Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Szukamy przodków

Aleksandra Kos
Cennym źródłem porad na temat tworzenia drzewa genealogicznego może być oprócz rodziny również Internet
Cennym źródłem porad na temat tworzenia drzewa genealogicznego może być oprócz rodziny również Internet
Dla wielu osób genealogia staje się hobby. Gdzie szukać informacji na temat swoich przodków, kto nam może w tym pomóc?

   Odnalezienie przodków nie jest niestety łatwe, a na dodatek jest czasochłonne, bo nawet jeśli znamy miejsce urodzenia naszego przodka, dotarcie do dokumentów może utrudnić fakt, że taką samą nazwę nosi kilka miejscowości w różnych regionach Polski. Dodatkowo sprawę może komplikować problem wynikający z ze zniekształcenia nazw miejscowości lub nazwisk rodzinnych, na przykład w przypadku osób które, wyjechały za grani

   **OD CZEGO ZACZĄĆ?
**

   Najcenniejszym źródłem informacji jest rodzina. Poszukiwania przodków należy więc rozpocząć od rozmów z rodzicami i dziadkami. W ich aktach urodzenia, małżeństwa lub zgonu znajdziemy nazwiska ich rodziców. Idąc dalej tym tropem z pewnością trafimy na dane naszych pradziadków. W ten sposób ustalimy również region, z którego pochodzi nasza rodzina, dzięki czemu zyskamy możliwość przepytania osób żyjących w konkretnych miejscowościach na temat naszych przodków.

   Cennym źródłem porad na temat tworzenia drzewa genealogicznego jest również Internet. Na stronie www.ornatowski.com znajdziemy szereg wskazówek dotyczących między innymi opisów miejscowości, wspomnień, map oraz kontaktów. Na portalu można także zamieszczać informacje o swoich przodkach, nawiązywać kontakty z innymi poszukiwaczami. A to może zaowocować przydatnymi informacjami na przykład dotyczącymi naszego nazwiska.

   Przydatnym źródłem wiadomości jest też spis nazwisk Polaków wraz z ich rozmieszczeniem w Polsce (www.herby.com.pl). Dzięki nim dowiemy się, ile osób o danym nazwisku występuje w Polsce oraz jaki jest rozkład terytorialny ich występowania.

   Warto także zaglądnąć do "Słownika geograficznego Królestwa Polskiego i innych krajów słowiańskich”. Znajdziemy w nim informacje o miejscowościach leżących w Rzeczypospolitej, w jej granicach przedrozbiorowych. Głównie historie wsi, miast, strukturę wyznaniową oraz przynależność administracyjną. 

   **W ARCHIWUM
**   Po dokładnym zebraniu informacji o swojej rodzinie możemy udać się do archiwum państwowego lub kościelnego. Dzięki zgromadzonym kserokopiom archiwista może pomóc w odnalezieniu cennych dla nas wskazówek i informacji o konkretnych osobach.

   - Udostępnianie i korzystanie z materiałów archiwalnych w pracowni naukowej archiwum jest bezpłatne. Płatne jest natomiast zlecenie poszukiwań dokumentów archiwiście - mówi Małgorzata Comber, kierownik oddziału informacji w Archiwum Państwowym w Radomiu.

   Za zgodą pracownika archiwum możemy także zrobić kserokopie niezbędnych nam dokumentów. W zależności od formatu kosztuje to 3 lub 6 złotych. Natomiast za zeskanowanie lub wykonanie cyfrowej fotografii potrzebnego nam dokumentu zapłacimy 6 złote.

cę.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: „Wojna cenowa” sklepów. Ile sklepy na tym zarabiają?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia