Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Szykuje się rewolucja w prawie pracy. Kto zyska, a kto straci na zmianach?

Marzena Smoręda
archiwum
Całą listę zmian w Kodeksie Pracy szykują posłowie jeszcze w tym roku. Najważniejsze dotyczyć będą rodzajów umów o pracę, urlopów i wypowiedzenia pracy. Komu wyjdą one na zdrowie?

Propozycje zmian w prawie pracy według projektu nowego Kodeksu Pracy dotyczą na przykład umów o pracę. Te na okres próbny będą mogły być zawarte na 6, a nie jak dotychczas maksymalnie na trzy miesiące.

Ma być wprowadzony zakaz pracy na podstawie umów cywilno-prawnych, na przykład umowy o dzieło czy umowy zlecenia. Na podstawie tych umów będą mogły pracować tylko osoby prowadzące działalność gospodarczą. Wyjątkiem będą specjaliści, których płaca wynosi minimum 5 średnich krajowych.

Funkcjonować mają umowy etatowe, zawierane na czas nieokreślony oraz zawarte zostaną na czas określony i gwarantować będą zatrudnienie na maksymalnie 18 miesięcy, a nie 33 miesiące, jak obecnie. W miejsce umów śmieciowych wprowadzone zostaną umowy o pracę sezonową, umowy o pracę dorywczą oraz umowy o pracę nieetatową. W przypadku tych umów nie będzie obowiązywać ochrona przed zwolnieniem, a wypowiedzieć będzie je można nawet w ciągu kilku dni. Na podstawie tych umów będzie można pracować tylko 60 godzin miesięcznie.

W projekcie jest też mowa o wprowadzeniu konieczności odpracowania przerw w pracy, na przykład na papierosa, czy załatwianie prywatnych spraw, jak maile czy telefony.

Rewolucja będzie dotyczyła też wypowiedzeń umów o pracę. Pracodawca będzie musiał zawiadomić pracownika o zamiarze rozwiązania z nim umowy, spotkać się z nim i wytłumaczyć mu powód zwolnienia. Pracodawca będzie miał 7 dni od daty spotkania na ostateczną decyzję, czy zwolni pracownika. W przypadku powiadomienia pracownika o zamiarze zwolnienia na 30 dni zniesiony zostanie okres ochronny pracownika obowiązujący w czasie urlopu lub zwolnienia lekarskiego.

Kolejne zmiany dotyczyć mają urlopów. Proponuje się 26 dni urlopu wypoczynkowego dla wszystkich pracowników, bez względu na staż pracy, ale urlop musi być wykorzystany w roku, za który przysługuje. Tylko w wyjątkowych przypadkach do końca pierwszego kwartału roku następnego. Urlop na żądanie (4 dni) byłby bezpłatny.

Jasno określone i znane przez pracowników mają być też zasady przyznawania premii.

W małych firmach sześć niedziel w roku może pracodawca wyznaczyć jako pracujące. W przypadku trzech z nich nie musi pytać pracowników o zgodę pracy. Ta zasada nie dotyczy pracowników handlu.


Zobacz najpiękniejsze dziewczyny Studniówek 2018 w Świętokrzyskiem

POLECAMY RÓWNIEŻ:


Umiesz przeklinać po świętokrzysku? Sprawdź się! QUIZ

Sprawdź, czy znasz świętokrzyską gwarę! Co znaczą te słowa? [QUIZ]

Czy zdałbyś egzamin na prawo jazdy? Rozwiąż test! [10 ZDJĘĆ - QUIZ]

Janusze projektowania w akcji - te dzieła są bezużyteczne [zdjęcia]


Najseksowniejsze imiona. Zobacz czy jesteś na liście!

Jakie sklepy będą czynne w niedziele w Kielcach?

ZOBACZ TAKŻE: 60SEKUND BIZNESU: Brakuje ludzi na rynku pracy

(Źródło:vivi24)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Szykuje się rewolucja w prawie pracy. Kto zyska, a kto straci na zmianach? - Echo Dnia Świętokrzyskie

Wróć na echodnia.eu Echo Dnia