MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Sześć polskich przedsiębiorstw i amerykańska firma chcą kupić „Siarkopol” w Grzybowie

/MJR/
Czy załoga Grzybowskiego Siarkopolu przejdzie pod zarząd prywatnego właściciela? Ministerstwo Skarbu Państwa otrzymało siedem ofert na kupno 85 procent akcji firmy. (fot. Marcin Jarosz)
Czy załoga Grzybowskiego Siarkopolu przejdzie pod zarząd prywatnego właściciela? Ministerstwo Skarbu Państwa otrzymało siedem ofert na kupno 85 procent akcji firmy. (fot. Marcin Jarosz)
Nie sprawdziły się wcześniejsze medialne doniesienia o długiej liście firm, które mogłyby być zainteresowanie kupnem pakietu większościowego akcji Siarkopolu. wstępne oferty złożyło siedem podmiotów.

– Nie wszyscy są poważnymi oferentami – komentują przedstawiciele związków zawodowych.

W czwartek o godzinie 14 upłynął termin składania ofert do zakupu 85 procent akcji Grzybowskiego Siarkopolu. Ministerstwo Skarbu Państwa wieczorem opublikowało na swoich stronach listę firm, które odpowiedziały na zaproszenie do wstępnych negocjacji w sprawie zakupu akcji spółki z Grzybowa.

Przeczytaj też:Pikietowali przed firmą, bo czują się oszukani.

Do wzięcia jest ponad 4 miliony 675 tysięcy akcji prywatyzowanej spółki o wartości nominalnej ponad 46,7 milionów złotych. Jest to 85 procent kapitału zakładowego spółki, pozostałe 15 trafi nieodpłatnie do pracowników firmy.

Listę podmiotów zainteresowanych przejęciem kontroli nad Grzybowskim Siarkopolem tworzą: amerykański Core Minerals Private Limited (Grupa Archean), Kancelaria „Leśnodorski, Ślusarek i wspólnicy” spółka komandytowa z Warszawy, Kopalnia Granitu „Kamienna Góra” z Micigózdu, Kopalnie Dolomitu w Sandomierzu, Przedsiębiorstwo Handlowo Produkcyjne „Saturn” z Grzybowa, konsorcjum stworzone z firm: „Siarka Polska z Krakowa, z udziałem spółek Sobiesław Zasada i Huta Szkła Gospodarczego Tadeusz Wrześniak. Wstępną chęć zakupu akcji złożyły również Zakłady Azotowe w Tarnowie – Mościcach.

Przedstawiciele związków zawodowych działających na terenie firmy nie są zadowoleni z przyspieszenie procesu prywatyzacyjnego. Ich zdaniem firma powinna pozostać w rękach Skarbu Państwa. W środę związkowcy spotkali się w Warszawie z Mirosławem Skowerskim wicedyrektorem Departamentu Prywatyzacji. – Rozmowy były bardzo merytoryczne i konkretne. Ciężko od razu zatrzymać tę prywatyzacyjną machinę, ale to jest początek spotkań z przedstawicielami Skarbu Państwa – mówi Andrzej Czeczot, przewodniczący zakładowej „Solidarności” w grzybowskim Siarkopolu.

Przeczytaj też: Czy produkcja w Valdi Ceramice wreszcie ruszy?

Jak związkowcy zareagowali na to jakie firmy są zainteresowane kupnem większościowego pakietu akcji? – Jest siedem ofert. Ciężko teraz ocenić, które oferty są poważne, ale nie wszystkie takie są. Teraz nastąpi proces sprawdzania potencjalnych kupców i na początku marca dowiemy się, którzy kontrahenci zostaną zaproszeni do negocjacji. Nasze stanowisko jest jasne. Nie interesuje nas szybka sprzedaż firmy o uznanej rynkowej renomie, która przynosi zyski – dodaje Andrzej Czeczot.

Wyniki sprawdzania ofert wstępnych będą znane najprawdopodobniej 8 marca. Wtedy ministerstwo zdecyduje, które z ofert przejdą do dalszego etapu negocjacji.

Przeczytaj też: Sprzęt sportowy z rabatami. Gdzie i co kupimy taniej?

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Gadżety i ceny oficjalnego sklepu Euro 2024

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia