Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zwalczenie ASF i specustawa na konferencji w Kielcach. Kluczowa redukcja dzików [ZDJĘCIA, WIDEO]

Monika Kluzek
Na pierwszym planie wiceminister rolnictwa Szymon Giżyński (z prawej) i prezes Targów Kielce Andrzej Mochoń.
Na pierwszym planie wiceminister rolnictwa Szymon Giżyński (z prawej) i prezes Targów Kielce Andrzej Mochoń.
Około 250 osób z całego kraju, lekarzy weterynarii, myśliwych, leśników, hodowców wzięło udział w Ogólnopolskiej Konferencji “ASF – współczesne wyzwanie”, która miała miejsce we wtorek w Targach Kielce. Debaty krążyły wokół obrony przed wirusem i redukcji dzików.

- Wykłady i dyskusje skupiały się wokół zasady zwalczania wirusa afrykańskiego pomoru świń. Dużo wniósł też wykład o zachowaniach dzików, sposobu ich liczenia, cenne były wyjaśnienia co odstrzału - mówi Tadeusz Kulkiewicz, Świętokrzyski Wojewódzki Lekarz Weterynarii, który był organizatorem wydarzenia.

Jak wyjaśniał szef świętokrzyskiej weterynarii, podstawowe metody walki z wirusem w naszym województwie obejmują bioasekurację oraz działania obejmujące dziki, czyli zwierzęta przenoszące ASF. -Gospodarstwa hodujące trzodę chlewną mają obowiązek spełnić wymagania, które skutkują tym, że wirus nie przedostanie się do zagrody. Chodzi przede wszystkim o czystość, dobrą organizację produkcji. Zaś strategia zwalczania ASF dotycząca dzików jest prowadzona w dwóch działaniach. Po pierwsze przeszukiwane są tereny w poszukiwaniu zwłok dzików, każda znaleziona sztuka jest badana. Po drugie prowadzony jest odstrzał sanitarny. Im mniej organizmów wrażliwych, tym mniejsza jest szansa na zarażenie - wyjaśniał Tadeusz Kulkiewicz. Przypomnijmy, że do tej pory Świętokrzyskie jest wolne od ASF, strefa ochronna została wprowadzona w gminach w siedmiu powiatach - koneckim, opatowskim (ostatnio także gminy Iwaniska i Baćkowice), ostrowieckim, starachowickim, skarżyskim, sandomierskim, ostatnio dołączono staszowski (bez gminy Szydłów). Strefa czerwona obowiązuje w gminach Tarłów i Ożarów w powiecie opatowskim.

Każdy podejrzenie zachorowania u świni musi być zbadane laboratoryjnie. - Wirus może dawać takie objawy jak krwawy wyciek z nosa, wybroczyny na skórze, ronienie u macior, czy spadek apetytu, ale jednoznaczną diagnozę otrzymamy tylko po badaniu - dodaje Tadeusz Kulkiewicz.

Główny Lekarz Weterynarii Bogdan Konopka zaznaczał, że cała Europa walczy z ASF. - W Polsce z wirusem zmagamy się w tych województwach, w których występuje od lat, a więc Podkarpackie, Lubelskie, Podlaskie, Mazowieckie, Warmińsko - Mazurskie, Lubuskie. Na 6 marca mamy 1021 przypadków choroby u dzików. Od 11 października zeszłego roku nie odnotowaliśmy ogniska u świń. W Polsce 60 procent terytorium jest wolne. Wyzwaniem dla nas jest, by ze środowiska do środowiska wirus się nie przedostał - wyjaśniał Bogdan Konopka. Zaznaczał, że z ASF powinno się walczyć globalnie. - W całej Europie musimy ograniczać liczbę dzików do jednego na tysiąc hektarów. Obecna sprawozdawczość co do wyników odstrzelania jest fikcją. Mamy doświadczenia w Lubuskiem. Na 80 kilometrach kwadratowych, które zostały ogrodzone jako teren po świeżym zakażeniu, miało być osiem dzików, a znaleziono ponad 230 martwych. Widzimy więc, jaka jest skala problemu. Jeżeli dzisiejsza specustawa zadziała, a już działa, i uda się zredukować pogłowie dzików, to odniesiemy sukces i wirus nie będzie wnikał do chlewni - podkreślił Główny Lekarz Weterynarii

Istotę specustawy podkreślał również Szymon Giżyński, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi. - Kluczem do specustawy, a więc do zredukowania populacji dzików, jest uniezależnienie od Polskiego Związku Łowieckiego, oczywiście liczymy na pomoc łowczych, ale nie jesteśmy od nich zależni. Teraz mamy Korpus Myśliwski Służb Mundurowych Rzeczypospolitej Polskiej. A więc w ostrzale sanitarnym mogą brać i biorą udział wojsko, policja, straż pożarna i straż graniczna - wyjaśniał wiceminister.

ZOBACZ TAKŻE:

Na podstawie danych opracowanych przez oddział terenowy Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa w Kielcach za 2019 rok podajemy ceny za hektar gruntów rolnych w poszczególnych powiatach. Prezentujemy dwie stawki - średnie ceny w obrocie prywatnym oraz średnie ceny   sprzedaży gruntów z zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa. ZOBACZ CENY W KAŻDYM POWIECIE i MIEŚCIE KIELCE>>>Najdroższa w obrocie prywatnym jest ziemia w powiecie jędrzejowskim i mieście Kielce, a najtańsza - w powiecie włoszczowskim. Dane za ziemię w obrocie prywatnym zestawiono na podstawie informacji z umów warunkowych przesyłanych do KOWR  na podstawie ustawy o kształtowaniu ustroju rolnego.

Średnie ceny gruntów rolnych w Świętokrzyskiem - po ile hekt...

Dokładnie  104 osoby mające 100 i więcej lat  żyją obecnie na terenie województwa świętokrzyskiego. 55 mieszka na wsi i jest pod opieką  Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego; 49 mieszka w miastach i widnieje w rejestrach Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Jeśli chodzi o 100-latków z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych to w gronie 49 jest aż 40 kobiet i tylko 9 mężczyzn. Najstarsze są trzy 106-latki, panie urodzone w 1914 roku! Podobnie wygląda sytuacja u podopiecznych Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego ale najstarszym podopiecznym jest... mężczyzna - pan Leon Kaleta z gminy Imielno w powiecie jędrzejowskim - ma 108 lat! Jest najstarszą żyjącą osobą w Świętokrzyskiem. Gdzie mieszkają nasi wyjątkowi seniorzy? Zobaczcie na kolejnych planszach>>>

Świętokrzyscy stulatkowie - jest ich obecnie 104. Kim są, gd...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dyrektor Zamku Królewskiego w Warszawie przyjechał do Leszna

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie