Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Żywa Lekcja Historii w Chęcinach. Rynek zamienił się w pole walk z czasów powstania styczniowego. Tłumy widzów. Zobaczcie film i zdjęcia

Anna Gwóźdź
Anna Gwóźdź
Wideo
od 16 lat
W niedzielę, 21 maja do Chęcin zajechali wojskowi z czasów powstania styczniowego i przedstawiciele armii carskiej... To w ramach niesamowitego widowiska - Żywej Lekcji Historii opowiadającej o wydarzeniach związanych z powstaniem styczniowym. Były konie, huk armat, jadło inspirowane rokiem 1863 i tajemnicze kobiety w czarnych sukniach. Zobaczcie film i zdjęcia.

Chęciny w ogniu walk powstańczych z 1863 roku? Oto Żywa Lekcja Historii

Chęciński Rynek stał się sceną dla niesamowitego widowiska, w którym brało udział kilkuset rekonstruktorów. Pokazywali najważniejsze i najciekawsze momenty ze styczniowego zrywu Polaków przeciwko Imperium Rosyjskiemu. Wielokrotnie wystrzeliwały karabiny, ładowano armaty, a w przerwach edukowano mieszkańców o tym jak polscy wojskowi i cywile potrafili przechytrzyć wroga.

Burmistrz Chęcin, Robert Jaworski wyjaśniał, że to najlepsza lekcja historii, jaką mieszkańcy mogą otrzymać. Ciekawa, barwna i na żywo. - Dziś pokazane nam zostaną niezwykłe inscenizacje. Między innymi ta związana z odbiciem więźniów z carskiego więzienia. Wiem, że będzie to taka lekcja historii, która w sposób przystępny i ciekawy nauczy czegoś młode pokolenie, a nam - starszym, zapewni dobrą powtórkę - stwierdzał.

Burmistrz dodawał, że Chęciny zapisały się na kartach tych wydarzeń, jako miasto, którego mieszkańcy pomagali powstańcom. - Żywili ich, leczyli rany. My również każdego roku oddajemy hołd tym bohaterom. Powstanie styczniowe, chociaż zakończyło się fiaskiem, odegrało niezwykle ważną rolę w walce o niepodległość Polski.

Robert Jaworski przypominał, że miasto od początku roku uroczyście obchodzi 160. rocznicę powstania. - Najpierw 22 stycznia przeżywaliśmy uroczystość patriotyczno-religijną w Klasztorze Ojców Franciszkanów - szczególnym miejscu związanym z powstaniem, bo tam przepędzono więźniów po bitwie pod Małogoszczem i tam zostali zamordowani, a pochowani właśnie w Chęcinach. Z kolei w lutym, uczniowie klas 7 i 8 uczestniczyli w seminarium, w którym mogli poznać fakty historyczne na ten temat.

Kobiety w czerni podczas rekonstrukcji historycznej w Chęcinach

Po Rynku snuły się niezwykle ubrane, bo w czarne, obszerne suknie, kobiety. Rekonstruktorki opowiadały o roli, jaką odgrywały panie w czasach powstania styczniowego. Ciemny kolor ich ubrań oznaczał żałobę po utracie wolności i jak przyznawały nasze rozmówczynie - miał zdenerwować cara i moskali. W czasach zrywu kobiety oddawały złotą i srebrną biżuterię na cele doposażenia wojska, a w zamian nosiły na szyjach czarne łańcuchy, krzyże z koroną cierniową i kłódki. Ich wielkie suknie nieraz służyły jako kamuflaż, by przemycić powstańca przed wzrokiem Rosjanina.

Podczas pokazu zaprezentowali się się:

  • Małogoski Oddział Powstańczy 1863 roku,
  • Ostoja Dworska – Stara Wiara,
  • GRH Bellum Andrzej Rudnicki,
  • GRH4 Projekt 1863 Kielce – Zbigniew Kowalczyk,
  • Kielecki Ochotniczy Szwadron Kawalerii - Robert Mazur,
  • Teatr Grodzki Pod Basztami,
  • Chęciński Uniwersytet Trzeciego Wieku,
  • młodzież ze Szkoły Podstawowej w Chęcinach,
  • Lokalne Centrum Wolontariatu – Stowarzyszenie ASUMPT.

Zobaczcie zdjęcia z widowiskowej rekonstrukcji:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie