodą tak żeby składniki były przykryte i gotujemy na małym ogniu około 15-20 minut. Odcedzamy wywar. W tym czasie obieramy cebulę, kroimy ją w drobną kostkę razem z 1 ząbkiem czosnku i szklimy na maśle. Podsmażoną cebulkę dodajemy do wywaru. Dosypujemy majeranek i gotujemy 5 minut. Następnie wlewamy zakwas i gotujemy, dodając białe warzywa i miksujemy. Śmietanę mieszamy z odrobiną soli, posiekaną resztą czosnku i chrzanem, dodajemy do zupy i ponownie miksujemy. Doprawiamy do smaku solą i pieprzem. Gotowaną marchewkę kroimy w ozdobne krążki, a białe kiełbaski w skośne, na małe kawałki. Jajeczka przepiórcze gotujemy na twardo, studzimy i obieramy. Żur podajemy z kawałkami kiełbasek, połówkami jajek, krążkami marchewki i posypany obficie posiekaną zieleniną.

Ponieważ Wielkanoc to "mięsne święta", na stole nie powinno też zabraknąć pieczonych mięs. Żeby łatwiej było je strawić, faszerujemy je suszonymi śliwkami lub morelami.

Schab nadziewany morelami

Pieczenie schabu zajmie 1,5 godziny. Składniki: 2 kilogramy schabu bez kości, 250 gramów suszonych moreli, puszka ananasa w syropie, 2 łyżki oliwy, sól, 1 łyżeczka pieprzu.

Sposób przygotowania: Mięso myjemy i osuszamy, nacieramy solą i odstawiamy do lodówki na 2 godziny. Morele płuczemy pod bieżącą wodą, zalewamy syropem z ananasa i również odstawiamy na 2 godziny. Ananasa rozdrabniamy w blenderze, łączymy z olejem i pieprzem. W schabie poprzecznie nacinamy kieszeń, nacieramy ją pastą z ananasa i wypełniamy osączonymi z zalewy morelami. Mięso układamy w brytfannie, polewamy obficie sosem. Pieczemy około 1,5 godziny w temperaturze 190 stopni Celsjusza, polewając wytwarzającym się sosem.

Sos z dodatkiem zielonej rzeżuchy pasuje jako dodatek do mięs, jaj i sałatek.
Sos z dodatkiem zielonej rzeżuchy pasuje jako dodatek do mięs, jaj i sałatek. sxc.hu

Sos z dodatkiem zielonej rzeżuchy pasuje jako dodatek do mięs, jaj i sałatek.
(fot. sxc.hu)

Na świątecznym stole nie może też zabraknąć zielonej rzeżuchy. Można z niej przygotować wyśmienity sos, który będzie dodatkiem do sałatek, mięs albo jaj.

Sos z rzeżuchą

Aromatyczny sos przygotujemy w 15 minut. Składniki: 1 szklanka jogurtu naturalnego, 2 łyżki majonezu, 3 łyżki posiekanej rzeżuchy, łyżeczka musztardy. cukier, sól, pół łyżeczki ostrej papryki dla osób, które lubią ostry smak.

Sposób przygotowania: Rzeżuchę mieszamy z jogurtem, majonezem, musztardą, papryką, cukrem i solą. Odstawiamy do lodówki na 20 minut. Sos podajemy na stół udekorowany rzeżuchą.

Jaja to symbol świąt wielkanocnych. Można je przygotować na różne sposoby.

Jajeczka z kawiorem

W 30 minut przygotujemy oryginalne jajka z kawiorem. Składniki na 4 porcje: 4 jajka na twardo, 2 łyżki majonezu, 1 łyżka sera białego, pół łyżeczki słodkiej papryczka, sól, pieprz, kawior czerwony i czarny.

Sposób przygotowania: Jajka gotujemy na twardo, kroimy na pół, wyjmujmy żółtka, do żółtek dodać ser, majonez paprykę oraz sól i pieprz do smaku i dokładnie ucieramy. Masę przekładamy do szprycy i wyciskamy do każdego z białek sporą porcję. Na wierzchu ułożyć kawior. Podajemy ułożone na sałacie.

Jajka z kawiorem to oryginalne urozmaicenie wielkanocnych jajecznych przystawek.
Jajka z kawiorem to oryginalne urozmaicenie wielkanocnych jajecznych przystawek. bonibella/cc/flickr.com

Jajka z kawiorem to oryginalne urozmaicenie wielkanocnych jajecznych przystawek.
(fot. bonibella/cc/flickr.com)

Wielkanoc nie obędzie się też bez słodkich wypieków. Jednym z najpopularniejszych jest tradycyjna baba piaskowa.

Babka piaskowa

Przygotowanie baby zajmie nam około godziny. Składniki: 250 g margaryny, 6 jajek, 1 szklanka cukru pudru, 0,5 szklanki mąki ziemniaczanej, 2 budynie o smaku śmietankowym bez cukru, 1 szklanka mąki tortowej, 2 łyżeczki proszku do pieczenia.

Sposób przygotowania: Miękką margarynę i cukier puder ucieramy robotem na puch. Gdy składniki się połączą, dodajemy, cały czas ucierając, po jednym żółtku. Całość ucieramy jeszcze przez 2 minuty, przesiewamy przez sito obie mąki, budynie i proszek do pieczenia, nadal ucieramy. Gdy ciasto będzie jednolite, dodajemy pianę ubitą z białek ze szczyptą soli i delikatnie łączymy z ciastem. Ciasto przelewamy do formy w kształcie babki wysmarowanej tłuszczem i posypanej mąką. Pieczemy w temperaturze 180 stopni Celsjusza przez 45 minut.

Najbardziej zdobnym ciastem, które gości na wielkanocnych stołach jest mazurek. Jego sekret tkwi w misternych dekoracjach, które zależą tylko od naszej wyobraźni.

Mazurek bakaliowy

Ciasto przygotujemy w 3 godziny. Potrzebne składniki: ciasto: 300 gramów mąki, 150 gramów cukru, 200 gramów margaryny do pieczenia, 4 żółtka, 2 łyżki śmietany, szczypta soli, masa bakaliowa, 1 szklanka dowolnych bakalii, 2 jajka, 100 gramów cukru pudru, 1 serek homogenizowany waniliowy; beza: 2 białka, pól szklanki cukru, 2 łyżeczki mąki ziemniaczanej; bakalie i polewa czekoladowa do dekoracji.

Sposób przygotowania: Ciasto zagniatamy i schładzamy w lodówce. 1/5 ciasta zostawiamy, resztę rozwałkowujmy na dwa lub więcej placków w kształcie jaja. Układamy na blasze wyłożonej papierem do pieczenia, z pozostałego ciasta robimy wałeczek i obkładamy mazurki. Pieczemy do zrumienienia w temperaturze 200 stopni Celsjusza przez około 15-20 minut. W tym czasie przygotowujemy masę bakaliową. Żółtka ucieramy z cukrem, dodajemy serek homogenizowany i posiekane bakalie oraz pianę z białek. Wykładamy na podpieczone spody. I pieczemy około 15-20 minut. Przygotowujemy bezę. Białka ubijamy, dodając powoli cukier. Pod koniec ubijania dodajemy mąkę ziemniaczaną. Dekorujemy upieczone mazurki bezą i wstawiamy do piekarnika do wysuszenia na około 20 minut w temperaturze 125 stopni Celsjusza. Dekorujemy czekoladą i bakaliami po wystudzeniu ciasta.

Babę piaskową można ozdobić cukrem pudrem, lukrem albo czekoladą.
Babę piaskową można ozdobić cukrem pudrem, lukrem albo czekoladą. sxc.hu

Babę piaskową można ozdobić cukrem pudrem, lukrem albo czekoladą.
(fot. sxc.hu)

Mazurek to słodki symbol świąt wielkanocnych. Ciasto jest łatwe w przygotowaniu, a dekoracja może być bardzo efektowna.
Mazurek to słodki symbol świąt wielkanocnych. Ciasto jest łatwe w przygotowaniu, a dekoracja może być bardzo efektowna. Winiary

Mazurek to słodki symbol świąt wielkanocnych. Ciasto jest łatwe w przygotowaniu, a dekoracja może być bardzo efektowna.
(fot. Winiary)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie