MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Szef ma prawo krytykować pracownika, jednak nie może w żaden sposób naruszać jego godności

Maciej Mituła
Maciej Mituła
123RF
Nasz pracodawca cały czas tylko i wyłącznie nas krytykuje, przy pozostałych pracownikach ocenia, wystawiając krzywdzące opinie, zawsze z nas jest niezadowolony - czy to już jest mobbing?

Mobbing polega na uporczywym i długotrwałym nękaniu lub zastraszaniu pracownika. Ma na celu jego poniżeniu, ośmieszenie, izolowanie w zespole.

Warto przeczytać:

Dręczenie, trwające miesiącami niekiedy, ale też obarczanie zadaniami niemożliwymi do wykonania powoduje u pracownika zaniżoną samoocenę, pogorszenie samopoczucia.

Pytanie kto zazwyczaj stosuje mobbing. Otóż prześladowcą może być każdy, nie tylko przełożony. Na przykład może być to nasz kolega, koleżanka z z innego działu, czy też mobbing może powodować grupa osób.

Intuicja, czytanie między wierszami czy chłodna analiza, mogą być pomocne w wyciąganiu wniosków po rozmowie kwalifikacyjnej. Nie warto lekceważyć tego, co podpowiadają nam zmysły. Praca podjęta z rozsądku – zwłaszcza w sytuacji, gdy mamy do czynienia z rynkiem pracownika – niesie więcej szkody niż pożytku.

Kiedy rozmowa kwalifikacyjna to znak, że należy wybrać „ewak...

Jak rozpoznać mobbing? Otóż nie będzie to takie trudne. Z pewnością nie będzie to uzasadniona krytyka wykonanej pracy. Szef ma bowiem prawo oceniać pracę podwładnego. Powinien jednak powstrzymać się od zachowania, które narusza jego godność.

Co możemy zrobić, kiedy naprawdę podejrzewamy mobbing? Powinniśmy zacząć od rozwiązania sprawy polubownie. Zwrócić uwagę prześladowcy, najlepiej przy świadkach, porozmawiać z jego przełożonym.

Warto też sprawę zgłosić w kadrach lub zwrócić się do zarządu, właściciela firmy czy związków zawodowych. A jeżeli to nie pomoże możemy zwrócić się do Państwowej Inspekcji Pracy. W ostateczności można pozwać pracodawcę.

Co wówczas, jeżeli nie wytrzymamy psychicznie napięcia i zwolnimy się na własne żądanie z pracy. W takiej sytuacji możemy dochodzić swoich praw w sądzie, domagając się od pracodawcy odszkodowania.

"Na twoje miejsce znajdziemy kilku chętnych" – czasem słyszy pracownik, który stara się, jak może, ale jego wysiłku i tak nie docenia przełożony. Niekiedy szef mówią wprost, że w najbliższym czasie szykują się zwolnienia. Innym razem pracodawcy próbują być subtelni. Da się jednak rozpoznać to, co mówią między słowami. Gdy pracownik będzie miał oczy szeroko otwarte i wyczulony słuch, sam sobie uświadomi, czy firma zamierza z nim dalej współpracować, czy niedługo mu podziękuje

8 niepokojących sygnałów, które świadczą o tym, że wkrótce m...

W wypowiedzeniu umowy o pracę koniecznie należy wspomnieć o przyczynie naszego zwolnienia z pracy, tak aby wyraźnie zaakcentować, że powodem naszej decyzji jest mobbing.

Uregulowania prawne dotyczące mobbingu zawarte w prawie pracy dotyczą tylko i wyłącznie pracownika etatowego, czyli osoby zatrudnionej na podstawie umowy o pracę. W przypadku, kiedy występujemy w roli zleceniobiorcy lub strony umowy o dzieło, możemy dochodzić swoich praw w sądzie cywilnym z tytułu naruszenia dóbr osobistych.

Warto przeczytać:

Pozew przeciwko pracodawcy składa się w sądzie pracy, właściwym ze względu na siedzibę pracodawcy lub miejsce wykonywania naszej pracy.

W pozwie możemy domagać się zaprzestania zachowań o charakterze mobbingu, jak również zadośćuczynienia oraz odszkodowania.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Szokująca oferta pracy. Warunkiem uczestnictwo w saunie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Szef ma prawo krytykować pracownika, jednak nie może w żaden sposób naruszać jego godności - Strefa Biznesu

Wróć na echodnia.eu Echo Dnia