Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Sztuka pomaga-nia. ArtFrontUkraine! Wylicytuj obraz na rzecz pomocy Ukrainie

Aleksandra Smolak
Aleksandra Smolak
Niezwykła aukcja prac topowych ukraińskich artystów „ArtFrontUkraine” ma wesprzeć naszych sąsiadów w walce o pokój. Pamiętajmy - Ukraińcy walczą nie tylko o wolność swoją - ale i naszą. Przed nami też wystawa zdjęć fotoreporterów z Ukrainy czy USA pt. „250 wojny w Ukrainie”.

Ostatnie wydarzenia w Ukrainie pokazują, że pomoc humanitarna dla ofiar rosyjskiej agresji powinna być organizowana na jeszcze większą skalę. - Nie tylko dlatego, że wojna w Ukrainie dzieje się tak blisko nas, a do Polski przyjechało kilka milionów uchodźców, stając się naszymi sąsiadami, współpracownikami, często członkami rodzin. Także dlatego, że Ukraińcy walczą nie tylko o wolność swoją - ale i naszą – podkreśla Przemysław Miśkiewicz ze Stowarzyszenia Pokolenie.

Przypomnijmy, że to właśnie Stowarzyszenie Pokolenie od 2014 r., wspiera ruchy demokratyczne w Ukrainie. Do dziś Stowarzyszenie zaopatruje naszych sąsiadów w najpotrzebniejsze rzeczy: od środków medycznych, pojazdów sanitarnych po żywność, odzież czy środki ochrony osobistej. Pokolenie realizuje także szeroko zakrojone programy integracji polsko - ukraińskiej w Polsce, w tym program „Krewniacy”, który jest kolejnym krokiem do zbudowania Domu Polsko - Ukraińskiego.

Dzięki temu właśnie pod ich skrzydła trafiła m.in. Olena Kuryło. Zakrwawiona twarz. Zielone oczy. Zabandażowana głowa. Jej zdjęcie stało się symbolem inwazji Rosji na Ukrainę. Było publikowane w mediach na całym świecie: od BBC News po Daily Mirror. Wykonał je pochodzący z Filadelfii fotograf Wolfgang Schwan, a fotografia została okrzyknięta symbolem wojny w Ukrainie. I to właśnie zdjęcie stało się motywem przewodnim szeroko zakrojonej akcji społecznej "Sztuka pomaga-nia. ArtFrontUkraine”, w ramach której Stowarzyszenie z Partnerami z Ukrainy i Polski przypominają, że tak niedaleko nas ofiary okrutnej wojny potrzebują naszej pomocy.

Wystawa i aukcja w Łazienkach Królewskich
To wszystko w ramach dwóch ważnych wydarzeń, które odbędą się 9 listopada w Łazienkach Królewskich w Warszawie. Pierwsze z nich to wystawa zdjęć fotoreporterów z Ukrainy czy USA pt. „250 wojny w Ukrainie”, która potrwa aż do końca miesiąca. Ponadto zaplanowano również akcję prac topowych ukraińskich, artystów „ArtFrontUkraine”, które zostały zebrane przez współorganizatora akcji Штаб „Наша-Всюди”. Cały dochód z ich sprzedaży zostanie przeznaczony na wsparcie walczących na froncie w Ukrainie.

W gronie artystów m.in. Matvey Weisberg, który należy do najbardziej wpływowych postaci współczesnej sztuki ukraińskiej, jego obrazy były wielokrotnie wystawiane w zagranicznych muzeach i galeriach sztuki, w szczególności w Szwajcarii, USA, Wielkiej Brytanii, Niemczech, Holandii, Polsce, Austrii czy Gruzji. Wśród zacnego grona znalazł się także Oleg Tistol, którego prace znajdują się w Pinchuk Art Center w Kijowie, Muzeum Stedelijk w Amsterdamie, USA, Szwajcarii, Danii czy Niemczech. Swoje prace udostępnił też Maxim Mamsikov, który jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych i kupowanych artystów ukraińskich oraz Olesia Trofimenko, która stworzyła dekoracje dla pokazu Dior w czerwcu 2022 r.

Patronat honorowy nad wydarzeniem objął Prezes Rady Ministrów Mateusz Morawiecki. Wydarzenie odbywa się także ze wsparciem Wałerija Załużnego, naczelnego dowódcy Sił Zbrojnych Ukrainy.

Wspieraj także online!
Do akcji na rzecz pomocy Ukrainie dołączyć można, biorąc udział w aukcji internetowej. Prace topowych ukraińskich artystów do wylicytowania są również przez stronę internetową:

sztukapomagania.pokolenie.org.pl

Działania Stowarzyszenia Pokolenie na rzecz pomocy Ukrainie wspierać można także, wpłacając środki na numer konta: 46 1050 1214 1000 0023 2833 5191
Stowarzyszenie Pokolenie, ul. Drzymały 9/4, 40-059 Katowice

Od 25 lat Stowarzyszenie Pokolenie promuje wartości związane z ideami wolnego społeczeństwa, tworzeniem i obroną mechanizmów gospodarki wolnorynkowej, poszanowaniem tradycji i kultury polskiej. Zajmuje się organizacją pomocy humanitarnej i wsparciem ruchów demokratycznych na całym świecie, ze szczególnym uwzględnieniem Ukrainy.

od 7 lat
Wideo

iPolitycznie - Przemysław Czarnek

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Sztuka pomaga-nia. ArtFrontUkraine! Wylicytuj obraz na rzecz pomocy Ukrainie - Dziennik Zachodni

Wróć na echodnia.eu Echo Dnia