Świętokrzyskim przedsiębiorcom wlepiono kary na ponad 80 tysięcy złotych!

Marzena SMORĘDA [email protected]
Pod lupą znalazł się głównie handel w trakcie festynów i imprez rozrywkowych.
Pod lupą znalazł się głównie handel w trakcie festynów i imprez rozrywkowych.
Udostępnij:
Trwa akcja „Weź Paragon”. Od 22 czerwca do końca lipca pracownicy wszystkich Urzędów Skarbowych naszego województwa sprawdzali punkty handlowe, gastronomiczne i usługowe. Nałożyli kar na ponad 80 tysięcy złotych. Kontrole potrwją do końca wakacji.

Kontrolują, czy przedsiębiorcy mają zarejestrowaną i zgłoszoną do opodatkowania działalność gospodarczą, maja kasy fiskalne i wydają paragony. Pod lupą znalazł się głównie handel w trakcie festynów i imprez rozrywkowych zorganizowanych w tym okresie.

 

Mandaty i kary

 

W województwie świętokrzyskim przeprowadzono 441 kontroli, w tym w 312 przypadkach stwierdzono nieprawidłowości. W 216 przypadkach nałożono mandaty karne na łączną wartość 88.580 złotych, natomiast w 96 przypadkach skierowano wnioski o ukaranie.

 

W powiecie kieleckim kontrolowano przedsiębiorców w Kielce, Świętej Katarzynie, Leszczynach, Chańczy, Rakowie, Daleszycach, Borkowie, Kaniowie, Cedzynie, Ciekotach, Morawicy, Chęcinach, Zagnańsku.

 

Na 196 kontroli, w 62 przypadkach stwierdzono nieprawidłowości i nałożono mandaty karne na wartość 32.400 złotych.

 

Najczęściej spotykaną przez kontrolerów nieprawidłowością była sprzedaż z pominięciem ewidencji na kasie fiskalnej, mimo jej posiadania. Do sporadycznych sytuacji można zaliczyć nie wydawanie paragonów po tym jak sprzedaż została zarejestrowana oraz prowadzenie działalności bez uprzedniego jej zgłoszenia do opodatkowania.

 

Pracownicy urzędów skarbowych ujawnili też brak ewidencji sprzedaży lub podatkowej księgi przychodów i rozchodów, dowodów zakupu towarów oferowanych do sprzedaży w miejscu prowadzenia sprzedaży. We wszystkich przypadkach zostały wystawione wnioski o ukaranie.

 

- Akcja informacyjna oraz czynności kontrolne będą prowadzone do momentu, kiedy ewidencja każdej sprzedaży wraz z wydaniem paragonu będzie powszechna. A każdy kupujący będzie wiedział o korzyściach płynących z brania paragonu – mówi Jolanta Strojna, rzecznik Urzędu Kontroli Skarbowej w Kielcach.

 

Dlaczego warto brać paragon?

 

Paragon ułatwia prawo reklamacji, rejestracja sprzedaży wypiera nieuczciwą konkurencję, umożliwia porównanie cen, daje pewność, że klient nie został oszukany, zmniejsza szarą strefę.

 

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polacy posiadają coraz droższe smartfony

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Echo Dnia
Dodaj ogłoszenie