Szkoła ma wyrównywać szanse i dawać wiedzę uczniom. Minister edukacji o pracach domowych, rekolekcjach i zakazie używania telefonów

Magdalena Ignaciuk
Magdalena Ignaciuk
Barbara Nowacka o pracach domowych, rekolekcjach i zakazie korzystania z telefonów komórkowych w szkołach. Jakie będą kolejne zmiany w edukacji?
Barbara Nowacka o pracach domowych, rekolekcjach i zakazie korzystania z telefonów komórkowych w szkołach. Jakie będą kolejne zmiany w edukacji? Fot. Lukasz Kaczanowski/Polska Press
Barbara Nowacka w wywiadzie z „Rzeczpospolitą” opowiedziała o przeprowadzanych oraz planowanych reformach w edukacji. Zakaz korzystania z telefonów w szkole, zmiany na egzaminach, kolejne podwyżki dla nauczycieli, czy prace domowe to tylko niektóre z poruszonych tematów. Jakie pomysły na polską szkołę ma minister edukacji? Nie wszystkim spodobają się te zmiany.

Spis treści

Brak prac domowych pomoże w wyrównaniu szans uczniów

Likwidacja prac domowych, zmiany w podstawach programowych, rezygnacja z umieszczania ocen z religii/etyki na świadectwach to tylko niektóre z głośno komentowanych ostatnio kroków Ministerstwa Edukacji.

Barbara Nowacka w opublikowanej w czwartek rozmowie z „Rzeczpospolitą” odniosła się do kwestii prac domowych.

– Szkoła jest od wyrównywania szans. Rodzic może wspierać i inwestować w dziecko, ale to szkoła ma zapewnić powszechną wiedzę, a nie dom. Co do projektu, konieczna będzie korekta w klasach I–III, bo pierwotny zapis był nieprecyzyjny. W przypadku najmłodszych konieczna jest troska o małą motorykę – w tym zakresie nastąpi doprecyzowanie zapisu – powiedziała.

Według niej to „pierwszy krok, by szkołę unowocześnić”. Drugi to „mniej ocen, a więcej rozmowy”.

W przyszłym roku zmiany w rekolekcjach

Wokół organizacji rekolekcji wciąż pojawia się wiele wątpliwości. Dochodzi do licznych interwencji w szkołach, które nie stosują się do obowiązujących zasad.

Odnosząc się do zbliżającej się Wielkanocy i organizowanych w szkołach rekolekcji, Nowacka zapowiedziała, że „na przyszły rok przygotuje przepisy, które pozwolą nauczycielom na podejmowanie autonomicznych decyzji, czy chcą uczestniczyć w rekolekcjach, czy nie”.

– Nikt nie może być do tego zmuszany. Praktyki religijne są dla wielu osób ważne, ale nie może się to odbywać kosztem edukacji. Praktyka religijna jest sprawą prywatną – dodała.

Smartfony w szkołach zostaną

Od dawna mówi się o tym, że telefony nie służą uczniom, co jakiś czas różne środowiska zabierają głos w tej sprawie, by wzorem innych krajów zabronić używania smartfonów i innych urządzeń elektronicznych w szkołach.

– Nie widzę powodów, żeby zacząć od zakazów i rewolucji w dziedzinie, której my, jako społeczeństwo, nie mamy jeszcze przedyskutowanej. Szkoły są w dużym stopniu autonomiczne i mogą odpowiednie zapisy formułować w statutach szkolnych – powiedziała w wywiadzie z „Rzeczpospolitą” Nowacka.

Minister natomiast uznała, że w tej chwili regulacje w tym zakresie są wystarczające i zmiany nie będą w najbliższym czasie wprowadzane.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Archeologiczna Wiosna Biskupin (Żnin)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na strefaedukacji.pl Strefa Edukacji