MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Szanse dla e-biznesu

Marzena SMORĘDA [email protected]
Na dofinansowanie projektów unijnych w dziedzinie usług internetowych dla mikro- i małych przedsiębiorców jest w tym roku przeznaczone około 200 milionów złotych.
Na dofinansowanie projektów unijnych w dziedzinie usług internetowych dla mikro- i małych przedsiębiorców jest w tym roku przeznaczone około 200 milionów złotych.
Trzeba mieć tylko dobry pomysł, a Unia dofinansuje internetowe projekty firm informatycznych, programistów i grafików.

Jeśli zajmujesz się e-biznesem lub planujesz działania związane z rozwojem nowych technologii – masz szansę na skorzystanie ze środków Unii Europejskiej w ramach Pro-gramu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka (działanie 8.1 oraz 8.2). Można pozyskać miliony na e-usługi, dlatego warto wziąć udział w konkursie.

 

 

Konkursy adresowane są do mikro- i małych przedsiębior-ców, którzy mogą otrzymać dotacje na dwa rodzaje działalności. W ramach działania 8.1 (Wspieranie działalności gospodarczej w dziedzinie gospodarki elektronicznej – stworzenie i wdrożenie e-usługi) Unia dofinansuje projekty polegające na świadczeniu usług drogą elektroniczną (usług cyfrowych) oraz tworzenie produktów cyfrowych niezbędnych do świadczenia tych usług. W ramach działania 8.2 (Wspieranie wdrażania elektronicznego biznesu typu B2B) można otrzymać pieniądze na tworzenie usług elektronicznych dla przedsiębiorstw oraz między przedsiębiorstwami (tzw. Business–to-Business - B2B), czyli po prostu usprawnianie procesów biznesowych.

 

Nabór wniosków w ramach działania 8.1 PO IG będzie przeprowadzony od 30 lipca do 30 września tego roku, a w ra-mach działania 8.2 potrwa od 29 października do 30 listopada.

 

Liczy się pomysł

Przedsiębiorca musi mieć pomysł na własny e-biznes i rozeznanie, czy w ramach istniejących programów może otrzymać dofinansowanie. Kolejnym etapem jest zapoznanie się z dokumentami formalnymi i przygotowanie wniosku.

 

Wielu przedsiębiorców na początku działania przeraża skomplikowana dokumentacja, a procedura konkursowa wydaje się nie do przejścia, ale informacje i wskazówki można uzyskać w Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości lub regionalnych oddziałach Izb Przemysłowo-Handlowych. O dofinansowaniu projektu decyduje jego jakość, innowacyjność i efektywność ekonomiczna.

 

Praca w sieci

Aby skutecznie ubiegać się o dotacje w ramach działania 8.1 oraz 8.2, trzeba przede wszystkim właściwie przedstawić koncepcję e-usługi i odpowiednio ją opisać, a także dobrze opracować model biznesowy oraz harmonogram rzeczowo-finansowy. To wielka szansa dla wszystkich firm informatycz-nych, programistów, grafików i e-marketingowców. Jeszcze większe możliwości uzyskania dofinansowania mają przedsię-biorcy poniżej 27 roku życia, których objęto specjalnymi wzglę-dami. W nowym naborze do wzięcia będzie około 200 milionów złotych. Przedsiębiorca może złożyć tylko jeden wniosek o dotacje w ramach każdego działania.

 

Trzeba jednak pamiętać, że w tym naborze na dofinansowanie e-usług zmieniły się nie tylko kryteria wyboru projektów, ale także procedura ich składania. Zgodnie z informacją Pol-skiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości, przedsiębiorcy już nie będą musieli osobiście dostarczać dokumentów i oczekiwać w kolejkach. Składanie wniosków ma odbywać się tylko przez Internet, a data złożenia nie będzie miała wpływu na przyznanie dofinansowania.

 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Zakaz handlu w niedzielę. Klienci będą zdezorientowani?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na echodnia.eu Echo Dnia