Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Żywe Muzeum Porcelany w Ćmielowie już otwarte. Można znów podziwiać proces produkcji porcelany, ale na nowych zasadach [ZDJĘCIA]

Anna Śledzińska
Anna Śledzińska
Żywe Muzeum Porcelany
Żywe Muzeum Porcelany Fabryki Porcelany AS w Ćmielowie jest już otwarte. Chętni do zwiedzania muszą jednak zgłaszać się wcześniej mailowo lub telefonicznie.

Po ponad dwóch miesiącach, Żywe Muzeum Porcelany w Ćmielowie znów zaprasza do zwiedzania osoby zainteresowane tajnikami produkcji porcelany, od pozyskiwania surowca aż po dodawanie ostatnich zdobień.

Zwiedzanie rozpoczyna się od przywitania i przybliżenia historii powstania Żywego Muzeum Porcelany przy Fabryce Porcelany AS Ćmielów, a także związku manufaktury z warsztatami garncarskimi w Ćmielowie.

W kolejnym etapie zwiedzający mają okazję wejścia do starego, oryginalnego pieca do wypału porcelany. Teraz jest on już nieczynny, więc przewodnik wewnątrz opowiada o tym jak kiedyś wypalano w nim porcelanę. W piecu zorganizowana jest również sala multimedialna, w której prezentowany jest film wprowadzający w tajniki produkcji (nagrany wewnątrz hal fabrycznych).

Po wizycie w piecu przewodnik zabiera grupę zwiedzającą do specjalnie przygotowanych warsztatów gdzie opowiada i prezentuje przy kolejnych stanowiskach wszystkie etapy produkcji porcelany na przykładzie porcelanowej figurki kotka.
Prezentowane są poszczególne etapy: odlewanie, wypalanie na biskwit, szkliwienie, ręczne malowanie farbami ceramicznymi oraz złotem, zdobienie w formie kalkomanii, czy też znakowanie.

Ostatnią częścią jest prezentacja różowej porcelany odtworzonej według przedwojennej receptury Bronisława Kryńskiego.

W przypadku zwiedzania konieczna jest rezerwacja telefoniczna lub mailowa, na podstawie której planowane jest zwiedzanie danego dnia, połączone z utrzymaniem rygoru sanitarnego w obiekcie. Osoby odwiedzające nas bez rezerwacji muszą stosować się do harmonogramu zwiedzania w danym dniu. W przypadku maksymalnego obłożenia 10 osób zwiedzających jednocześnie, czas oczekiwania na wejście może się wydłużyć.

Osoby zwiedzające muszą pamiętać o maseczkach lub chustach zasłaniających usta i noc oraz o rękawiczkach.
Pierwsze zwiedzanie rozpoczyna się o godzinie 9.15, ostatnia grupa wchodzi o godzinie 17.
Informacja i rezerwacja telefoniczna:
+48 535 588 960
+48 15 861 20 21 wew. 22
mail: [email protected]

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dyrektor Zamku Królewskiego w Warszawie przyjechał do Leszna

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie