MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Szok! Pracownicy stracili trzy miliony!

Anna NIEDZIELSKA, [email protected]
Barbara Kaszycka z Okręgowego Inspektoratu Pracy w Kielcach: - Liczba osób, które skarżyły się na nie wypłacanie pensji wzrosła trzykrotnie w porównaniu do ubiegłego roku.
Barbara Kaszycka z Okręgowego Inspektoratu Pracy w Kielcach: - Liczba osób, które skarżyły się na nie wypłacanie pensji wzrosła trzykrotnie w porównaniu do ubiegłego roku.
Coraz więcej świętokrzyskich firm łamie prawo, nie płacąc za pracę. Kwoty i liczba osób, których problem dotyczy, alarmują. Podpowiadamy jak bronić się w takiej sytuacji.

Z porównania danych Okręgowego Inspektoratu Pracy w Kielcach za trzy pierwsze kwartały bieżącego i ubiegłego roku wynika, że wzrosła liczba pracowników, którym pracodawcy nie wypłacili wynagrodzenia za pracę - z 831 aż do 2950. Zwiększyła się też kwota niewypłaconych należności wskazanych w decyzjach inspektorów pracy po kontroli - z 916 tysięcy złotych do ponad 3 milionów. Wzrosła również liczba pracodawców, którzy naruszyli przepisy dotyczące świadczeń przysługujących za pracę - takich firm było 1467.

IDŹ DO INSPEKCJI

Pracodawca, jeśli są ku temu ważne powody, ma prawo obniżyć pracownikom pensję - zawsze pisemnie przez wypowiedzenie warunków pracy. Może również zaproponować im bezpłatne urlopy. Jeśli wypłat nie ma, a na dodatek firma nie przekazuje składek zdrowotnych i emerytalnych zakładowi ubezpieczeń, to najwyższa pora zacząć się bronić. Często pracodawcy zwodzą pracowników, a ci boją się poskarżyć inspekcji pracy, żeby przypadkiem nikt w firmie nie dowiedział się o tym. Bo wtedy konsekwencją najczęściej jest wypowiedzenie z pracy.

- Każdy może przyjść po bezpłatną poradę, a osoby składające skargę są ujawniane dopiero kiedy wyraźnie sobie tego zażyczą. Kiedy wynagrodzenia nie ma miesiąc lub dłużej, a pracodawca twierdzi „może jutro coś będzie”, lepiej od razu dochodzić swoich praw - dodaje Barbara Kaszycka z Państwowej Inspekcji Pracy w Kielcach.

SPRAWDŹ W ZUS

To, że pracodawca nie płaci nam pensji, możemy odczuć boleśnie nawet w dalekiej przyszłości. Zwykle firmy w takiej sytuacji nie odprowadzają również składek na ubezpieczenia społeczne, a to dla pracownika oznacza kłopoty z przyszłą emeryturą.

Każdy ma jednak ma prawo sprawdzić czy jego firma składki odprowadza. Wystarczy iść do Zakładu Ubezpieczeń US z dowodem osobistym i poprosić o sprawdzenie swoich danych. Jeśli składek nie ma, a my złożymy pisemny wniosek, ZUS może wystąpić do sądu, wszcząć postępowanie egzekucyjne przez komornika lub naczelnika urzędu skarbowego, zabezpieczyć majątek płatnika wpisem do hipoteki i wreszcie złożyć zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa do prokuratury. Bo nie płacenie pracownikom pensji i składek to przestępstwa. Pracodawcy pamiętajcie o tym!  

PENSJA ZAWSZE NA CZAS! 

Przypominamy! Zgodnie z Kodeksem pracy wypłaty wynagrodzenia za pracę dokonuje się co najmniej raz w miesiącu, w stałym i ustalonym z góry terminie. Wynagrodzenie wypłaca się „z dołu” - czyli za przepracowany okres - niezwłocznie po ustaleniu jego pełnej wysokości, nie później niż w ciągu pierwszych 10 dni następnego miesiąca kalendarzowego. Gdy wypłata przelewana jest na rachunek bankowy pracownika - musi tam trafić najpóźniej w dniu ustalonym jako dzień wypłaty.

ZA BRAK WYPŁATY NA CZAS MOŻNA TRAFIĆ DO KRAJOWEGO REJESTRU DŁUGÓW

Jeszcze w tym roku pracownicy, którzy nie otrzymali pensji, będą mogli umieścić dane swojego nieuczciwego pracodawcy w Krajowym Rejestrze Długów (KRD). Tym samym zwiększą swoje szanse na odzyskanie zaległych wynagrodzeń. Trwają prace nad znowelizowaniem przepisów, tak aby prawo do umieszczania swoich dłużników w KRD miał każdy wierzyciel. W przypadku osób prywatnych do umieszczenia dłużnika w rejestrze będzie wystarczające posiadanie prawomocnego orzeczenia sądu z klauzulą wykonalności.

Nieuczciwi pracodawcy zatem prędko trafią do rejestru. Dla innych przedsiębiorców informacja o tym, że mają oni długi wo-bec pracowników jest bardzo istotna, bo zobowiązania pracownicze są egzekwowane w pierwszej kolejności. Zatem może się okazać, że sprzedadzą towar komuś, kto za niego nie zapłaci, bo komornik zablokuje mu konto.

 

 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Gadżety i ceny oficjalnego sklepu Euro 2024

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia