Szkolenia dla przedsiębiorstw z sektora MŚP - już 11 tysięcy firm skorzystało z pomocy i rozwinęło swoje biznesy w sieci

Materiał informacyjny Polskiego Funduszu Rozwoju
Udostępnij:
Ponad 11 tysięcy firm skorzystało już ze szkoleń dla mikroprzedsiębiorstw organizowanych przez Polski Fundusz Rozwoju, wspólnie z Google oraz Operatorem Chmury Krajowej. To daje wymierne korzyści. Jak wynika z raportu przygotowanego przez Ipsos, jedna trzecia przedsiębiorstw, które rozkręciły w czasie pandemii działalność w internecie, notuje wzrost liczby odwiedzin online. Co czwarta firma zdobyła nowych klientów, a co piąta zwiększyła sprzedaż. Przeczytaj o szkoleniach dla mikroprzedsiębiorstw, które pomagają rozwinąć biznes w sieci.

Pandemia koronawirusa, kolejne lockdowny i restrykcje boleśnie dotknęły przedsiębiorców. Okres pandemii miał ogromny wpływ na cyfrową rewolucję w firmach. Raport przygotowany przez Ipsos pokazuje jak uruchomienie lub zdynamizowanie działać online pozwoliło mikroprzedsiębiorstwom uodpornić się na kryzys i zdobyć nowe rynki. W czasie, gdy tradycyjne formy sprzedaży i kontaktu z klientem przestały działać, rozwinęła się strefa online. W tej transformacji z offline do online rodzimym firmom postanowił pomóc Polski Fundusz Rozwoju, wspólnie z Google oraz Operatorem Chmury Krajowej. Kluczową pomocą jest organizacja szkoleń dla mikroprzedsiębiorców.

Szkolenia dla mikroprzedsiębiorstw - Rozwój e-kompetencji

W nowej pandemicznej rzeczywistości przedsiębiorcy stanęli przed wyzwaniem przeniesienia swojego biznesu do internetu. Podczas szkoleń dla mikroprzedsiębiorstw, uczestnicy uczyli się min.:

 • jak korzystać z narzędzi internetowych,
 • jak prowadzić sprzedaż online,
 • jak tworzyć plany biznesowe.

Z badań Ipsos wynika, że 73 proc. biznesów z sektora MŚP pod wpływem programu szkoleń dla mikroprzedsiębiorstw odnotowało pozytywną zmianę w zakresie wzrostu swojej działalności.

 • Jedna czwarta firm zauważyła wzrost liczby klientów.
 • 30 proc. badanych MŚP odnotowało wzrost odwiedzin na stronach www,
 • 20 proc. zwiększyło sprzedaż,
 • co szósty badany zauważył wzrost interakcji w sieci i liczby obserwujących w mediach społecznościowych.

Po szkoleniu dla mikroprzedsiębiorstw Mana Mana zwiększyła ruch na stronie i liczbę klientów

Jedną z firm biorących udział szkoleniu dla mikroprzedsiębiorstw w ramach programu Firmy Jutra jest mała manufaktura zajmująca się produkcją torebek Mana Mana.
Kompetencje, których nabyli podczas szkolenia sprawiły, że firma odnotowała o 300 proc. więcej zakupów, a ruch na jej stronie zwiększył się aż o 1300 proc.

Marcelina Rozmus-Prinz, Mana Mana

Udział w programie Firmy Jutra nauczył mnie przede wszystkim czytać dane i poddawać je analizie, a co za tym idzie - podejmować odważne i mądre decyzje biznesowemówi Marcelina Rozmus Prinz, właścicielka marki MANA MANA

Marka oferuje unikatową na skalę całej branży usługę - możliwość samodzielnego zaprojektowania produktu przez klienta. Aż 65 proc. wszystkich zleceń to indywidualne zamówienia realizowane według pomysłów klientek.

Właścicielka firmy jest szczególnie dumna z posiadania własnej, samowystarczalnej produkcji, systemu dystrybucji, a także możliwości serwisu torebek zakupionych w Mana Mana. Dzięki zrównoważonej produkcji w pojedynczych egzemplarzach, odpady są ograniczane do minimum, a materiały, które pozostają po produkcji, oddawane są do zaprzyjaźnionych instytucji takich jak przedszkola, szkoły, placówki terapii zajęciowej.

Do programu firmy jutra zgłosiłam się, bo chciałam, aby profesjonalista spojrzał na mój biznes ze swojej perspektywy. Poszukiwałam przede wszystkim wiedzy na temat tego, jak przygotować się na zagraniczne rynki, sprawdzić czy w ogóle jesteśmy na to gotowi. Potrzebowałam analizy już wykonanej pracy nad naszą widocznością w internecie. Ale jednocześnie chciałam nauczyć się samodzielnie analizować działania, które zlecam zewnętrznym agencjom marketingowym - mówi właścicielka MANA MANA.

Szkolenia dla mikroprzedsiębiorstw przełożyły się na codzienną działalność właścicielki marki. Marcelina Rozmus-Prinz zaczęła aktywnie wykorzystywać wszystkie możliwości profilu Google Moja Firma. Dzięki wiedzy zdobytej na szkoleniu:

 • aktywnie zbiera i odpowiada na wszystkie opinie,
 • regularnie dodaje wpisy,
 • promuje produkty
 • koresponduje z klientami.

Te działania wpłynęły na wzrost widoczności marki w internecie, a w konsekwencji na wyniki biznesowe.

Możliwość analizy sprzedaży i wielu danych z Google Analytics otworzyła mi umysł. Dzięki zmianie myślenia przestałam się bać inwestycji w reklamy i uruchomiłam wiele działań poprawiających organiczną widoczność mojego sklepu. Udało nam się wygenerować o prawie 300 proc. Więcej zakupów, sama wartość zakupów wzrosła o 450 proc., średnia wartość zakupu również wzrosła, a wygenerowany ruch podniósł się aż o 1300 proc., jednocześnie udało się obniżyć koszt 1 zakupu o 25 proc.! Ruch organiczny poprawił się o 300 proc.

W sumie w programie Firmy Jutra wsparcie ma uzyskać 15 tys. firm. Nabór do kolejnych edycji trwa. Aby wziąć udział w programie wejdź na stronę FirmyJutra.pl

Materiał oryginalny: Szkolenia dla przedsiębiorstw z sektora MŚP - już 11 tysięcy firm skorzystało z pomocy i rozwinęło swoje biznesy w sieci - Polska Times