Zwycięskie Koło Gospodyń Wiejskich Występy u marszałka województwa (ZDJĘCIA)

Marek Piórecki
Marek Piórecki

Wideo

Koło Gospodyń Wiejskich w Występach (gmina Krasocin) reprezentujące województwo świętokrzyskie znalazło się w gronie trzech najlepszych Kół w ogólnopolskim finale Konkursu dla Kół Gospodyń Wiejskich o Nagrodę Małżonki Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej. W czwartek, 1 lipca, w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Świętokrzyskiego marszałek Andrzej Bętkowski i członek Zarządu Województwa Marek Jońca spotkali się z wójtem Krasocina Ireneuszem Gliścińskim i Zarządem Koła - Ewą Frączek, Lidią Hajduk i Barbarą Robak.

Finał ogólnopolskiego Konkursu dla Kół Gospodyń Wiejskich o Nagrodę Małżonki Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej odbył się 19 czerwca 2021 roku w siedzibie Państwowego Zespołu Ludowego Pieśni i Tańca Mazowsze imienia Tadeusza Sygietyńskiego w Otrębusach. Tematem przewodnim konkursu były „Regionalne zwyczaje i obrzędy ślubne i weselne”. Koła Gospodyń Wiejskich miały przygotować i zaprezentować:

- aranżację stołu weselnego młodej pary z uwzględnieniem elementów lokalnego folkloru, w tym regionalnych wyrobów rękodzielniczych,

- specjały kuchni regionalnej (obligatoryjnie po jednej potrawie - zupa, potrawa jarska, potrawa mięsna, danie garmażeryjne, ciasto lub wyrób cukierniczy),

- elementy tradycyjnego obrzędu weselnego charakterystycznego dla regionu reprezentowanego przez Koło, w formie słowno-muzyczno-ruchowej o czasie nie dłuższym niż 4 minuty.

Koło Gospodyń Wiejskich z Występ przygotowało aranżację stołu weselnego sprzed 100 lat u bogatego rolnika lub sołtysa, a także potrawy, które jadano na weselu w tym okresie i inscenizację słowno-muzyczno-ruchową, zaczerpniętą z książki Feliksa Raka „Krasockie wesele”. Prezentacja zachwyciła jury konkursu i Koło Gospodyń Wiejskich Występy zostało jednym z trzech Laureatów w konkursie o Nagrodę Pierwszej Damy.

- Gratuluję Paniom zajęcia pierwszego miejsca w etapie wojewódzkim Konkursu dla Kół Gospodyń Wiejskich o Nagrodę Małżonki Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej. Zwycięstwo to dało Wam przepustkę do krajowego finału Konkursu, gdzie znalazły się Panie w gronie trzech najlepszych kół gospodyń wiejskich w kraju. Wierzę, że powtórzycie sukces z etapu wojewódzkiego i zajmiecie pierwsze miejsce w kraju – mówił marszałek Andrzej Bętkowski wręczając paniom list gratulacyjny i upominki.

Oficjalne ogłoszenie wyników Konkursu oraz wręczenie nagród nastąpi w dniach 18 - 19 września 2021 roku podczas Dożynek Prezydenckich w Warszawie. Wówczas zwycięskie Koła dowiedzą się o kolejności miejsc, które wywalczyły w Otrębusach.

Koło Gospodyń Wiejskich w Występach powstało w kwietniu 2015 roku i liczy14 członkiń. Jest ono jednym z najaktywniejszych Kół w województwie świętokrzyskim. Odnosi liczne sukcesy na szczeblu gminnym, powiatowym, wojewódzkim, a także ogólnopolskim. W 2018 roku Występianki brały udział w filmie „Kielecka Brygada Piechoty AK" - scena z ich udziałem została nagrana w Parku Etnograficznym w Tokarni. W 2019 roku wygrały konkurs kulinarny „Smaki jesieni” w Tokarni, występowały też w Prezentacjach Folklorystycznych „Rym, cym, cym na ludowo” w Małogoszczu. W 2020 roku Koło Gospodyń Wiejskich Występy zwyciężyło w województwie świętokrzyskim w konkursie „Koło ARiMR - w sercu wsi” i zajęło drugie miejsce w Polsce w krajowym finale tego konkursu. Przedstawicielki Koła biorą też aktywny udział w niezwykłych sesjach fotograficznych w Muzeum Wsi Kieleckiej w Tokarni, pokazujących dawne życie na wsi, pracę na roli, zwyczaje i obrzędy ludowe.

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie