Szczepionki przeciw COVID-19. Ile dawek zakupiła Unia Europejska (stan na 12.01.2021) i od jakich firm. Ile dawek dla Polski? [LISTA FIRM]

Tomasz Dereszyński
Tomasz Dereszyński

Wideo

Zobacz galerię (1 zdjęcie)
Valneva i Novavax to kolejne firmy farmaceutyczne, które dostarczą szczepionki do krajów UE. Kiedy to nastąpi? Jakie firmy już podpisały umowy z UE i ile dawek dostaną kraje Unii Europejskiej, ile dostanie Polska? Szczegóły w artykule poniżej.

Komisja Europejska zakończyła we wtorek, 12 stycznia 2021 r., wstępne rozmowy z firmą farmaceutyczną Valneva w celu zakupu jej potencjalnej szczepionki przeciwko COVID-19. Planowana umowa z firmą Valneva umożliwi wszystkim państwom członkowskim wspólny zakup 30 mln dawek potencjalnej szczepionki i opcję zamówienia dodatkowo do 30 mln dawek.

Finalizacja rozmów wstępnych z Valneva uzupełnia szeroki zestaw szczepionek, które mają być produkowane w Europie w ramach kontraktów podpisanych z firmami AstraZeneca, Sanofi-GSK, Janssen Pharmaceutica NV, BioNtech-Pfizer, CureVac oraz Moderna oraz zakończonych wstępnych rozmów z firmą Novavax. W sumie UE będzie mieć do dyspozycji szczepionki od ośmiu firm.

Gdy tylko bezpieczeństwo i skuteczność szczepionek zostaną dowiedzione, zostaną dopuszczone do użytku na terenie wszystkich 27 krajów UE.

Na dziś (12.01.2021 r.) tylko szczepionki firm BioNTech/Pfizer i Moderna uzyskały zezwolenie w Unii Europejskiej i są sukcesywnie dostarczane do państw UE, także do Polski. Jak informuje Komisja Europejska, państwa członkowskie mogą postanowić, że przekażą szczepionkę w formie darów krajom o niższych i średnich dochodach lub przekierują ją do innych krajów europejskich.

Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen powiedziała we wtorek 12.01.2021 r.: Utrzymująca się pandemia COVID-19 w Europie i na całym świecie sprawia, że ważniejsze niż kiedykolwiek jest, aby wszystkie państwa członkowskie miały dostęp do jak najszerszego zestawu szczepionek, aby pomóc chronić ludzi w Europie i poza nią. Dzisiejszy krok w kierunku osiągnięcia porozumienia z firmą Valneva stanowi uzupełnienie zestawu szczepionek i świadczy o zaangażowaniu Komisji w znalezienie trwałego rozwiązania problemu pandemii.

Stella Kyriakides, komisarz ds. zdrowia i bezpieczeństwa żywności, stwierdziła 12.01.2021 r.: Dzięki tej ósmej szczepionce uzupełniamy szeroką i zróżnicowaną gamę szczepionek w naszym zestawie. Dzięki temu możemy zmaksymalizować szanse na zapewnienie wszystkim obywatelom dostępu do bezpiecznych i skutecznych szczepień do końca 2021 r. Wszystkie państwa członkowskie rozpoczęły już szczepienia i zaczną otrzymywać coraz większą liczbę dawek, aby zaspokoić wszystkie potrzeby w tym roku.

Valneva - co to za firma

Planowana umowa z firmą Valneva umożliwi wszystkim państwom członkowskim wspólny zakup 30 mln dawek potencjalnej szczepionki i opcję zamówienia dodatkowo do 30 mln dawek.

Valneva jest europejskim przedsiębiorstwem biotechnologicznym, które opracowuje szczepionkę zawierającą inaktywowanego wirusa. Jest to tradycyjna technologia szczepień, stosowana od 60–70 lat, o ugruntowanej metodyce i wysokim poziomie bezpieczeństwa. Większość szczepionek przeciwko grypie i wiele szczepionek podstawowych wykorzystuje tę technologię. Jest to obecnie jedyna potencjalna szczepionka zawierająca inaktywowanego wirusa w badaniach klinicznych przeciwko COVID-19 w Europie.

Novavax - co to za firma

Novavax - z tą firmą KE wstępne rozmowy zakończyła jeszcze w zeszłym roku bo 17.12.2020 r. Planowana umowa z firmą Novavax umożliwi wszystkim państwom członkowskim zakup 100 mln dawek potencjalnej szczepionki i opcję zamówienia dodatkowo do 100 mln dawek. Novavax to biotechnologiczna firma opracowująca szczepionki nowej generacji przeciwko poważnym chorobom zakaźnym. Firma pracuje nad szczepionką podjednostkową białkową, która obecnie znajduje się w fazie 3 badań klinicznych.

Do tej pory KE zabezpieczyła dawki od 8 firm farmaceutycznych.

Szczepionki dla Unii Europejskiej - lista firm

 • BIONTECH-PFIZER - do 600 mln dawek
 • CUREVAC - do 405 mln dawek
 • JOHNSON & JOHNSON - do 400 mln dawek
 • ASTRA ZENECA - do 400 mln dawek
 • SANOFI-GSK - do 300 do mln dawek
 • MODERNA - do 160 mln dawek
 • NOVAVAX - do - 100 + 100 mln dawek
 • VALNEVA - do - 30 + 30 mln dawek

Co robi Komisja Europejska

17 czerwca 2020 r. Komisja Europejska przedstawiła europejską strategię przyspieszenia rozwoju, produkcji i wdrożenia skutecznych i bezpiecznych szczepionek przeciwko COVID-19. W zamian za prawo do zakupu określonej liczby dawek szczepionki w określonym terminie Komisja finansuje – na podstawie umów zakupu z wyprzedzeniem – część kosztów, które producenci szczepionek muszą ponieść na początkowym etapie. Przekazane środki traktowane są jako zaliczka na szczepionki, które zostaną faktycznie zakupione przez państwa członkowskie.

Ze względu na wysokie koszty i wysoki wskaźnik niepowodzeń inwestowanie w szczepionki przeciwko COVID-19 stanowi dla podmiotów opracowujących szczepionki wysoce ryzykowną decyzję, więc umowy te umożliwią realizację inwestycji, które w przeciwnym razie mogłyby nie dojść do skutku.

Po udowodnieniu, że szczepionki są bezpieczne i skuteczne, oraz po uzyskaniu pozwolenia na dopuszczenie do obrotu przez Europejską Agencję Leków trzeba je będzie szybko rozprowadzić i udostępnić w całej Europie. 15 października 2020 r. Komisja określiła najważniejsze kroki, jakie państwa członkowskie muszą podjąć, aby osiągnąć pełną gotowość, w tym opracowanie krajowych strategii dotyczących szczepionek. Komisja wprowadza wspólne ramy sprawozdawczości oraz platformę monitorowania skuteczności krajowych strategii szczepień oraz przyjęła dodatkowe działania zwiększające gotowość UE na walkę z koronawirusem i rozszerzające środki reagowania w całej Unii. Komisja przyjęła również strategię na rzecz ochrony przed COVID-19 w okresie zimowym, proponując dodatkowe wsparcie dla państw członkowskich w zakresie wprowadzenia szczepionek.

Od tych firm Polska kupi szczepionki

 • Astra Zeneca
 • Sanofi-GSK
 • Janssen Pharmaceutica NV
 • Pfizer/BioNTech
 • CureVac
 • Moderna.

Tyle sztuk szczepionek kupi Polska

 • Astra Zeneca (16 mln zakupionych dawek)
 • Janssen Pharmaceutica NV (16,98 mln zakupionych dawek)
 • Pfizer / BioNTech (16,74 mln zakupionych dawek)
 • CureVac (5,65 mln zakupionych dawek)
 • Moderna (6,69 mln zakupionych dawek)

Szacunkowo uznaje się, że do zaszczepienie jest ok. 31 milionów Polaków i to dwukrotnie w odstępie ok. 21 dni jedna dawka po drugiej.

Materiał oryginalny: Szczepionki przeciw COVID-19. Ile dawek zakupiła Unia Europejska (stan na 12.01.2021) i od jakich firm. Ile dawek dla Polski? [LISTA FIRM] - Polska Times

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie